Doporučujeme

GÓL KANADY. Patrice Bergeron (vpravo) se raduje z gólu v norské síti. Gólman Pal Grotnes je bezmocný. | foto: AP

Hokejový turnaj začal. Favorité váleli, Rusové a Kanaďané dali osm gólů

• 48
Dlouho očekávaný hokejový turnaj na olympijských hrách začal bez překvapení. Všichni favorité úvodní zápasy zvládli. Rusko porazilo Lotyšsko 8:2, Kanada zdolala Norsko 8:0 a Spojené státy přehrály Švýcarsko 3:1.

USA - šVÝCARSKO 3:1

Zápas začal ve vysokém tempu, na obou týmech byla vidět nažhavenost. Jenže hra byla spíše zmatená. Do první pořádné šance se dostali Švýcaři až v 15. minutě. Na Millera nevyzrál Sprunger, ani po něm Domenichelli.

Jenže první gól olympijského turnaje vstřelil Američan Bobby Ryan. Brankou minutu a vteřinu před koncem první třetiny dostal favorita do vedení.

UTKÁNÍ JSME SLEDOVALI V ON-LINE REPORTÁŽI

Důležitý krok k vítězství udělali Američané ve druhé třetině, kdy po šanci soupeře vzal kotouč David Backes a sólo proměnil ve druhý gól. Třetí branku za chvíli přidal v přesilovce po Suterově přihrávce Ryan Malone.

Švýcaři pak ve třetí části dotahovali, prezentovali se sympatickým výkonem. Ale dokázali zásluhou Romana Wicka v početní výhodě jen snížit.

Prohlédněte si góly ze zápasu ve speciálních 3D animacích

Branky a nahrávky: 19. Ryan, 26. Backes, 29. Malone (Suter) - 50. Wick (Domenichelli, Streit). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), O'Halloran - Morin (oba Kan.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 16 706. Třetiny: 1:0, 2:0, 0:1.

USA: Miller - Suter, Rafalski, E. Johnson, Whitney, J. Johnson, Orpik, Gleason - Kane, Stastny, Parise - Kessel, Pavelski, Malone - Brown, Kesler, Langenbrunner - Ryan, Backes, Callahan - Drury. Trenér: Ron Wilson.

Švýcarsko: Hiller - Weber, Streit, Blindenbacher, Sbisa, Seger, Furrer, Diaz, von Gunten - Paterlini, Plüss, Rüthemann - Wick, Jeannin, Lemm - Domenichelli, Sannitz, Sprunger - Déruns, Ambühl, Monnet. Trenér: Ralph Krueger.

kanada - Norsko 8:0

BC Place Center ve Vancouveru se zaplnila do posledního místečka a prim hrála červená barva a motiv javorového listu. Diváci chtěli vidět své hvězdy v akci. Favorité turnaje nastoupili s Robertem Luongem v brance, který dostal přednost před Martinem Brodeurem a hned vychytal nulu.

V první třetině Kanada marně dobývala branku Norska, kterou zavřel Pal Grotnes. Kanadské hvězdy deptal norský brankář pěknými zákroky. Norsko drželo vyrovnaný stav do 23. minuty, kdy se prosadila přesilovková pětka. Za tvrdě vypáleným pukem se Grotnes jen ohlédl.

VÍTÁNÍ HRDINŮ. Hokejisté Kanady nastupují k utkání proti Norsku za aplaudování domácích fanoušků.

Tímto gólem Kanada prolomila norský obranný val. Druhou branku vzápětí po teči Prongerovy střely přidal Danny Heatley. Houževnatě hrající Norové pak nevyužili přesilovku 5 na 3. Naopak v závěru klasické početní výhody se prosadil výjezdem zpoza branky Mike Richards.

Snížit mohli Norové zkraje třetí části při další přesilovce. Po dobré kombinaci Thoresen u pravé tyčky mířil na ležícího Luonga, ale trestuhodně přestřelil. Místo toho Ryan Getzlaf zvýšil náskok při signalizovaném vyloučení. Danny Heatley i Jerome Iginla přidali druhé góly v zápase.

Iginlova trefa byla zásluhou pohledného ťukesu na jeden dotek v podání dvojice Crosby, Nash. Iginla dovršil hattrick, který však zpočátku neplatil, protože sudí připsali gól Nashovi, ačkoliv se po úpravě skóre na konečných 8:0 na ledě objevily čepice. Po revizi oficiálního zápisu byl však do statistik posléze doplněn Iginla.

Branky a nahrávky: 23. Iginla (Crosby, Doughty), 25. Heatley (Pronger, Thornton), 12. M. Richards (Bergeron, Weber), 45. Getzlaf (S. Niedermayer, Toews), 47. Heatley (Marleau, Boyle), 48. Iginla (Nash, Crosby), 52. Perry (E. Staal, Boyle), 59. Iginla (Nash, Crosby). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Rooney - Nowak (oba USA), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 16 652. Třetiny: 0:0, 3:0, 5:0.

Kanada: Luongo - S. Niedermayer, Weber, Boyle, Pronger, Seabrook, Keith, Doughty - Nash, Crosby, Bergeron - Marleau, Thornton, Heatley - Perry, Getzlaf, E. Staal - Morrow, Toews, Iginla - M. Richards. Trenér: Mike Babcock.

Norsko: Grotnes (45. Lysenstöen) - Jakobsen, Mats Trygg, Holös, Bonsaksen, Kaunismäki, Lund - Röymark, Vikingstad, Thoresen - Hansen, Skröder, Zuccarello Aasen - Holtet, Bastiansen, Olimb - Laumann Ylven, K. Forsberg, Spets - od 38. navíc Andersen. Trenér: Roy Johansen.

Rusko - Lotyšsko 8:2

Hráči Ruska bez problémů splnili roli jasného favorita a Lotyšsko porazili 8:2. Mistři světa z minulých dvou let rozhodli zápas už v úvodní třetině, kterou vyhráli 3:0. Po dvou gólech sborné vstřelili Danis Zaripov a Alexandr Ovečkin.

Rusové do utkání vstoupili aktivně a rychle rozhodli. Ve třetí minutě se radovali z první branky, když po Fjodorovově přihrávce zakončil do odkryté branky Zaripov.

I druhý gól připravil čtyřicetiletý centr čtvrté řady Fjodorov, po jehož asistenci zvýšil v osmé minutě Radulov.

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Ruský gólman Nabokov musel pak také řešit několik ošemetných situací, ale 35 vteřin před první pauzou skórovala opět sborná. Sjomin obral o puk Galvinše a kanonýr Ovečkin ránou z mezikruží otevřel svůj střelecký účet na turnaji.

Lotyši mohli zkorigovat stav v 28. minutě, ale Berzinš blafákem do bekhendu na Nabokova nevyzrál.

V závěru druhé části zvýraznil náskok Ruska Malkin, který dorazil v přesilovce Afinogenovovu střelu.

Lotyši se dočkali gólové radosti po 33 vteřinách závěrečné části, kdy pokazil Nabokovovi čisté konto Vasiljevs. Ale hned za 26 vteřin se prosadil přesnou střelou zápěstím Ovečkin.

Ruský hokejista Alexander Ovečkin umí s pukek v každé pozici. Vleže ošálil i Lotyšské hráče.

Fenomenální útočník Ovečkin dal dva góly.

BEZ PRÁCE. Ruský brankář Jevgenij Nabokov s touto střelou moc práce neměl.

Brankář Nabokov dva góly naopak dostal.

Za půl minuty skóroval podruhé v utkání i Zaripov a ve 44. minutě se dočkal i další kanonýr Kovalčuk.

Divokou pětigólovou přestřelku během tří minut a dvou vteřin ukončil snížením Ankipans. Výsledek ještě dovršil 63 sekund před koncem kapitán Morozov.

Branky a nahrávky: 3. Zaripov (S. Fjodorov, I. Nikulin), 8. Radulov (S Fjodorov, Kalinin), 20. Ovečkin (Sjomin), 39. Malkin (Afinogenov Kovalčuk), 41. Ovečkin (Dacjuk), 42. Zaripov (Zinovjev), 44. Kovalčuk (Malkin, Tjutin), 59. Morozov (A. Markov) - 41. Vasiljevs (Niživijs Cipulis), 44. Ankipans (Sprukts, Karsums). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), LaRue - Feola (oba USA), Sharrers (Kan.). Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. Diváci: 16.862. Třetiny: 3:0, 1:0, 4:2.

Rusko: Nabokov - Tjutin, Gončar, Kornějev, Grebeškov, I. Nikulin, A. Markov, Volčenkov, Kalinin - Afinogenov, Malkin, Kovalčuk - Sjomin, Dacjuk, Ovečkin - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Radulov, S. Fjodorov, Kozlov. Trenér: Vjačeslav Bykov.

Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Pujacs, Skrastinš, K. Redlihs, Lavinš Galvinš, Bartulis, Sotnieks - Vasiljevs, Niživijs, Cipulis - Sprukts, Karsums, Ankipans - Darzinš, M. Redlihs, Širokovs - Daugavinš, Berzinš, Meija. Trenér: Olegs Znaroks.

Výsledky hokejového turnaje

přímo do vašem mobilu

Čerstvé informace z her ve Vancouveru najdete ve svém mobilu. SMS a MMS si objednejte ZDE. Na m.idnes.cz/vancouver poběží zpravodajství pro mobilní prohlížeče. Ráno si můžete zkontrolovat noční výsledky, cestou do práce vám neuteče ani minuta z on-line reportáží. Více ZDE.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.