VIDEO: Velké želvy jsou neuvěřitelní mazlíci, i když mají až tři metráky

  • 4
Dva mladičké třicetikilové přírůstky želv obrovských znamenají šanci na rozmnožení těchto vzácných zvířat v pražské zoo. Spolu se želvami sloními jsou to největší suchozemské želvy na světě. Dnes jim je dvacet, za deset let dospějí, dožít se mohou až 200 let. Na jejich návštěvu máte tedy spoustu času.

Želvy obrovské v přírodě obývají atol Aldabra a jsou posledním z několika druhů želv, které dříve žily v oblasti indického oceánu. Spolu se želvami sloními jsou to největší suchozemské želvy na světě. Dorůstají až do 130 cm délky a 300 kg váhy. V Praze pár těchto želv navýšil počet chovaných velkých želv na jedenáct, čímž se zvýšila šance na jejich rozmnožení. "Podle nejnovějších studií se totiž velké želvy množí, až když jich je 11 až 12 ve skupině," vysvětluje Nataša Velenská, chovatelka pražské zoo.

Smutný příběh obrovských želv

Když první Evropané začali obeplouvat Afriku na cestě do Indie, nalézali obrovské želvy různých druhů na ostrovech Mauricius, Réunion, Rodriguez i na různých místech seychelského souostroví. V důsledku nezřízeného lovu pro maso a tuk však stotisícové populace těchto želv mizely v průběhu desetiletí z jednoho ostrova za druhým.

Nový přírůstek pražské ZOO, pár želv obrovských po přestěhování do pavilonu."Do dnešního dne se zachovala pouze populace z odlehlého, chudého a špatně přístupného ostrova Aldabra. I když i její stav se v průběhu 19. století snížil na pouhých několik desítek tisíc," popisuje smutný osud velkých želv Petr Velenský, kurátor plazů Zoo Praha.

Dnes jsou želvy obrovské přísně chráněné a na Aldabře jich žije zhruba 100 tisíc. "Záložní populace byly vysazeny i na jiných ostrovech Indického oceánu, kde pomalu nahrazují druhy dříve vyhubené," vysvětluje Velenský dnešní snahy o nápravu situace.

Dva třicetikiloví benjamínci želv obrovských, které pražská ZOO získala ze soukromého chovu, doplnili stávající skupinu devíti želv sloních. Na farmě na Seychelách se sameček i samička vylíhli zhruba před dvaceti lety, za dalších deset by mohli dospět.

"Velké želvy jsou mezi obratlovci známí rekordmani v délce života. Z více i méně hodnověrných zpráv vyplývá, že se skutečně mohou dožít 150-200 let," potvrzuje Velenský dlouhověkost druhu. Navíc je to pár, je tedy šance, že by se mohlo podařit získat další přírůstky.

Velké želvy jsou totiž mimořádně vitální živočichové s kladným vztahem k jídlu i k sexu. Ačkoliv by to neznalý člověk u želv těžko čekal, milují dotyky a mazlení, a to i od člověka. "Některé jim dokonce dávají přednost před pamlsky," říká Velenská. Můžete se o tom přesvědčit na našem videu.

Samička želvy obrovské (vlevo) se seznamuje se želvou sloní v Pavilonu vekých želv.

Křest páru želv obrovských

Na valentýnskou neděli se kmotrami a patronkami mladého páru želv obrovských v pražské ZOO staly Charlotte Ella a Nelly Sofie, nejmladší dcery Karla Gotta. Želvám vybraly jména Oldřich a Božena.