České katolíky povede Duka, papež mu svěřil úřad arcibiskupa

  • 332
Vatikán jmenoval novým pražským arcibiskupem a hlavou české katolické církve Dominika Duku. Nahradí Miloslava Vlka, který rezignoval kvůli věku. Duka stál 11 let v čele královéhradecké diecéze. Předtím působil v řádu dominikánů, v letech 1981-1982 byl za svou duchovní činnost vězněn.

Duka se nejdřív seznámí s prací svého předchůdce a teprve pak bude řešit otázky, jako je majetkové vyrovnání církví a státu, řekl po svém jmenování. Rád by dosáhl uzavření mezinárodní smlouvy s Vatikánem a přeje si, aby církev víc oslovovala mladé.

Podotkl, že téma majetkového vyrovnání je jeho "životní evergreen". "Ta nevyřešená situace blokuje rozvoj obcí, měst a krajů. Chceme takovou dohodu, která by byla ku prospěchu celé společnosti, a tím pádem ku prospěchu církví a náboženských společností," uvedl.

Funkce se ujme nejpozději do dvou měsíců, a to při bohoslužbě v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Datum bohoslužby bude podle mluvčího arcibiskupství Aleše Pištory oznámeno "v nejbližší době".

velkorysý milovník disciplíny

Jak se změní česká církev? Zamýšlí se analýza MF DNES

Na rozhodnutí Vatikánu reagoval mezi prvními prezident Václav Klaus, který se v pátek sešel s papežským nunciem Diegem Causerem. Bývá totiž zvykem, že nejdříve se dozví jméno nového arcibiskupa hlava státu.

V dopise Dukovi vyjádřil potěšení nad jeho jmenováním. "Znám a vnímám vás jako důležitého představitele našeho veřejného života, jehož hlas je slyšet v dialogu nad tématy týkajícími se celé naší společnosti. Vaše veřejná angažovanost je dobře známa," píše Klaus. - přečtěte si prezidentovy dopisy Dominiku Dukovi a papeži Benediktovi XVI.

Řekli po jmenování Duky

Jan Graubner, předseda České biskupské konference
"Mám radost z toho, že pražská arcidiecéze už zná svého nového arcibiskupa. Jsem rád, že Svatý otec jmenoval biskupa Dominika Duku, kterému blahopřeji a vyprošuji moudrost Ducha Svatého a hodně síly, protože úkol, který ho čeká, je náročný."

Cyril Svoboda, předseda KDU-ČSL
"Dominik Duka je člověk, který prošel velkými zkouškami. Zároveň je členem řádu dominikánů. Je zkušený biskup, navíc dobře vychází s lidmi napříč celým politickým spektrem."

Jiří Paroubek, předseda ČSSD
"Očekávám, že nový primas český bude zachovávat větší apolitičnost tohoto úřadu a v otázce církevních restitucí bude dbát především na ekonomickou situaci naší země a všech jejích občanů. Doufám, že odmítavý postoj ČSSD k formě církevních restitucí tak, jak ji prosazoval předchozí arcibiskup Vlk, nebude překážkou pro dobré vztahy mezi ČSSD a katolickou církví. Hodnoty jako rodina, solidarita či starost o potřebné jsou totiž hodnoty, které sdílíme a prosazujeme společně."

David Vodrážka, místopředseda ODS
"Když zaznělo jméno Dominika Duky, tak to byla jistě pozitivní zpráva. Jeho jmenováním bude zaručena kontinuita v práci Miloslava Vlka a je příslibem zachování otevřenosti římskokatolické církve."

Kardinál Vlk se kvůli jmenování nového arcibiskupa předčasně vrátí z Thajska, kde se účastnil setkání biskupů. S Dukou se již telefonicky spojil, aby se dohodli na předání úřadu.

"Přeji mu věrnost celého Božího lidu, věřících i kněží, plodné navazování nových kontaktů, získávání nových spolupracovníků a radost z úspěšné práce v království Božím pražské arcidiecéze," popřál Vlk nástupci na svých internetových stránkách.

Vlk před časem uvedl, že na nového arcibiskupa čeká řada výzev, například nedořešené vlastnictví katedrály svatého Víta. Česko také dosud neuzavřelo smlouvu s Vatikánem ani nevyřešilo otázku restitucí církevního majetku.

Podle bývalého mluvčího České biskupské konference Daniela Hermana se Vlk i Duka snaží, aby se církev dostala do centra společenského dění. "Žádnou politiku izolovanosti bych nečekal," míní. Šestašedesátiletý Duka je podle Hermana i schopný politik. Věkem patří k mladším biskupům.

Duku spojují s Vlkem i zkušenosti z praktického života. Vlk za socialismu myl okna, Duka patnáct let pracoval jako rýsovač v továrně.

Miloslav Vlk působil jako český primas od roku 1991 a patřil mezi deset nejdéle sloužících pražských arcibiskupů. V roce 2007 podal podle církevních pravidel rezignaci na svůj úřad, protože dovršil 75 let. Papež Benedikt XVI. rezignaci přijal až dnes. Vlk si podrží hodnost kardinála.

Dominik duka

Zřejmě nejschopnější diplomat mezi českými biskupy se narodil jako Jaroslav 26. dubna 1943 v Hradci Králové. Po gymnáziu pracoval ve strojírenském podniku v Hradci Králové, kde se vyučil zámečníkem a po dvouleté vojenské službě byl v roce 1965 přijat na Cyrilometodějskou bohosloveckou fakultu v Litoměřicích. Vysvěcen na kněze byl 22. června 1970.

Už začátkem roku 1968 vstoupil do tajného noviciátu řádu dominikánů, přijal jméno Dominik. Po vysvěcení působil na farářských místech, ale v roce 1975 přišel o státní souhlas. Až do revoluce pracoval jako rýsovač ve Škodě Plzeň. I nadále se ale věnoval duchovní činnosti u dominikánů, za což ho komunistický režim v letech 1981-1982 poslal do vězení. Po revoluci kromě služby také vyučoval teology v Olomouci. V červnu 1998 byl jmenován sídelním biskupem královéhradecké diecéze, od jara do podzimu 2008 vedl jako dočasný správce i litoměřickou diecézi.

Duka byl členem pracovní skupiny pro jednání mezi českým státem a Vatikánem, která připravila mezinárodní dohodu o postavení katolické církve. Poslanci ji ale odmítli. Připouští také, že spory o majetek škodí obrazu církve, která by se podle něj měla například přestat soudit o katedrálu sv. Víta.

Chtěl by ukončit "nekonečnou diskusi" o restituci majetku a prosazuje dohodu o definitivním majetkovém narovnání církví a státu.

autor: ČTK

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue