Středověká kutnohorská malba bude památkou, od května ji opět spatří veřejnost

  • 0
Seznam kulturních památek se do měsíce rozroste o další položku. Ministerstvo kultury v nejbližší době zapíše na seznam památek středověkou knižní iluminaci, kterou hejtman David Rath vydražil koncem minulého roku v londýnské síni Sotheby's. Od května pak bude opět vystavena pro veřejnost.

"Návrh na zapsání jsme právě poslali na ministerstvo kultury," potvrdil MF DNES kurátor Ondřej Chrobák z Galerie Středočeského kraje, jež je vlastníkem vzácného díla.

Ministerstvo kultury už dopředu dalo jasně najevo, že takové žádosti vyhoví co nejdříve. "Je to mimořádně cenné bohemikum, o hodnotě díla vůbec nepochybujeme," uvedla Petra Ulbrichová z oddělení ochrany kulturních památek ministerstva.

Středočeský hejtman David Rath (vpravo) převzal vzácnou iluminaci z 15. století

Středočeský hejtman David Rath (vpravo) převzal vzácnou iluminaci z 15. století

Lidé si přišli do kutnohorské Jezuitské koleje prohlédnout vzácnou iluminaci z 15. století

Lidé si přišli do kutnohorské Jezuitské koleje prohlédnout vzácnou iluminaci z 15. století

Středověká iluminace, kterou nyní odborníci zkoumají na půdě Národní knihovny v Praze, bude letos vystavena. Stane se tak 8. května u příležitosti otevření zrekonstruované Jezuitské koleje v Kutné Hoře. Zájemci si ji tam budou moci prohlédnout až do září.

Do té doby bude vzácná malba na pergamenu zrestaurovaná. Už nyní je zřejmé, že středověká malba, kterou Středočeský kraj koupil za více než 17 milionů korun, je mírně poškozená. Příští týden se sejde odborná komise a navrhne postup, jak dílo restaurovat. "Určitě bude nutná fixace povrchu. Malba má drobné praskliny," uvedl kurátor Galerie Středočeského kraje Ondřej Chrobák.

Rath škrtal o dno krajské pokladny

Terčík na dražbě v Londýne zvedal šéf galerie Třeštík

Malba na pergamenu je ze spodní strany podlepená. To ale originální dílo v době svého vzniku nemělo. "Už je jasné, že to vzniklo v druhé polovině 19. století. Odstraníme to," dodal Chrobák.

Galerie Středočeského kraje nechá zhotovit i věrnou kopii díla. Ta v kutnohorské expozici nahradí originál, který bude vystaven jen při mimořádných příležitostech. Dílo je namalováno na jemném pergamenu, a mělo by proto být uchováváno v podmínkách, kde nebude dlouhodobě vystaveno na přirozeném či umělém světle.

Co malba zobrazuje

Vzácné dílo slouží i jako historický pramen, který přibližuje, jak se ve středověku těžilo stříbro v Kutné Hoře. Zobrazuje středověké profese, které s tím byly spojeny a dávno zanikly. Podle Světlany Hrabánkové, ředitelky Českého muzea stříbra v Kutné Hoře, byli první, kdo se spouštěli pod zem, takzvaní prubíři. Ti zkoušeli, nakolik je tamní ruda bohatá na stříbro. Pak přišli havíři, po nich nastoupili běhači, kteří v neckách nosili odlomky k ústí šachty. Pak nastoupili puchýři, kteří rozbíjeli rudu na menší kousky. Nakonec přišli rudokupci a nabízeli kamenné kousky na rudném trhu.

Někteří odborníci by proto dílo raději viděli ve sbírkách Národní galerie. Ta však stejně jako ministerstvo kultury nebyla v době aukce schopná dát dohromady peníze na koupi díla. Na jeho záchraně však nyní se středočeskou galerií úzce spolupracuje.

Malba na pergamenu se dostala i na přebal aukčního katalogu.Dílo, které bylo desítky let považované za ztracené, dal do loňské aukce soukromý sběratel z Vídně. Jeho jméno nebylo zveřejněno. Příběh vzniku díla je zahalen tajemstvím. Předpokládá se, že jej pro kutnohorský kostel sv. Jakuba objednal místní měšťan nebo příslušník významného cechu. Později často měnilo majitele, sloužilo i jako atraktivní dárek, který dávali šlechtici lidem, jež měli v úctě. Původně to byl titulní list neznámého kutnohorského kancionálu, který posléze kdosi vyřízl. Iluminace pak začala žít vlastním životem.