ODS navrhla soupeřům, ať poslanci do voleb nejednají. ČSSD to odmítá

  • 1414
ODS navrhla, aby poslanci do voleb jednali jen o návrzích, které budou mít širokou podporu napříč stranami, či v případě nouze. Strana vyzvala soupeře ke schůzce o dalším postupu s premiérem. ČSSD ale trvá na dalších mimořádných schůzích. Volební kampaň ve Sněmovně tak do voleb bude pokračovat. V pátek přitom poslanci všechny mimořádné schůze rozpustili, aniž přijali cokoli.

"Navrhujeme okamžitě vyřadit všechny body všech rozjednaných schůzí. Sejít se s předsedou vlády a domluvit se na tom, že až do voleb budeme jednat jen o těch bodech, na kterých bude průřezová politická shoda a bude je také podporovat vláda," řekl místopředseda ODS Petr Nečas poté, co se jeho straně v pátek opět podařilo parlament zablokovat.

Kdyby parlament už nejednal, ušetřilo by se podle občanských demokratů 50 až 60 miliard korun, o něž by se státu včetně úroků v případě přijetí prodražily návrhy, jež zatím čekají na projednání.

Poslanci pak opravdu po schůzce zástupců politických klubů u šéfa Sněmovny Miloslava Vlčka vyřadili všechny body řádné schůze a ukončili ji. Nedošlo třeba na hlasování o vyšší mateřské. - čtěte Místo hlasování o vyšší mateřské zmrazila opět ODS schůzi obstrukcemi

Stejně tak poslanci zrušili mimořádnou schůzi, na níž se mělo jednat i o návrzích levice na vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci či zrušení stropů při platbách na sociální pojištění. A skončily i další dvě mimořádné schůze.

ODS s pomocí zdržovací taktiky, která paralyzovala Sněmovnu více než dva týdny, prozatím zvítězila nad snahou levicových stran prosadit před blížícími se volbami některé body jejich programu.

ČSSD výzvu nepřijala, bude svolávat mimořádné schůze

Sociální demokracie výzvu ODS, ať už se do voleb téměř o ničem nejedná, nepřijala. "Představa, že bychom si dali tři měsíce placených prázdnin, je pro mě nepřijatelná," prohlásil předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Jeho strana bude svolávat další mimořádné schůze. Paroubek řekl, že na nich sociální demokracie bude prosazovat zvýšení mateřské, vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, zrušení poplatků u lékaře či třinácté důchody ve výši 2400 korun.

Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka. (24.3.2009)

Občanští demokraté jsou ale připraveni blokovat chod Sněmovny do doby, než bude jasné, že levice nebude mít do voleb do voleb čas na přehlasování případného veta Senátu a prezidenta. Kvůli zákonným lhůtám to vychází zhruba na polovinu března.

Premiér Jan Fischer je podle mluvčího Romana Proroka připraven zúčastnit se schůzky, na níž by se politici pokusili dohodnout, o čem má ještě smysl v parlamentu jednat. "Schůzka s politickými lídry by se mohla uskutečnit v nejbližším termínu po návratu premiéra ze zahraniční cesty, který je plánován příští čtvrtek ve večerních hodinách," uvedl Prorok.

Lidovci chtějí mimořádnou schůzi k mateřské

S tím, že by parlament do voleb už nejednal, nesouhlasí ani KDU-ČSL. "Chceme mimořádnou schůzi s jediným bodem, který by se týkal zvýšení mateřské a ukončila se tak diskriminace maminek," oznámila místopředsedkyně strany Michaela Šojdrová.

Předseda strany Cyril Svoboda zdůraznil, že Sněmovna byla zvolena proto, aby poslanci řádně vykonávali svůj mandát - a tedy jednali.

"Obstrukce musí skončit, věříme, že dojde k dohodě i s předsedou vlády o tom, jaké věci je možné projednávat, aby to nebylo blokováno," prohlásil Svoboda. Nevěří ale, že by takových věcí bylo mnoho.

O mateřské měli poslanci jednat už dnes. Poslanec ODS Zdeněk Prosek ale dokázal více než hodinu předčítat program schůze a navrhoval vyřazení jednoho bodu po druhém. Až do chvíle, než to levice vzdala a souhlasila s ukončením pátečního jednání. - čtěte také Místo hlasování o vyšší mateřské zmrazila opět ODS schůzi obstrukcemi


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue