VIDEO: Největší ještěr na světě se v Evropě úspěšně množí jedině v Praze

  • 24
Nenechte si ujít unikátní záběry samice varana komodského, která v pražské zoo již potřetí nakladla vejce. Když celou snůšku 20 vajec ve středu zahrabala, chovatelé vejce z hnízda odebrali a přesunuli je do líhně, kde budou mít ideální podmínky. Mláďata by se měla vylíhnout v září.

V Evropě je chováno celkem 43 varanů komodských ve 13 zoologických zahradách. V pražské zoologické žije úspěšný rodičovský pár od listopadu 2004, k vidění je v expozici Indonéská džungle. Samice, které letos bude osm let, vejce poprvé kladla jako čtyřletá. Dnes má čtyři tříletá mláďata v Pavilonu velkých želv a čtyři měsíční mláďata v zázemí.

Praha chovatelským vzorem

Největší ještěr světa je v zoologických zahradách vysoce prestižním chovancem. Jeho chov je přitom jedním z nejnáročnějších, zejména samice mají tendence k předčasným úhynům. Například v Evropě se kromě té pražské ještě žádná jiná samice nedožila druhých mláďat. Chovatelům v pražské Troji se přitom podařilo odebrat vajíčka do líhně od jedné samice už potřetí a Zoo Praha se tak momentálně stala evropskou varaní velmocí.

Varan komodský, největší ještěr světa, se úspěšně množí v pražské ZOO. Ilustrační foto

Kladení vajec začalo probíhat už večer 9. února. "Stejně jako u dvou předchozích rozmnožení, samice prohrabala betonový podklad pod písečnou vrstvou ve výběhu. Do připravené jámy zhruba mezi 15. a 20. hodinou nakladla po dohledem chovatelů vejce. Čenichem je velmi citlivě zatlačila pod vrstvu betonu a rovněž čenichem přes ně upěchovala jemný substrát. Poté nad snůšku předníma nohama nahrabala hromadu písku," popisuje událost Petr Velenský, kurátor plazů Zoo Praha.

Míra citlivosti, jemnosti a pečlivosti mateřského chování u drsného ještěra chovatele překvapila. Nicméně vejce potřebují velmi stálé a kontrolované podmínky a varani komodští jsou vyhlášenými predátory, proto byla snůška 10. února opatrně vyhrabána a vejce převezena do líhně. "Ve speciálním substrátu ve vysoké vzdušné vlhkosti a při teplotě 31 °C se budou vyvíjet kolem 210 dní. Líhnutí mláďat předpokládáme začátkem září," dodává Velenský.

Chov varanů komodských

Každé rozmnožení varana komodského (Varanus komodoensis) je ve světě zoologických zahrad vysoce ceněné, neboť v chovu varanů dochází často k úhynům. Jednak umírají následkem zanášení cév metabolity vápníku, jehož pravděpodobnou příčinou může být nevhodné krmení a nízký tepelný komfort. Nebezpečná je ale i vnitrodruhová agresivita, samci totiž často zraňují samice při námluvách, aniž by došlo k páření. A hrozí jim i "zatloustnutí" následkem špatné stravy a omezení pohybu. Více o varanech komodských najdete ZDE.

V roce 2006 se v Rotterdamu konala konference o nezdarech v chovu varanů komodských (vyvolaná krizí evropského chovu). Zoo Praha zde prezentovala zásady zlepšování chovu, které se týkají způsobu krmení i teplotního režimu.