Doporučujeme

Jakub Janda | foto: AP

Každý chce medaili, já také, říká skokan Jakub Janda

  • 34
Whistler (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Když dorazil na minulou olympiádu, všude kolem slyšel: "No jo, Jandys, jasná medaile. Možná rovnou dvě." Jenže Jakub Janda se v Turíně trápil. Zapomněl na úžasná představení na Turné čtyř můstků, zapomněl na to, že vedl Světový pohár skokanů, místo medailí si domů vezl zklamání. "Moc jsem chtěl, a najednou jsem byl nejistý," vzpomíná 31letý skokan.

Dnes mezi favority nepatří, ale formu si podle všeho do Kanady přivezl: "To je zrádné. Forma se načasovat nedá. Buď přijde, nebo ne." Celé úterý strávil na cestách. Vlastně víc než úterý. Ráno ve tři vstal doma ve Frenštátě, autem na letiště do Vídně a přes Toronto do Vancouveru a pak ještě po silnici do Whistleru. Dělalo to 30 hodin nonstop.

Přitom zítra už skáče na středním můstku kvalifikaci.

Jandovi favorité na středním můstku

Zlato: Simon Ammann (Švýcarsko). Olympijská zlata už má dvě, ale přál bych mu další. Je to super kluk, sláva ho nezměnila. Zase má formu.
Stříbro: Gregor Schlierenzauer (Rakousko). Rakouská kometa a asi největší talent. Spousta kluků ho nemá rádo. Ví, že je nejlepší a dává to okatě najevo, něco jako Michael Schumacher v F1.
Bronz? To je otázka. Na středním můstku půjde o centimetry. Po medaili půjdou Malysz, Ahonen, určitě úžasný stylař Loitzl, ale překvapit může vlastně kdokoli.

Na můstcích ve Whistleru jste nikdy nebyl. Není risk, že jste přijel až na poslední chvíli?
Ani ne. Prostě skočím do horké vody a buď to vyjde, nebo ne.

Asi vám vyhovuje, že jste tentokrát ve stínu. Ne jako v Turíně.
No jistě, tehdy ode mě všichni čekali placku, a já to neunesl. Rozptyloval jsem se, musel všechno kolem sebe vidět, nesoustředil jsem se. Teď se zavřu v pokoji a vylezu až na můstek. Jinak jen relax a koncentrace.

Takže jste chytřejší?
O tu zkušenost ano. Ale pozor, tenkrát jsem měl formu, kterou teď nemám. Před Turínem jsem jel na vlně, i se špatným skokem jsem byl schopný stát na bedně. Teď musím skočit super, abych byl do desítky.

Ale při posledním Světovém poháru ve Willingenu jste předvedl nejlepší výsledek v sezoně, pral jste se o stupně vítězů.
Konečně! Zase jsem cítil to vzrušení, jak na věži ve druhém kole zůstávám mezi posledními. Dva tři roky jsem to nezažil.

Takže starý dobrý Janda?
Ještě ne, ale vzpomínky ožily. Jenže pak jsem před druhým kolem dostal pekelný strach, že to zkazím. Tohle dřív nebývalo.

Musíte být na věži flegmatik?
Určitě. V životě jsem smíšená osobnost, v něčem se chovám jako melancholik, v něčem cholericky, ale nahoře na můstku musím vypnout, netěkat očima, jedině tak mám šanci. Navíc jsem puntičkář, všechno musím mít do detailu vyladěné. Když ne, ztrácím koncentraci.

Na olympiádu jste si přivezl novou kombinézu. Není to riziko?
Ne, bude to pomoc. V kombinéze jde o každý centimetr, který vám při letu může pomoct. V pravidlech se dá trochu kouzlit, záleží, co projde.

Rakušani nosili i dámské vložky, aby měli rozkrok co nejníž a mohli mít tak větší kombinézy.
Na kombinézy je pravidlo: tělo plus šest centimetrů. Ale stejně se to zkouší, mohli by diskvalifikovat 99 procent skokanů. Je to jako s policajty: když ti budou chtít dát pokutu, tak ti ji dají.

Až se za dva týdny budete z olympiády vracet, co vás uspokojí?
Každý se chce vracet s medailí a já nebudu tvrdit, že v tom zástupu třiceti kluků nestojím.

infografika - Co potřebuje skokan na lyžích a jaké jsou parametry můstků


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.