Policie žádá obžalobu pro 26 členů komanda ČEZ. Za vydírání neplatičů

  • 561
Policisté navrhli obžalovat 26 kontrolorů z odboru netechnických ztrát společnosti ČEZ. Ti měli podle kriminalistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v téměř padesáti případech vydírat zákazníky společnosti.

Komando podle policie vstupovalo nezákonně na soukromé pozemky údajných černých odběratelů a nutilo je k zaplacení pokut.Od dubna 2005 prý v několika desítkách případů odpojovali odběratelům přípojky elektřiny.

Poté je údajně nutili přijít, často v nočních hodinách, na pracoviště firmy ČEZ Měření. Tam jim hrozili trvalým odpojením elektřiny, oznámením na policii a stupňující se vysokou pokutou v případě, že nebudou spolupracovat. Lidé pak pod psychickým nátlakem podepisovali smlouvy, ve kterých uznávali svůj dluh.

Pracovníci firmy měli údajné černé odběratele vydírat v Olomouckém a Moravskoslezském kraji a ve středních a severních Čechách.

Původně bylo v případě víc obviněných. V roce 2008 začali policisté v rámci akce Izolátor stíhat pro vydírání celkem 32 zaměstnanců firmy ČEZ Měření s.r.o. a jejího útvaru pro odhalování netechnických ztrát. V šesti případech státní zástupce stíhání zastavil. Zbylých šestadvacet nyní detektivové navrhují obžalovat.

"Vzhledem k předání spisového materiálu na Krajské státní zastupitelství se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu k dané věci již nebude nadále vyjadřovat," uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

ČEZ: Za svými lidmi stojíme

"Rozhodnutí ÚOOZ nás nepřekvapilo. Úřad pro odhalování organizovaného zločinu asi nemůže po 1,5 roce práce, do které investoval mimořádné množství peněz a času svých příslušníků, šetření zastavit bez návrhu na obžalobu," reagoval mluvčí společnosti Martin Pavlíček.

Podle něj si firma nechala zpracovat právní analýzy a na jejich základě je vedení ČEZ přesvědčeno, že jsou její pracovníci nevinní.

"Jsme však stále přesvědčeni, že se naši zaměstnanci vydírání nedopustili a že budou u nezávislého soudu obvinění zproštěni," uvedl mluvčí.

Tvrdý výcvik kontrolorů

V minulých dnech vyvolala pozdvižení informace, že kontroloři procházeli například výcvikem ve střelbě a bojových sportech. Firma se brání tvrzením, že se její zaměstnanci často dostávají do rizikových situací. - čtěte VIDEO: Firma ČEZ nechala své vymahače vycvičit ve střelbě

Jako reakci na zveřejněné záběry pak premiér Jan Fischer vyzval vlastníky energetické skupiny, aby dohlédli na dodržování zákonů ze strany kontrolorů.

Záběry z výcviku Útvaru pro odhalování netechnických ztrát (NTZ).

Postup ČEZ kritizovala vláda i politické strany. Nevoli vyvolala především skutečnost, že si kontroloři "hráli" na policii. Nosili jim podobné uniformy a na vozech měli modré majáčky. - čtěte zde Nesuplujte práci policie a státu, slyšel ČEZ od Fischera i Komorouse

"Toč to, toč to"

Jan Rytíř, právník lidí, kteří zažili návštěvy a výslech komanda ČEZ, zveřejnil také videonahrávky pořízené samotnými kontrolory a zabavené policií. Jedna z nich tak zachycuje návštěvu z 6. prosince 2005 v Poděbradech, která skončila smrtí.

Čtyřiačtyřicetiletý Jan P. (jeho totožnost MF DNES zná) se zastřelil ve své autodílně poté, co jej "přepadlo" komando kontrolorů.

Na záběrech je vidět manželku údajného neplatiče, jak prochází s pracovníky ČEZ rodinným domem. V dílně domu pak najdou mrtvolu muže na podlaze a kousek od ní ležící pistoli.

Záběry ze zásahu Útvaru pro odhalování netechnických ztrát (NTZ).

Zatímco plačící žena se vrhá k manželovi, pracovník NTZ křičí na kolegu: "Toč to! Toč to!" Žena klečí u těla, hladí ho po tváři, sténá a volá: "Co jste mu to udělali?!" Až po chvíli pracovníci ČEZ volají policii a záchranku. - více čtěte zde Při zákroku vymahačů ČEZ spáchal černý odběratel sebevraždu

Válka "černých odběratelů" s ČEZ pokračuje

Celá kauza ale zřejmě stále nekončí. Advokát lidí, kteří mají zkušenost s komandem ČEZ, dnes oznámil, že podal další tři trestní oznámení. První se týká týraní zvířat zachycené na videonahrávce ze speciálního výcviku kontrolorů. Ti zde totiž podřezávali živé slepice.

Vedení společnosti prý také nadržovalo svým pracovníkům, když dlouho vědělo o jejich nezákonných praktikách a přesto nic nepodniklo.

Třetí podnět adresovaný policií pak kritizuje přímo pracovníky odboru netechnických ztrát. Podle Rytíře v pěti případech na zákaznících podezřelým z černého odběru proudu vymáhají peníze, odpojili jim elektřinu a přitom celou věc nepředali žádnému státnímu orgánu.

,

Nejlepší videa na Revue