Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Auta letos přehradila cestu už 46 vlakům, deset lidí to nepřežilo

  • 52
Od začátku roku zemřelo na železničních přejezdech už deset lidí a Drážní inspekce vyšetřovala 46 střetů vlaku s autem. "Inspekce za celou dobu své existence od roku 2003 nezaznamenala takové množství tragických nehod v tak krátké době," burcuje náměstek generálního inspektora Jan Kučera.

Zatím poslední smrtelná nehoda se stala dnes po poledni na přejezdu nedaleko Kostelce nad Orlicí. Pětaosmdesátiletý řidič osobního automobilu vjel přímo před přijíždějící vlak.

"Smutný rekord padl 18. ledna, kdy na přejezdech vyhasly hned tři životy. Pět nehod v jednom dni se na přejezdech odehrálo tuto středu," vyčetl z alarmující statistiky Kučera. Za celý loňský rok na přejezdech zahynulo při 227 nehodách 37 lidí.

"V téměř sto procentech případů nesou vinu řidiči automobilů. Nedávno se dokonce na přejezdu na hlavním železničním koridoru na Ostravsku otáčela sanitka a uvízla tam. Lidé z ní naštěstí včas vystoupili," uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Tři srážky na Jablonecku

Jen na Jablonecku se o tomto víkendu staly na přejezdech tři nehody. 

Osobní vlak se srazil s autem před 10:00 na přejezdu s výstražnými kříži v Josefově Dole. Tento karambol si nevyžádal zranění ani dlouhodobé přerušení dopravy na trati do Smržovky, sdělila Šubová.

V sobotu odpoledne zemřeli dva lidé na přejezdu v Rádle u Jablonce. Jejich citroen se po 16:00 srazil s rychlíkem. "Dopravu mezi Libercem a Turnovem se podařilo obnovit až po 21:00. České dráhy tam zavedly náhradní autobusovou dopravu," dodala Šubová.

V sobotu odpoledne najel vlak do auta také na trati z Liberce do Tanvaldu. Havárie na přejezdu s výstražnými kříži mezi Lučany a Smržovkou se obešla bez zranění. České dráhy zajistily náhradní autobusovou dopravu. Trať se pro vlaky znovu otevřela před 18:00.

Dejte na sluch nebo na spolujezdce

V zimě před některými železničními přejezdy řidiči špatně vidí kvůli vysokým sněhovým mantinelům. Podle dopravních předpisů však nesmí trať přejet, pokud nevědí úplně jistě, že nepřijíždí vlak.

Na trať se může jít podívat spolujezdec. Pokud řidič cestuje sám, měl by správně počkat, až přijede jiné auto a domluvit se s kolegou, aby se jeden druhému přes sněhové mantinely podívali, zda jsou koleje volné. - čtěte Nerovný souboj: crashtest lokomotivy proti autu

Železničáři doporučují řidičům, ať se před nepřehlednými přejezdy bez světelné a zvukové výstražné signalizace spoléhají na sluch. Vlak houká 300 až 400 metrů před přejezdem. Řidiči by měli před rozjetím zastavit co nejblíže u kolejí, aby se přes ně dostali co nejrychleji.

Bezpečná vzdálenost od trati je zhruba dva až dva a půl metru. Strojvedoucí rozjetého vlaku je téměř bez šance srážce zabránit. I při rychlosti 30 kilometrů za hodinu zabrzdí vlak až po více než 100 metrech.

,

Nejlepší videa na Revue