Montreal: Tomáš Plekanec

Montreal: Tomáš Plekanec | foto: AP

Plekanec třemi body režíroval výhru Montrealu, Eliáš se vrátil po zranění

• 7
Sobotní bohatý program hokejové NHL, v rámci kterého se představilo v akci 28 týmů, otevřel již v odpoledních hodinách zámořského času triumf Montrealu nad Pittsburghem. Výsledek 5:3 se zrodil i díky třem bodům (1+2) nejproduktivnějšího Čecha v NHL, centra Tomáše Plekance. Uzdravený Patrik Eliáš si připsal asistenci za New Jersey ve svém prvním zápase po prodělaném otřesu mozku. Radek Dvořák dal dva góly Atlantě.

Útočník Tomáš Plekanec se v sobotním zápase proti Pittsburghu zlepšil na celkových 58 bodů (15+43) z dosavadních 59 startů v letošní sezoně.

Suverénně nejproduktivnější Čech v NHL proti obhájcům Stanley Cupu vyprodukoval tři body (1+2) a výrazně se tak podepsal pod výhru Montrealu 5:3.

Mezi tři hvězdy duelu se však kladenský odchovanec ve službách Canadines nedostal, když přednost dostali jeho spoluhráči Brian Gionta (2+1), Mathieu Darche (1+0) a David Desharnais, hrající svůj premiérový zápas v NHL.

Kromě Plekance se bodově prosadili také zbylí dva Češi v kádru Montrealu, obránci Jaroslav Špaček a Roman Hamrlík si připsali shodně po jedné asistenci.

Eliáš se vrátil po desetizápasové pauze

V pátečním zápase s Torontem přivítali hokejisté New Jersey v sestavě novou útočnou posilu v osobě Ilji Kovalčuka. O den později jejich řady rozšířil pro změnu uzdravený Patrik Eliáš, jenž kvůli otřesu mozku vynechal deset utkání.

Na předchozí výhru 4:3 proti Maple Leafs ovšem v ofenzivě posílení Devils nenavázali poté, co na ledě newyorské Madison Square Garden podlehli domácím Rangers 1:3. Rekonvalescent Eliáš asistoval u jediné trefy svých barev, když v 52. minutě připravil pátý gól sezony pro Dainiuse Zubruse.

Zbylých 41 střel New Jersey však pozorný Henrik Lundqvist v brance domácího New Yorku pochytal a právem si tak vysloužil ocenění první hvězdy střetnutí. Góly vítězů obstarali v prostřední třetině Ryan Callahan, Chris Drury a Marián Gáborík, pro kterého to byl již zásah s pořadovým číslem 35. Slovenský reprezentant je po Ovečkinovi (39), Marleauovi (38) a Crosbym (37) čtvrtým nejlepším kanonýrem soutěže.

Kotalík řádil v zápase proti Tampě Bay

Aleš Kotalík z Calgary si v zápase proti Tampě Bay počíhal na domácího kapitána Vincenta Lecavalieara a bodyčekem jej poslal k ledu. Role mstitele se však následně ujal Stephane Veilleux a vyzval českého forvarda k pěstnímu souboji.

Kotalík se porval teprve podruhé ve své kariéře v NHL. Premiéru v dané disciplíně si odbyl v roce 2003 proti tehdejšímu obránci Montrealu Francis Bouillonovi.

Celý incident se odehrál v závěru první třetiny, kdy hostující Flames vedli 1:0 gólem Marka Giordana. Kotalík inkasoval pětiminutové vyloučení a navíc i trest do konce zápasu, v jehož závěru Lightning skóre dokázali otočit. Vyrovnání na 1:1 zařídil v 41. minutě mladík Steven Stamkos a ve 2. minutě prodloužení obrat završil slovenský bek Andrej Meszároš.

Toronto bojovalo za svého manažera

Smutný náboj provázel sobotní "bitvu o Ontario" mezi Torontem a Ottawou. Domácí Maple Leafs bojovali nejen o dva body, ale také o uctění památky po tragedii v rodině generálního manažera klubu Briana Burkea, který v pátek po autonehodě syna Brandona ztratil člena rodiny.

Skvělý výkon v zápase podal brankář Toronta Jean-Sebastien Giguere, jenž vychytal své druhé čisté konto ve druhém startu v novém dresu po přestupu z Anaheimu. Kanadský gólman kryl všech 30 ran Senators, kteří po jasném skóre 0:5 padli po dlouhých 11 výhrách v řadě.

Za Maple Leafs si statistiky vylepšili zejména americký útočník Phil Kessel a talentovaný obránce Luke Schenn (oba 2+1). Jedna přihrávka přibyla i na konto českého reprezentanta Tomáše Kaberleho.

Dvořákovy góly Floridě k výhře nepomohly

Český útočník Floridy Radek Dvořák se v zahajovací třetině zápasu na ledě Atlanty blýskl proti brankáři Johanu Hedbergovi, jenž dostal přednost před Ondřejem Pavelcem, svou 10. a 11. trefou sezony. Dvougólový náskok z úvodu střetnutí však Panthers nakonec k bodovému zisku nepomohl.

Atlanta totiž v domácí premiéře po výměně Ilji Kovalčuka v prostřední hrací části skóre srovnala a v 56. minutě se poprvé za Thrashers prosadila posila v osobě švédského talentovaného forvarda Niclase Bergforse. Na jeho premiérový gól za nový klub a celkově 14. v sezoně mu asistoval i Pavel Kubina.

Poslední slovo zápasu si vzal v 59. minutě ještě nováček domácích Evander Kane, který do prázdné branky zpečetil skóre na 4:2. Hostující gólman Tomáš Vokoun, jenž nastoupil do 18. utkání Floridy za sebou, inkasoval tři branky z celkových 34 střel Atlanty.

Boston - Vancouver 2:3 po sam. náj. (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 2. Chára, 15. Ryder - 29. Raymond, 56. a rozhodující nájezd Demitra. Střely na branku: 43:31. Diváci: 17.565.

Montreal - Pittsburgh 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)
Branky: 30. a 51. Gionta (na první Hamrík), 1. Plekanec, 31. Gomez (Plekanec), 48. Darche (Plekanec, Špaček) - 2. Dupuis, 34. Guerin, 57. Malkin. Střely na branku: 32:21. Diváci: 21.273.

Los Angeles - Detroit 4:3 (0:3, 3:0, 1:0)
Branky: 35. a 58. Handzuš, 30. Frolov, 37. Smyth - 9. a 20. Zetterberg, 10. Filppula. Střely na branku: 27:23. Diváci: 18.118.

Dallas - Phoenix 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
Branky
: 23. a 27. Benn, 4. Neal, 19. Eriksson. Střely na branku: 35:34. Diváci: 18.532.

NY Islanders - Carolina 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Branky: 30. Nielsen - 15. J. Jokinen, 36. Dwyer, 60. Pitkänen. Střely na branku: 35:25. Diváci: 12.709.

NY Rangers - New Jersey 3:1 (0:0, 3:0, 0:1)
Branky
: 28. Gáborík, 29. Callahan, 30. Drury - 52. Zubrus (Eliáš). Střely na branku: 25:42. Diváci: 18.200.

Colorado - Edmonton 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
30. Wolski, 58. Wilson, 60. Yip. Střely na branku: 42:20. Diváci: 16.571.

Toronto - Ottawa 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)
Branky: 5. a 39. Kessel (na první T. Kaberle), 17. a 49. Schenn, 17. Bozak. Střely na branku: 37:30. Diváci: 19.426.

Atlanta - Florida 4:2 (0:2, 2:0, 2:0)
Branky: 24. Afinogenov (Kubina), 29. Little, 56. Bergfors (Kubina), 59. E. Kane - 7. a 17. Dvořák (na druhou Kreps). Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 59 minut, z 34 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 91,2 procenta. Střely na branku: 34:28. Diváci: 16.743.

Columbus - Buffalo 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Branky: 23. Jurčina (Voráček), 36. Nash, 41. Stralman (Voráček), 43. Torres (Voráček). Střely na branku: 25:28. Diváci: 18.576.

St. Louis - Chicago 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)
Branky: 59. Steen - 6. Sharp, 16. Toews. Střely na branku: 35:30. Diváci: 19.150.

Nashville - San Jose 3:4 (1:1, 2:2, 0:1)
Branky: 2. a 29. Dumont (na první Erat), 38. Ward - 35. a 52. Heatley, 3. Staubitz, 40. R. Blake. Střely na branku: 38:29. Diváci: 16.007.

Minnesota - Philadelphia 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Branky: 16. Clutterbuck, 32. Nolan - 16. Carcillo. Střely na branku: 30:39. Diváci: 18.640.

Tampa Bay - Calgary 2:1 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)
42. Stamkos, 62. Meszároš - 16. Giordano. Střely na branku: 23:26. Diváci: 15.859.