Jistý Čech a neomylný Drogba dovedli Chelsea k výhře v derby nad Arsenalem

• 186
Vítězství fotbalistů Chelsea v derby s Arsenalem 2:0 ve šlágru 25. kola anglické ligy rozhodly dva faktory: vynikající výkon českého brankáře Petra Čecha a góly kanonýra Didiera Drogby. Především jejich zásluhou se Chelsea vrátila na první místo tabulky před Manchester United.

Videa ze všech zápasů Premier League a další exkluzivní videa na SPORTSTREAM.CZ

To Arsenal ztrácí na Chelsea již devět bodů a boj o titul se mu hodně vzdálil. Drogba se postaral o oba góly a v posledních deseti zápasech proti "Kanonýrům" se tak prosadil hned dvanáctkrát.

Arsenal po minulé porážce od Manchesteru potřeboval vyhrát, aby se přiblížil čelu tabulky a udržel se v boji o titul. Jenže to by nesměl být v sestavě domácích Drogba, specialista na svého londýnského rivala.

Již v osmé minutě si při rohu počkal na zadní tyči a doklepl do sítě míč, který k němu prodloužil John Terry. Ve 23. minutě pak po rychlém brejku pronikl do vápna a tvrdou střelou pod břevno vedení navýšil.

RADOST V MODRÉ BARVĚ. Fotbalisté Chelsea objímají šťastného střelce Didiera Drogbu.

Chelsea tak ukázala skvělou produktivitu, když ze dvou střel vytěžila dvě branky. Naopak Arsenal si nedokázal poradit s obranou Chelsea v čele s brankářem Petrem Čechem.

Ten zazářil především při vyložené šanci Aršavina, jehož střelu reflexivně vykopl. Jistě si počínal i při vybíhání na centrované míče, což je považováno za jeho jedinou slabinu.

Po změně stran dokonce při vyběhnutí porazil spoluhráče Terryho, který se lehce zranil. I s tímto handicapem však Chelsea zápas dovedla k výhře 2:0, zvláště když Čech chytil i Fabrégasův přímý kop a udržel 98. čisté konto v anglické lize.

Nic na tom nezměnil ani Tomáš Rosický, který za Arsenal odehrál posledních 16 minut.

Chelsea - Arsenal: fanoušci Chelsea podporují Johna Terryho

Fandové Chelsea vyjádřili podporu Johnu Terrymu, jenž prochází složitým obdobím...

Chelsea: obránce Terry hází dres divákům

... a kapitán Chelsea si stejně jako oni vítězné derby užíval.

Chelsea zároveň protáhla domácí neporazitelnost již na 24 zápasů. Naposledy doma klopýtla 30. listopadu 2008 právě s Arsenalem.

Fotbalisté Manchesteru United si hravě poradili se soupeřem z Portsmouthu. Trápící se Portsmouth zisk tří bodů hostům hodně ulehčil, když si dal hned tři vlastní branky.

United se proti Portsmouthu dlouho trápili, ale v závěru poločasu je vysvobodil Wayne Rooney, který se prosadil zblízka hlavou a zaznamenal svůj 21. gól v sezoně, čímž si vyrovnal osobní rekord. Zároveň se prosadil podesáté z posledních 13 duelů proti Portsmouthu.

Portsmouth: David James

Pokořený brankář. David James z Portsmouthu musel vytrpět hned pět gólů. Jeho tým si připsal na hřišti Manchesteru United vysokou porážku.

Hra hostů, kteří prožívají nejhorší sezonu v historii klubu, se poté úplně rozpadla a Manchester si vytvářel jednu šanci za druhou. Navíc mu pomáhalo i štěstí, když obránci Portsmouthu nešťastně tečovali pokusy Naniho a Carricka do vlastní sítě. Stoper Wilson si pak dokonce napálil centr přímo pod břevno vlastní branky.

Manchester United: vzpomínka na tragédii

Fanoušci Manchesteru United vzpomínají na dávnou tragédii. Přesně před 52. lety se zřítilo letadlo s fotbalovou posádkou na palubě. Na transparentech stojí jména osmi hráčů, kteří tragédii nepřežili.

Krize Liverpoolu je na ústupu. Jeho fotbalisté ve vyhroceném derby zdolali na domácím hřišti Everton 1:0, i když od 34. minuty postrádali vyloučeného obránce Sotirise Kyrgiakose. Utkání rozhodl Dirk Kuijt. Liverpool počtvrté za sebou udržel čisté konto.

Naopak Everton přišel o devítizápasovou sérii bez porážky, která začala po listopadové prohře právě s Liverpoolem.

Liverpoolské derby patří k nejvyhrocenějším utkáním vůbec, což se potvrdilo i tentokrát. V závěru první půle do sebe zajeli Kyrgiakos s hostujícím Fellainim, který musel po střetu kvůli zranění nohy vystřídat. Řecký bek byl vyloučen.

V posledních sekundách viděl červenou i hostující Pienaar - v posledních jedenácti vzájemných soubojích bylo deset vyloučení.

Liverpool - Everton, vlevo vyloučený Sotirios Kyrgiakos z Liverpoolu

Sotirios Kyrgiakos z Liverpoolu dostává červenou kartu.

Vyloučení paradoxně pomohlo spíše oslabenému Liverpoolu. Deset minut po změně stran zahrál Gerrard výborně rohový kop, Kuijt vyhrál souboj s obráncem i brankářem a hlavou vstřelil 50. gól v dresu Liverpoolu.

Liverpool se po výhře dostal na čtvrté místo zaručující Ligu mistrů, jelikož Tottenham doma uhrál s Aston Villou jen bezbrankovou remízu. Po celý zápas měl sice velkou převahu a vyslal 28 střel, gólu se však nedočkal.

"Kohouty" tak může těšit alespoň to, že popáté za sebou doma udrželi čisté konto a neinkasovali již 537 minut. Blíží se tak svému rekordu z minulé sezony, kdy doma neinkasovali v šesti zápasech po sobě.

V novém roce se daří Stoke, které neprohrálo již sedmý soutěžní zápas v řadě. Aktuálně si poradilo snadno 3:0 s Blackburnem, před který se posunulo v tabulce na 11. příčku.

Hull City - Manchester City: Bridge z Manchesteru City (vlevo) a Fagan z Hullu.

Za Manchester City nastoupil po vyléčení zraněného kolene i obránce Wayne Bridge, ale ani on prohře s Hullem nezabránil...

Manchester City: Wayne Bridge

...  a tak si náladu po zjištění aféry Johna Terryho, spoluhráče z anglické reprezentace, s jeho bývalou přítelkyní nevylepšil.

Desetizápasové čekání na výhru ukončil Hull, který doma překvapivě porazil Manchester City 2:1. Dostal se tak z míst bezprostředně hrozících sestupem, kam naopak spadl West Ham.

Ten se proti Burnley spoléhal na čerstvé posily v útoku, ovšem McCarthy ani Mido se neprosadili. Povedlo se to až třetímu z nově příchozích Illanovi, který ale jen mírnil porážku na 1:2. Burnley vyhrálo poprvé po 13 zápasech.

Výsledky 25.kola:

Chelsea - Arsenal 2:0 (8. a 23. Drogba), Liverpool - Everton 1:0 (55. Kuijt), Bolton - Fulham 0:0, Burnley - West Ham United 2:1 (14. Nugent, 55. Fox - 81. Ilan), Hull - Manchester City 2:1 (31. Altidore, 54. Boateng - 59. Adebayor), Manchester United - Portsmouth 5:0 (40. Rooney, 45. vlastní Van der Borre, 59. vlastní Hughes, 62. Berbatov, 69. vlastní Wilson), Stoke - Blackburn 3:0 (8. Higginbotham, 45. Sidibe, 67. Etherington), Sunderland - Wigan 1:1 (64. Jones - 20. Diame), Tottenham - Aston Villa 0:0, Birmingham City - Wolverhampton 2:1 (79. a 85. Phillips - 42. Doyle).