Některé pacienty musí lékaři vyloučit kvůli tomu, že se jejich vada nedala vůbec operovat. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nejhorší je odmítnout dětem operaci, líčí lékař

  • 30
Lékař dětského kardiocentra Tibor Klein už několik let pomáhá vybírat děti, kterým se díky programu Medevac změní život. Děti z válečných oblastí zpravidla s vrozenou kardiologickou vadou podstoupí v Česku operaci, bez které by zemřely. Ve vlasti by se na operační sál nedostaly. Nejtěžší je podle Kleina rozhodnutí, koho z malých pacientů odmítnout.

Projekt Medevac, který dosud pomohl už 126 dětem převážně z válečných oblastí, má omezenou kapacitu a výběr je tedy velmi přísný.

kambodžští chlapci jsou po operaci

Program Medevac pomohl dvěma dalším pacientům se srdeční vadou

"Smutné je, že selekce postihne určitou diagnózu. Třeba srdeční vadu, kterou u nás operujeme, ale operuje se natřikrát. Tím, že máme omezený rozpočet, se radši rozhodneme pro tři jednotlivé děti než pro jeden složitější případ. Takové rozhodování je ale velmi smutné," líčí Klein.

Lékaři museli vyloučit ale i další pacienty. Srdeční vady mnohých totiž vůbec nejdou operovat, mnozí se zase na vyšetření dostali pozdě. "Operace by nebyla možná, ani kdyby to byly české děti," dodává lékař.

Medevac

Program Medevac odstartoval v roce 1993 a pomohl už 126 dětem, především z válečných oblastí (Irák, Afghánistán, Čečensko, Bosna aj.).

Léčba jednoho pacienta vyjde zhruba na 200 až 250 tisíc korun. Pro vybrané pacienty je doprava, operace i veškeré nutné náklady zdarma. Do Česka je zpravidla doprovází i jeden člen rodiny. Po operaci zůstávají zhruba dva měsíce kvůli rekonvalescenci.

Program má na starost odbor azylové politiky ministerstva vnitra.

Tibor Klein se zúčastnil už sedmi výběrových jedno- až dvoutýdenních misí v Kosovu, Afghánistánu, Iráku a Kambodži. "Během té doby jsme vyšetřili 260 dětí, operovalo se jich 83," konstatoval lékař s tím, že už mají vybraných dalších 16 dětí, které na operaci do Česka přijedou v nejbližších měsících.

S vrozenou srdeční vadou se rodí v průměru šest dětí z tisíce. Jednou z nejčastějších vad je takzvaná Fallotova tetralogie. Plíce se kvůli slabému toku krve dovnitř špatně okysličuje. Děti jsou modré, zadýchávají se při každém pohybu. Pacienti potřebují vždy operaci. "Každá operace je záchrana," konstatuje Klein.

"Pamatuji si hodně vážný případ. Desetiletý Alef upadal několikrát kvůli nedostatku kyslíku do bezvědomí, kvůli nemoci nikdy ani neběhal," svěřuje se Tibor Klein a dodává, že jeden z nejsilnějších zážitků pro něj byl, když vyléčeného Alefa viděl v léčebně v Říčanech běhat. "To byl fantastický pocit."

Děti jsou zpravidla operovány kolem jednoho roku života. Stávají se ale i případy, že dítě zemře, pokud není operováno okamžitě po narození.

Pacienty podle Kleina předvyberou místní lékaři, kteří poté pošlou českým odborníkům již jen několik případů. "Pacienty vybírají na základě námi zadaných kritérií, požadujeme třeba jen určitý typ srdeční vady," popisuje lékař s tím, že definitivní výběr udělá český tým na místě.

"Ideální je, když si s sebou vezmeme nějaké zařízení, které nám pomůže v diagnostice. Zpravidla ultrazvuk a k němu různé drobné přístroje, třeba fonendoskop. To k diagnostice stačí," říká Tibor Klein. Vyšetření probíhají buď v místních nemocnicích nebo v prostorách české armády.

Podmínky v jednotlivých zemích se podle Kleina výrazně liší. "Relativně dobře na tom je Irák. Překvapivě jsou lékaři dobře vzdělaní a vyznají se v oboru, ale nemají peníze na léčbu, ani potřebné přístroje. Základní diagnostiku ale udělat zvládnou," líčí podmínky Klein. Oproti tomu třeba Afghánistán je na tom z lékařského hlediska velmi špatně.

Nově se do programu zapojila i Kambodža. Po válce Rudých Khmerů v letech 1975 až 1979, kdy zde zemřelo nejméně 1,7 milionu obyvatel, pomalu nastupuje nová generace lékařů.

"Je to velmi nadějná země, ale zdravotnický systém se ještě zcela nerozběhl. Lékaři už jsou schopni operovat větší děti nebo dospělé, ale kojence a děti předškolního věku ne. Je tam asi 1 800 čekatelů na různé operace srdečních vad," popisuje Klein.

V listopadu byli operováni první dva kambodžští chlapci, kteří se do vlasti vrátí v nejbližší době. Mezi vybranými čekateli jsou už čtyři další děti. - čtěte Motolští lékaři vrátili barvu a zdraví dvěma kambodžským chlapcům


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video