Ilustrační foto | foto: Koláž iDNES.cz

Praha nám dluží 150 milionů, tvrdí majitel firmy provozující Opencard

  • 111
Praha dluží firmě Haguess, která pro hlavní město provozuje kartu Opencard, 150 milionů korun. V rozhovoru pro dnešní Lidové noviny to řekl majitel firmy Haguess Jaroslav Turek. Projekt karty Opencard stál hlavní město už téměř 900 milionů korun, příjmy z ní ale byly pro Prahu nulové.

"Hledáme řešení, že to město už nebude stát vůbec nic, pokud nám zaplatí to, co nám dluží, tedy oněch 150 milionů korun," řekl Lidovým novinám (LN) Turek. Podle něj měla společnost Haguess za čtyři roky ze zakázky obrat 317 milionů korun, což byl výnos z fakturace.

Čistý zisk byl 32,4 milionu korun za čtyři roky. To je méně než deset milionů korun ročně, dodal.

Začátek vyšetřování zabrzdil žalobce

Detektivové z protikorupční policie chtěli podle deníku Právo už naplno rozjet vyšetřování kauzy Opencard, ale dozorující státní zástupce snahu zbrzdil. "Zahájení úkonů v trestním řízení státní zástupce zrušil jako předčasné a neodůvodněné," řekla Právu mluvčí pražského Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Vyšetřovatelé tak zatím nemohou vyslýchat svědky nebo žádat znalecké posudky. Místo toho jim žalobce doporučil shánět další informace a radit se s ministerstvem financí a antimonopolním úřadem.

Mluvčí protikorupčního útvaru Roman Skřepek uvedl, že policie tedy bude dál sbírat materiál a pak se rozhodne. Odmítl, že by stanovisko státního zástupce znamenalo zametení kauzy pod koberec. Trestní oznámení v souvislosti s kartou Opencard podala loni v prosinci pražská opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková. - více o tomto kroku čtěte zde

Podle něj v posledním roce a půl začaly vznikat jakési dluhy, nezaplacené vůči firmě Haguess. Od poloviny roku 2008 už nebyly dávány pokyny ze strany vedení projektu. Současně se také zastavilo financování.

"Provoz se nám sice hradil, ale naše licenční nároky nebyly vypořádány," uvedl Turek.

Mezi politiky se podle LN spekuluje, že skutečným majitelem firmy s akciemi na doručitele je přítel primátora Pavla Béma (ODS) a kontroverzní pražský podnikatel Roman Janoušek. Turek to odmítá. Tvrdí, že drží 100 procent akcií, a majitelem firmy je on sám. Deníku řekl, že svolal valnou hromadu, jejímž jediným bodem programu je změna akcií na majitele na akcie na jméno.

Kritizovaný projekt už zkoumaly tři prověrky. První vyčíslila dosavadní náklady na 888 milionů korun, příjmy byly ale nulové. Turek deníku řekl, že by se spíše vyjadřoval k částce 317 milionů korun. Částku 888 milionů prý viděl jen v auditech. Například audit společnosti Nexia s firmou Haugess nikdo nekonzultoval, zmínil Turek.

Auditoři také poukázali na řadu chyb při řízení projektu nebo na nevýhodné smlouvy mezi městem a firmou Haguess. Některé závěry se ale liší, jeden posudek se domnívá, že Praha porušila zákon o veřejných zakázkách, druhý toto tvrzení vyvrací.

Společnost Haguess byla založena v roce 1996 jako rodinná firma. Zabývala se například vznikem bankovních informačních systémů. Od roku 2001 se pak zaměřila na rozvoj čipových karet. Spolupracovala také na plzeňské a liberecké kartě.

V roce 2006 vyhrála výběrové řízení na Opencard a ze společnosti s ručením omezeným se změnila na akciovou společnost. Turek je zároveň členem dozorčí rady společnosti Allshare, která radnici dodala plán projektu Opencard.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video