Zimní pneumatiky se od letních neliší jen jménem. Na sněhu mají smysl

  • 1011
Asi třetina řidičů jezdí celoročně na letních gumách. Velká část se obhajuje tím, že jezdí jen ve městě, kde se sníh a náledí vyskytuje na silnicích jen výjimečně. Pokud se toho drží, letos ještě nevyjeli. Příští zimu možná jejich auto poprvé obuje "zimáky", podle plánů ministerstva dopravy mají být totiž povinné.

Zimní pneumatiky budou povinné od začátku listopadu do konce března na celém území republiky, říká návrh zákona, který právě dokončilo ministerstvo dopravy a který bude v dohledné době projednávat vláda. "Řidiči budou muset mít zimní gumy vždy, když na silnici bude sníh nebo led nebo když bude před sněhovými přeháňkami nebo námrazou varovat předpověď počasí," zjistily Lidové noviny.

anketa

Mají být zimní pneumatiky povinné? Hlasujte ZDE

"Doufám, že vaši zákonodárci zvolí šťastnější formulaci než v Německu, kde je v zákoně psáno, že řidič musí přizpůsobit obutí aktuální situaci na silnici," říká Uwe Zeymer ze společnosti Dekra, která v Česku provozuje stanice technické kontroly a má na starosti typové zkoušky aut.

Automobily do 3,5 tuny budou muset mít podle návrhu zákona zimní pneumatiky na všech kolech. Těžší vozy jen na kolech u poháněných náprav. U osobáků bude požadovaná hloubka vzorku pneumatiky 4 mm, u nákladních vozů 6 milimetrů. Šéf dopravní policie Leoš Tržil návrh zákona nařizující zimáky celoplošně vítá. Ministerstvo navrhuje pro toho, kdo vyjede na letních gumách, jeden trestný bod a pokutu až dva tisíce korun.

Zimní výbava je povinná i v řadě evropských zemí. Například v Rakousku musí řidiči používat zimní pneumatiky povinně od 1. listopadu do 15. dubna, při použití letního vzorku s sebou musí vozit sněhové řetězy. Povinné jsou zimní pneumatiky i ve Finsku, Estonsku, Lotyšsku a Slovinsku.

Zimní pneumatiky se od letních neliší jen jménem

Podle výzkumů pneumatikářské firmy Bridgestone stále ještě asi třetina automobilistů používá i v zimě letní pneumatiky. "Několik procent řidičů má dokonce za to, že se letní a zimní pneumatiky liší pouze svým názvem," popisuje Robert Koutný, generální ředitel Bridgestone ČR.

"Protože jezdím v zimě téměř výhradně jen po městě a okolí, tak jsem se rozhodl zimní pneumatiky nepořizovat. Navíc nevím, jak dlouho budu současné auto mít," říká Karel Souček z Prahy. "Sice se mi letos stalo, že jsem z garáže nevyjel, ale to byla otázka dvou dnů. Jezdím maximálně opatrně, mnohem pomaleji a defenzivněji než v létě. Spotřeba klesla a díky ESP, ABS, ASR a dalším vymoženostem jsem zatím žádnou vyloženě krizovou situaci řešit nemusel," dodává.

"Mimo město se ale nepouštím. Pro letní pneumatiky je nejhorší hluboký čerstvý mokrý sníh. V této břečce na letních jezdit nejde," uznává Karel Souček.

Zimní pneumatiky mají díky měkčí běhounové směsi mnohem větší stabilitu na vlhkém povrchu, lépe odolávají nežádoucímu aquaplaningu a i na suchém povrchu mají podle Roberta Koutného až o 30 % kratší brzdnou dráhu ve srovnání s letními pneumatikami, použitými za zimních podmínek. "Všechny výhody zimních pneumatik začínají platit už při teplotách pod 7° C," dodává.

"Použití letních pneumatik za nižších teplot nedoporučujeme, i když je povrch vozovky suchý nebo mokrý. Při nízkých teplotách materiál letních pneumatik tvrdne a ztrácí vlastnosti, které má za vyšších teplot. Kromě toho hrozí nebezpečí lokálních zmrazků," varuje Autoklub České republiky.

Hloubka dezénu zimního obutí by neměla klesnout pod 4 milimetry. Při nižší hloubce vzorku ztrácí pneumatika své vlastnosti na sněhové pokrývce a mizí i takzvaný samočisticí efekt nezbytný pro jízdu na sněhu.

Jak poznáte zimní pneumatiku

Zimní pneumatika má více zářezů. V každém "špalíku" vymezeném drážkami jsou ještě další jemné vlnkovité zářezy, které odvádějí vodu a sníh. Dalším bezpečným poznávacím znamením je nápis M+S, nebo symbol sněhové vločky na boku pneumatiky. Odborníci doporučují přezout na zimní pláště, když průměrné denní teploty klesnou k sedmi stupňům celsia.

ZIMNÍ PNEUMATIKA

Zimní pneumatika

LETNÍ PNEUMATIKA:
Letní pneumatika