Dohnal odmítl kontrolu, poslanci mu za to vyměřili pokutu

  • 127
Šéf Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal dostal od poslanců pořádkovou pokutu ve výši 50 tisíc korun za to, že odmítá spolupracovat při kontrole hospodaření NKÚ. Nejvyšší možnou pokutu vyměřili poslanci podle zákona o státní kontrole. Dohnal se může proti trestu odvolat.

O pokutě rozhodli poslanci kontrolního výboru na svém uzavřeném zasedání, poté ji Dohnalovi předali a on se teď může proti rozhodnutí do 15 dnů odvolat.

Zda to udělá, se rozhodne až po poradě s právníky. "Několikrát jsem četl Kafku a toto je dobrá srovnávací situace. Předám to právníkovi," komentoval rozhodnutí poslanců Dohnal. "Znovu upozorňuji, že povinnosti v této zemi se občanům a organizacím stanovují zákonem, usnesení kontrolního výboru není zákon. Počkám na právní stanovisko," dodal.

Dohnal se sázel, že bude potrestán

Samotné rozhodnutí o trestu však přijal s klidem a lehkým úsměvem. Dokonce ho prý očekával, takže pro něj nebylo žádným překvapením. "Vsadil jsem se dopoledne na úřadě a vyhrál jsem," dodal. S kým a o kolik nechtěl uvést.

A za co přesně prezident NKÚ pokutu dostal? V prosinci odmítl pustit na kontrolu skupinu poslanců a pracovníky poradenské firmy KPMG. Dohnal tehdy označil audit za protiústavní. K poskytnutí materiálů a umožnění celé kontroly ho později vyzvala i celá Sněmovna, Dohnal ale kontrolu odmítá.

Kontroloři chtěli zjistit, zda Dohnal neporušuje některými svými výdaji a hospodařením zákon. Kvůli tomu ho vyšetřuje i policie. - čtěte Policie začala vyšetřovat šéfa NKÚ, Dohnalovi hrozí i pět let

Podle předsedy kontrolního výboru Vladimíra Koníčka (KSČM) tak poslancům po sérii odmítání nezbylo, než šéfa NKÚ pokutovat. Pro pokutu hlasovalo 13 poslanců, nikdo nebyl proti ani se nezdržel. Koníček si myslí, že materiály nechce vydat, protože by sebe nebo osobu blízkou mohl vystavit trestnímu stíhání.

Pokuta mohla přijít už v prosinci, říká bývalý kontrolor

Podle bývalého kontrolora NKÚ a momentálně doktoranda Právnické fakulty Univerzity Karlovy Karla Světničky se ale takové řešení nabízelo už v prosinci. "Poslancům jsem toto navrhoval," řekl Světnička. "Je dostatek právních předpisů na to, aby kontrola mohla být provedena.

Dohnal to ale odmítá s tím, že na kontrolu poslanců neexistuje zákon.

Podle Světničky lze ale k provádění kontroly použít přímo zákon o NKÚ a také zákon o státní kontrole. "Jedná se o kontrolu účelnosti a hospodárnosti nakládání s majetkem státu jako u jakékoliv jiné státní organizace. Nejedná se o kontrolu kontrolní činnosti," vysvětlil.