Tomáš Plekanec přijímá gratulace od spoluhráčů z Montrealu

Tomáš Plekanec přijímá gratulace od spoluhráčů z Montrealu po vstřeleném gólu. | foto: AP

Plekanec dal vítězný gól Montrealu, Krejčí nezabránil rekordu Washingtonu

• 15
V úterních devíti zápasech hokejové NHL se gólově prosadili dva čeští reprezentanti. Lídr bodování našich krajanů ve slavné soutěži, Tomáš Plekanec, svým 14. gólem sezony rozhodl o výhře Montrealu nad Vancouverem v poměru 3:2. Centr David Krejčí pak pro změnu pouze zmírnil porážku Bostonu 1:4 s Washingtonem, který si 11. triumfem v řadě stanovil nový klubový rekord.

Po nevydařené venkovní sérii a porážkách od Floridy (1:2), Tampy (0:3) a Ottawy (2:3PP) se hokejisté Montrealu vrátili do domácího prostředí, kde po výsledku 3:2 zdolali silný Vancouver.

Canucks, kteří v sobotu na ledě Toronta odstartovali svou rekordní "předolympijskou" 14zápasovou šňůru venkovních duelů, padli po sedmi výhrách za sebou.

Góly Montrealu, kterému v sobotu přibyl na marodku k českému obránci Jaroslavu Špačkovi také nejlepší střelec klubu Mike Cammalleri, nastříleli Sergej Kosticyn, Maxim Lapierre a Tomáš Plekanec.

Posledně jmenovaný český reprezentant se v 50. minutě střelecky prosadil počtrnácté v sezoně. Svým 55. bodem z 57. startu nakonec rozhodl o vítězství Canadiens poté, co hostující Vancouver překonal jinak skvělého Jaroslava Haláka ve dvou případech po gólových střelách Mikaela Samuelssona a Ryana Keslera. Slovenský reprezentační gólman ve službách Montrealu celkově pochytal 45 střel Canucks a právem byl zvolen první hvězdou duelu.

Washington si 11. výhrou vytvořil nový rekord

Se zcela rozdílnými formami se v úterý střetly celky Bostonu a Washingtonu. Zatímco Bruins po výsledku 1:4 padli už v osmém startu za sebou, pro hostující Capitals znamenal další dvoubodový zisk už 11. navazující triumf.

Tým Alexandra Ovečkina, který svou 36. brankou sezony v 60. minutě při power play domácích zpečetil konečný výsledek, si tak vytvořil nový klubový rekord, když původní z ročníku 1984 čítal 10 výher v řadě. Od sezony 2002/03, kdy se ve stejném počtu střetnutí radovali hokejisté San Jose, se žádný jiný tým NHL neprezentoval delší sérií neporazitelnosti.

Domácí Bruins sice otevřeli brankový výčet, když José Theodorea v 7. minutě v přesilovce překonal český centr David Krejčí. V dalším průběhu již ale stříleli góly pouze hokejisté Washingtonu. Srovnání na 1:1 obstaral v 23. minutě Mike Knuble a obrat završili v úvodu třetího dějství Brooks Laich s Boydem Gordonem.

Zmiňovaný Ovečkin pak v závěru ještě trefil prázdnou branku. Ruský střelec se 36. trefou přiblížil vedoucí dvojici NHL Sidney Crosbymu z Pittsburghu a Patricku Marleauovi ze San Jose (oba 37 gólů). V tabulce produktivity kapitán Caps již ztrácí na čelo rovněž jediný zápis poté, co má na kontě 77 bodů a vedoucí Henrik Sedin z Vancouveru vyprodukoval 78 bodů.

Phaneuf s Giguerem prožili vítězný debut za Toronto

Po nedělních velkých výměnách Toronta s týmy Calgary a Anaheimu si hokejisté Maple Leafs v úterý odbyli premiéru s novými posilami. Na rozdíl od Calgary, které hned v pondělí s novými tvářemi propadlo výsledkem 0:3 s Philadelphií, si svěřenci generálního manažera Briana Burkea na domácím ledě poradili s New Jersey.

Vítězství 3:0 trefili Nikolaj Kuljomin, Phil Kessel a Francois Beauchemin. Bezchybný debut za Toronto si odbyl gólman Jean-Sebastien Giguere, jenž 30 zákroky uhájil čisté konto. Zkušený Kanaďan byl vyhlášen první hvězdou, druhé ocenění pak připadlo obránci Dionu Phaneufovi, jenž se fanouškům představil mimo jiné i pěstním soubojem s Colinem Whitem.

Jokinen se v prvním startu za Rangers z výhry neradoval

Washington slavil už 11 výher v řadě. Ottawa nenašla přemožitele pro změnu v 9 navazujících zápasech. Mezi týmy s nejlepší aktuální formou v NHL se však musí počítat také s přehlíženými hokejisty Los Angeles, kteří v úterý díky výhře 2:1 nad Rangers uspěli už v sedmém startu za sebou.

Kings tak dělí pouze jediný triumf od vyrovnání klubového rekordu z ročníku 1992, kdy parta kolem Waynea Gretzkého přehrála osm soupeřů v řadě. LA uspělo nad New Yorkem díky zásahům Anže Kopitara a Ryana Smythe. Gólman Jonathan Quick přišel o čisté konto až v 58. minutě, kdy se po 34. v sezoně prosadil Marián Gáborík.

Premiéru v dresu Rangers si odbyl finský útočník Olli Jokinen a bijec Brandon Prust, kteří Blueshirts posílili z Calgary výměnou za Aleše Kotalíka a Chrise Higginse.

Boston - Washington 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)
7. Krejčí - 23. Knuble, 46. Laich, 48. Gordon, 60. Ovečkin. Střely na branku: 42:26. Diváci: 17.565.

Toronto - New Jersey 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
5. Kulemin, 23. Kessel, 35. Beauchemin. Střely na branku: 26:30. Diváci: 19.326.

Atlanta - Tampa Bay 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)
23. White - 10. Veilleux, 13. St. Louis. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 59 minut, z 24 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 91,7 procenta. Střely na branku: 27:24. Diváci: 11.390.

Montreal - Vancouver 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)
6. S. Kosticyn, 19. Lapierre, 50. Plekanec - 9. Samuelsson, 55.
Kesler. Střely na branku: 28:47. Diváci: 21.273.

Dallas - Minnesota 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
12. Neal, 33. B. Richards, 40. Modano, 57. Benn - 40. Latendresse, 57. Brunette. Střely na branku: 18:42. Diváci: 16.729.

Colorado - Columbus 5:1 (1:1, 1:0, 3:0)
25. a 41. Yip, 48. a 51. O'Reilly, 19. Quincey - 6. Vermette.
Střely na branku: 26:21. Diváci: 11.213.

Nashville - Phoenix 0:1 po sam. náj.