Motolští lékaři vrátili barvu a zdraví dvěma kambodžským chlapcům

  • 52
Ještě před dvěma měsíci trpěli dva kambodžští kluci závažnou srdeční vadou, zadýchávali se při každém pohybu a nechtěli si ani hrát. Po operaci v motolském dětském kardiocentru jsou Auvin a Davin jako jejich vrstevníci. Překypují energií a za pár týdnů se mohou vrátit do vlasti.

Operaci chlapcům umožnil program Medevac, který má na starost odbor azylové politiky ministerstva vnitra.

"Takhle bude mít šanci na normální život. Bude moci chodit do školy, pracovat jako ostatní. Jinak by neměl šanci, nemoc by se nedala vyléčit, bylo by to čekání na smrt," líčí Sro Phan, maminka čtyřletého Auvina, na kterého doma čekají další tři sourozenci.

Dětské kardiocentrum v Motole

Motolské pracoviště je jediné centrum v celé ČR specializované na vrozené srdeční vady dětí. V centru lékaři dělají zhruba 450 chirurgických operací ročně a dalších asi 150 srdečních katetrizací (zavedení speciální cévky). "Většinu vad naštěstí dokážeme vyřešit jedinou operací a to dítě už je potom zdravé," řekl vedoucí centra Jan Škovránek.

Od vzniku centra roku 1977 do roku 2008 v něm provedli přes 11 700 operací.

Pravděpodobnost přežití závažných srdečních poruch je přitom 94 procent, uvedl Škovránek.

Podobně mluví i maminka o rok mladšího Davina. "Teď bude mít stejnou startovní pozici jako ostatní děti. Před operací těžko dýchal, vůbec si nehrál, neběhal, byl rychle unavený," vzpomíná Nau Si Nun. Po operaci má Davin hodně energie. "Takhle bude mít šanci jít studovat," zamýšlí se jeho maminka a dodává, že nejvíc by se jí líbilo, kdyby se její syn stal lékařem.

Obě maminky přiletěly s dětmi do Česka v polovině listopadu, odletět by měly po všech nutných vyšetřeních v nejbližších týdnech. Doprava, operace i veškeré nutné náklady jsou pro ně zdarma. Léčba jednoho pacienta vyjde zhruba na 200 až 250 tisíc korun.

Program pomohl už 126 dětem

Program Medevac odstartoval v roce 1993 a pomohl už 126 dětem. Po Auvinovi a Davinovi už je vytipovaných dalších šestnáct malých pacientů - dvanáct z Afghánistánu, čtyři z Kambodže.

"Předvýběr pacientů provádí místní zdravotnická autorita, definitivní výběr uděláme my na místě během jedno- až dvoutýdenního pobytu," popsal lékař dětského kardiocentra Tibor Klein, který pomáhá pacienty vybírat přímo ve válkou postižených zemích. Lékaři vybírají děti předem stanovených kritérií, zpravidla podle určeného typu onemocnění.

Nejčastěji trpí malí pacienti srdeční vadou zvanou Fallotova tetralogie. Je to komplexní choroba, kvůli níž teče do plic málo krve, která se pak neokysličuje. "Do těla se dostává neokysličená krev, děti jsou modré, protože jejich krev je nasycená velmi malým množstvím kyslíku," přibližuje Klein.

S vrozenou srdeční chorobou se narodí šest dětí z tisíce. Zpravidla jsou operovány kolem jednoho roku života. Stávají se ale i případy, že pokud dítě není operováno okamžitě po narození, zemře.

Země s česky mluvícím králem

Medevac dosud pomáhal dětem z akutních válečných zón, především z Kosova a Iráku, ale také z Afghánistánu nebo Bosny a Hercegoviny. Nově je program určený i dětem z Kambodže, kterou občanská válka postihla v druhé polovině sedmdesátých let.

Během vlády Rudých Khmerů v letech 1975 až 1979 zde zemřelo nejméně 1,7 milionu obyvatel. Obětí režimu se stala především inteligence - učitelé, lékaři a další. Za známku inteligence se ale považovalo i to, že člověk nosí brýle. Hnutí se nadchlo pro myšlenku extrémního komunismu maoistického typu, k němuž se pokusilo "převychovat" celou zemi.

Důvodem ke spolupráci s Kambodžou je více. "Poprvé v historii máme asijského krále, který mluví česky," uvedl náměstek ministerstva zahraničních věcí Hynek Kmoníček. Narážel tak na fakt, že současný kambodžský král Norodom Sihamoni studoval v letech 1962 až 1975 v tehdejším Československu konzervatoř a následně balet na Akademii múzických umění.

Vztahy s Kambodžou jsou proto podle Kmoníčka nadstandardní, což přináší i nové prvky spolupráce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video