Povinným očkováním vláda pošlape lidskou svobodu, tvrdí Klaus

  • 457
Prezident Václav Klaus zopakoval, že zásadně nesouhlasí s povinným očkováním proti prasečí chřipce. V Ostravě, kam přijel na návštěvu, to označil za pošlapávání lidské svobody. Očkování je v současné době dobrovolné. O tom, zda bude povinné, rozhodne hlavní hygienik v případě pandemie.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková na dnešním jednání vlády zopakovala to, co řekla už v nedělním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce, že do skupiny lidí důležitých pro chod státu, na něž by se eventuálně vztahovalo povinné očkování, patří i prezident. Stejně jako třeba premiér.

Klaus to dnes vyloučil. "Mě se to určitě týkat nebude. To nepřipadá v úvahu," řekl prezident. Prasečí chřipku označil za chatrnou a nevýznamnou chorobu.

"Vetuji možnost, že by se kvůli této potencionální chřipce mělo něco někomu nařizovat. To je pošlapávání elementární lidské svobody. Není to potřeba dělat. Toto není fatální nemoc," tvrdí Klaus.

Povinné očkování může vyhlásit pouze hlavní hygienik

Jestli se bude muset prezident, premiér, členové Bezpečnostní rady státu, ale i vojáci, policisté či zdravotníci nakonec povinně podrobit očkování proti prasečí chřipce, není vůbec jisté.

Rozhodnutí o povinném očkování lidí potřebných pro chod státu, jichž je podle krizového plánu přibližně 200 tisíc, totiž není v pravomoci Bezpečnostní rady státu ani vlády. To je v kompetenci jediného člověka - hlavního hygienika Michaela Víta.

"Povinné očkování vyhlášeno nebylo, to je v kompetenci hlavního hygienika, to vláda nemůže. Vláda si pouze vymínila, aby ji hlavní hygienik informoval v případě, že se tak rozhodne," řekla dnes na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministryně zdravotnictví Dana Jurásková s tím, že tuto pravomoc má hlavní hygienik už od roku 2000.

Vláda by až poté sama rozhodla, kdy by mohl kvůli chřipce začít platit krizový stav.

Při rozhodování, zda začít povinně očkovat či nikoli, bude hlavní hygienik brát v úvahu počet nemocných s akutními respiračními onemocněními, počet nemocných s onemocněními podobnými chřipce a také virová vyšetření ve Státním zdravotním ústavu, která ukazují, kolik lidí už se s nemocí setkalo a má protilátky.

Jako vedlejší parametr Vít na zasedání bezpečností rady prosadil popis klinického průběhu nemoci u hospitalizovaných osob.

Očkování rozkazem vzbudilo u vojáků vlnu nevole

Povinným očkováním se zabývala Bezpečnostní rada státu v pátek. Setkání se, jak dnes uvedl premiér Jan Fischer, uskutečnilo kvůli rozhodnutí o povinném očkování vojáků.

Ministerstvo obrany si totiž o povinném očkování mohlo rozhodnout samo, což také udělalo. To ale vzbudilo vlnu nevole, mimo jiné i u prezidenta Václava Klause. - čtěte Očkování proti prasečí chřipce dostane rozkazem jen polovina vojáků

"Z dnešního jednání vlády vyplynulo, že očkování se bude týkat osmi tisíc vojáků, už jim to však nemůžeme nařídit, nýbrž musíme čekat na pokyn hlavního hygienika," řekl iDNES.cz Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva obrany.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue