Z filmu Metropolis

Z filmu Metropolis | foto: www.oeff.jp

Polanski se omluvil z Berlinale, přijde o Metropolis se ztracenými scénami

  • 1
Kultovní němý film Metropolis režiséra Fritze Langa z roku 1927 bude mít znovu svou světovou premiéru. Diváci uvidí scény považované za ztracené. Premiéra se koná 12. února v Berlíně při zahájení Berlinale a současně i ve Frankfurtu na Mohanem. O projekci přijde režisér Roman Polanski, který bohužel osobně neuvede svůj nový film The Ghost Writer.

Ztracené scény Metropolisu se překvapivě objevily v roce 2008 v Argentině. Nadace Friedricha Wilhelma Murnaua oznámila, že restaurování filmu před nedávnem skončilo. "Film se stal mýtem," řekl šéf nadačního kuratoria Eberhard Junkersdorf.

Z filmu MetropolisPoprvé mohli diváci vidět snímek 27. ledna 1927. Původní filmová kopie a s ní i mnohé scény se ale později ztratily. Restaurování filmu stálo kolem 600 tisíc eur (téměř 15,7 milionu korun).

Materiál, který se našel v Buenos Aires, byl podle nadace ve velmi špatném stavu. Práce na obnově filmu byly tedy velmi náročné. K filmovému pásu přibylo teď dalších 25 minut. Rekonstruovaná verze se podle Helmuta Possmana z vedení nadace blíží té původní jako žádná jiná před ní. Poslední pocházela z roku 2001.

Premiéry v Berlíně a ve Staré opeře ve Frankfurtu promítání klasického němého snímku doprovodí orchestr. Obě představení už jsou vyprodána. Nový Metropolis má vyjít i na DVD.

Už nyní je jisté, že o projekci přijde minimálně jeden divák - Roman Polanski. Slavný režisér nedorazí na Berlinale na světovou premiéru svého posledního filmu The Ghost Writer.

Novinářům to v sobotu podle agentury Reuters řekl šéf festivalu Dieter Kosslick. Dodal, že promítání snímku nedoprovodí ani žádný tvůrcův vzkaz na videu.

Polanski
a Berlinale

Polanski si z Berlína v roce 1966 odvezl Zlatého medvěda za svůj snímek Slepá ulička. O rok dříve získal Stříbrného medvěda za film Hnus.

Polanski je ve Švýcarsku na své chatě v Alpách v domácím vězení, kde čeká na své případné vydání k soudu do USA. Před ním by měl stanout za sex s třináctiletou dívkou z roku 1977. Pohlavní styk s nezletilou se totiž ve Spojených státech považuje za znásilnění a nedá se promlčet. Filmařovi hrozí až dva roky vězení.

Pořadatelé Berlinale doufali, že by šestasedmdesátiletý Polanski přece jen mohl do Berlína přijet. "Nepřijede. A nebude ani žádný vzkaz na videu," řekl Kosslick. S Polanským si telefonoval. Režisér mu prý poděkoval za to, že organizátoři berlínské přehlídky vybrali jeho poslední snímek do soutěže. "Řekl jsem mu, že jsme ho vybrali proto, že je to skvělý film. Byl (Polanski) na Berlinale často a říkal, že má rád zdejší atmosféru. Ten film je politické prohlášení. Jeho výběr ale nebyl politickým prohlášením, spíš uměleckým prohlášením," dodal Kosslick.

Režisér Roman Polanski

Režiséra zatkla kvůli 33 let starému činu loni v září policie ve Švýcarsku, kam přijel na filmový festival. Polanski žil od roku 1978 ve Francii, která své občany do ciziny nevydává. Do USA nezaletěl ani v roce 2003 převzít Oscara za své drama Pianista. Kromě něj má na svém kontě třeba snímky Rosemary má děťátko, Čínská čtvrť či Hořký měsíc.

,