Washington - Florida: domácí gólman Michal Neuvirth a Gregory Campbell z Floridy. | foto: AP

V konfrontaci českých brankářů v NHL Neuvirth zvítězil nad Vokounem

• 9
V souboji celků z Jihovýchodní divize hokejové NHL mezi Washingtonem a Floridou se proti sobě v pátek postavili čeští gólmani Michal Neuvirth a Tomáš Vokoun. Vítězství slavil po výsledku 4:1 mladší Neuvirth, jenž zneškodnil 35 střel a byl vyhlášen třetí hvězdou duelu. Česká reprezentační jednička v brance Panthers lovila ze sítě ze 40 ran čtyři puky.

Ve čtvrtek si díky osmému vítězství v řadě vyrovnali klubový rekord hokejisté Ottawy. O den později se v NHL přiblížil ke stejnému počinu pro změnu také lídr Východní konference z Washingtonu.

Tým hvězdného Alexandra Ovečkina, jenž se na páteční výhře nad Floridou v poměru 4:1 podílel jednou asistencí, slavil už devátý triumf v řadě. Klubový rekord z ročníku 1983/84 přitom vydá na 10 navazujících výher. Šanci k jeho vyrovnání budou mít Capitals v neděli na domácím ledě proti Tampě Bay.

Washington se už ve třináctém startu za sebou střelecky prosadil minimálně ve třech případech, což v dosavadním průběhu letošní sezony ještě žádný jiný celek nedokázal. Proti Floridě, která z letošních pěti vzájemných duelů ještě ani jednou na Capitals nevyzrála, se prosadili Nicklas Bäckström, Jeff Schultz a autor dvou branek Mike Knuble.

Česká reprezentační jednička pro blížící se olympiádu, Tomáš Vokoun, navíc v brance Floridy zastavila dalších 36 ran aktivního domácího celku, za který nastoupil pro změnu další český gólman Michal Neuvirth. Rodák z Ústí nad Labem vychytal po středečním triumfu nad Anaheimem v poměru 5:1 další výhru s pouhým jediným inkasovaným gólem. S 35 zákroky na kontě byl pak zvolen třetí hvězdou duelu.

Hned dvěma momenty na sebe v zápase upozornil nejproduktivnější bek NHL, Mike Green. Ani v jednom případě se ale nejednalo o pohlednou hokejovou akci. Nejprve totiž kanadský bek nesportovně loktem poslal k ledu českého útočníka Floridy Michaela Frolíka a v dalším průběhu utkání jej v odvetném zákroku zranil zásahem na koleno Dmitrij Kulikov. Nebezpečný faul loktem Greena proti Frolíkovi:

Dmitrij Kulikov poslal Greena do kabin po střetu koleno na koleno:

New Jersey přestřílelo Toronto

Po dvou venkovních porážkách od Ottawy (0:3) a Buffala (1:2SN) se hokejisté New Jersey, nastupující bez zraněného Patrika Eliáše, na domácím ledě mohli radovat ze dvou bodů, když výsledkem 5:4 po prodloužení udolali Toronto.

Devils vstupovali do třetí třetiny za vedení 4:2. Hosté ovšem díky trefám Alexeje Ponikarovského z 55. a Matta Stajana z 59. minuty srovnali skóre na 4:4. Na zásahu, kterým si Maple Leafs vynutili prodloužení, se asistencí podílel také Tomáš Kaberle, s 43 body čtvrtý nejproduktivnější zadák soutěže.

V nastaveném čase ale během přesilové hry završili své excelentní výkony domácí útočníci Zach Parise (2+2) a Travis Zajac (1+3). Prvně jmenovaný americký reprezentant přidal ke dvěma gólům z první třetiny rovněž druhou asistenci poté, co připravil rozhodující branku duelu pro tvůrce hry Zajace.

Z trestné lavice mohl vše pouze smutně sledovat talentovaný bek Toronta Luke Schenn. Kanadský celek padl už popáté za sebou, celkově podesáté z posledních dvanácti startů.

New Jersey - Toronto 5:4 v prodl. (2:1, 2:1, 0:2 - 1:0)
8. a 14. Parise, 30. Zubrus, 38. Davis, 65. Zajac - 7. Gunnarsson, 35. Orr, 55. Ponikarovskij, 59. Stajan (Kaberle). Střely na branku: 31:29. Diváci: 15 536.

Washington - Florida 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
25. a 48. Knuble, 8. Bäckström, 45. Schultz (Fleischmann) - 25.
Weiss. Střely na branku: 40:36. Brankář Michal Neuvirth odchytal za
Washington celé utkání, inkasoval jeden gól z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 97,22 procenta. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, inkasoval čtyři branky ze 40 střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Diváci: 18 277.

Buffalo - Boston 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)