Nejnovější ruská stíhačka poprvé letěla. Americký „Dravec“ má soupeře i klon

  • 588
Rusko poprvé otestovalo ve vzduchu svou nejmodernější stíhačku Suchoj PAK FA. Stroj páté generace vyvíjelo dlouhá léta, má se stát přímým protivníkem nejmodernějších stíhačů západní provenience. Suchoj nápadně připomíná americký stroj F-22 Raptor - i proto mu přezdívají "Raptorskij".

Ostře řezané tvary, dvojice motorů i svislých ocasních ploch, výzbroj uložená v trupu pro snížení radarového odrazu. Jako by na letišti v Komsomolsku na Amuru, na samém východě Ruska, ráno vzlétl americký stíhač páté generace F-22 Raptor (Dravec).

Není tomu tak. Oním strojem byl ruskými piloty toužebně očekávaný nový Suchoj T-50 PAK FA. To je zatím vývojové označení, v překladu zkratka znamená přibližně "perspektivní letecký komplex pro boj v první linii". Česky řečeno, jedna z nejmodernějších stíhaček na světě.

Někteří pozorovatelé ji pro podobnost s americkým strojem přezdívají "Raptorskij". Do jisté míry je to dáno i tím, že podobná zadání vedou k podobným výsledkům - zákony aerodynamiky platí v USA stejně jako v Rusku.

Prototyp nové ruské stíhačky Suchoj T-50 na sibiřském letišti. (29. ledna 2010)

"Stala se událost, jejíž význam pro ruské letectví lze jen stěží přecenit," oznámila hrdě agentura Interfax. Ono ani není divu: zatímco na Západě se do vzduchu dostala v posledních letech řada moderních letadel, ruští piloti dosud létali na strojích MiG-29 a Su-27. Leckdy velmi slušně modernizovaných, ale přesto letadlech z dob studené války. Futuristicky vypadající Su-47 Berkut ani projekt MiG 1.44 se realizace nedočkaly.

GENERACE STÍHAČEK

Za stroje páté generace dosud byly brány jen F-22, určené k vybojování vzdušné nadvlády, a lehčí víceúčelové F-35.

Řada dalších letounů - Eurofighter, výrazně modernizované verze strojů MiG-29, Su-27 nebo F/A-18 či francouzský Rafale bývá řazena do generace označené 4,5. Sem patří i JAS-39 Gripen, který má české letectvo.

Do čtvrté generace pak spadají stroje F-14, F-16, původní verze MiG-29, Su-27 a podobně.

Dělení podle generací není zcela ustálené.

První let nového Suchoje trval asi 47 minut a obešel se bez potíží, které ho několik let oddalovaly. "Let byl úspěšný, stroj pilotoval testovací pilot Sergej Bogdan. Splnil všechny úkoly pro první let," sdělila mluvčí Suchoje Olga Kajukovová.

Agentura ČTK nicméně citovala list Nězavisimaja gazeta, podle něhož let absolvoval stroj, který se jen vnějškově podobá prototypu budoucí stíhačky, poháněl jej "starý" motor namísto mnohem silnějšího nového agregátu a ani nebyl vybaven novým radarem, který dosud prochází zkouškami.

Rusové staví protivníka stroji, který v USA není prioritou

Rusko chce svůj nový stroj zařadit do výzbroje nejpozději v roce 2015. Postupně by měl nahradit právě starší typy letadel, podobně jako se ve Spojených státech zavádí F-35 Lightning II. Američané už nadále neplánují produkci větší stíhačky F-22 Raptor, určené primárně pro vybojování vzdušné nadvlády. Vyrobili jí 187 kusů.

Někteří odborníci toto rozhodnutí kritizují a poukazují na to, že Lightning umí sice od všeho něco, ale v otázce vybojování vzdušné nadvlády za Raptorem zaostává.

Rusko, které se dlouhodobě potýká s ekonomickými problémy, stroj vyvíjí s nemalou finanční pomocí Indie. Ta už si také předběžně 250 nových Suchojů objednala. V tom lze spatřovat i tah na geopolitické šachovnici - spojenectví tohoto druhu s Indií posílí pozici Ruska oproti Číně.

Ruská stíhačka Suchoj T-50 PAK FARuská stíhačka Suchoj T-50 PAK FARuská stíhačka Suchoj T-50 PAK FA

SUCHOJ T-50 PAK FA

Agentura Interfax tvrdí, že nový Suchoj PAK FA bude použitelný proti vzdušným i pozemním cílům, má vysokou manévrovací schopnost a nízkou optickou, infračervenou i radarovou viditelnost. Navíc má být schopný operovat z dráhy dlouhé jen 300 až 400 metrů. Zároveň je schopný letět nadzvukovou rychlostí bez forsáže, nechybí poměrně běžná možnost tankování za letu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue