Video z průletu nad Marsem, jak ho vytvořil nadšenec Doug Ellison

Video z průletu nad Marsem, jak ho vytvořil nadšenec Doug Ellison | foto: Doug Ellison, YouTube

Proleťte se nad povrchem Marsu. Nadšenec sestavil video z dat NASA

  • 23
Od středečního rána se mohou lidé proletět nad červenými vrcholky a hlubokými krátery planety Mars. Tedy alespoň virtuálně. Vesmírný nadšenec Doug Ellison vytvořil videa ze snímků družice, která pořizuje záběry planety pro NASA. Mars je navíc nyní dobře pozorovatelný - je poměrně blízko Zemi.

První Ellisonovo video nabízí neobyčejný pohled na načervenalé stěny kráteru Mojave, v druhém se vynoří údolí Athabasca. A podle Ellisona není virtuální návštěvě Marsu zdaleka konec. Plánuje totiž ještě přidat záběry kráteru Gale nebo údolí Bahrma.

Přelet nad rudou planetou Ellison vytvořil ze záběrů pořízených zařízením HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment), které je součástí průzkumné družice Mars Reconnaissance Orbiter. Ta pro NASA pořizuje digitální snímky povrchu Marsu.

Ellison jim dodal perspektivu a obohatil je několika filmovými efekty tak, aby byl dojem letu dokonalý. Pracuje s takzvaným digitálním výškovým modelem (Digital Elevation Model), získaným z dat družice. "Topím se v datech," pochvaloval si na sociální síti Twitter dostatek podkladů pro tvorbu.

Své vesmírné přelety umisťuje na portálu YouTube na kanál Unmannedspaceflight.

MARS V OPOZICI

Mars v pátek vstoupil do takzvané opozice se Sluncem, a je tak mimořádně dobře pozorovatelný. Zároveň se rudá planeta a Země k sobě přiblížily na 99 milionů kilometrů. Mars najdeme pouhýma očima jako výraznou "hvězdu" mezi souhvězdími Raka a Lva. V opozici se Sluncem se Mars vyskytne zhruba každé dva roky a 49 dní.

"V dalekohledu se Mars jeví jako načervenalý kotouček s několika temnými útvary a bělavou polární čepičkou na té polokouli, kde právě vládne chladné roční období. Na povrchu Marsu můžeme ze Země vidět tzv. albedové útvary, které jen v některých případech odpovídají skutečným útvarům na jeho povrchu. Jde především o nápadné polární čepičky, bílou skvrnku Nix Olympica (odpovídá vrcholu nejvyšší hory na Marsu, vyhaslé sopky Olympus Mons) a kanál Coprates (odpovídá rozsáhlé zlomové struktuře Valles Marineris)," uvedl Astronomický ústav Akademie věd.

Vizuální pozorování Marsu koordinuje v České republice Česká skupina pozorovatelů planet (cspp.astro.cz), která navazuje na tradici někdejší Planetární sekce České astronomické společnosti. Návod na fotografování planet lze najít na stránkách Přístrojové a optické sekce ČAS, část Návody - posec.astro.cz.

Mars je pojmenován po římském bohu války. Načervenalé zbarvení lidem ve starověku připomínalo barvu krve i ohně. Z obdobného důvodu planetě Peršané říkali Mirich, válečný železný oštěp, pro Řeky byla stejně jako pro Římany ztělesněním boha války, pojmenovali ji Ares.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue