Letiště ukazuje Commodore 64, magneťák a další historické skvosty

  • 85
Cestující a návštěvníci pražského letiště možná budou překvapeni výstavou, kterou hostí letištní Terminál 2. Nově otevřené Muzeum spotřebičů je totiž přenese do minulého století, do doby, kdy lidé poslouchali krystalky a požívali 8bitové počítače ZX Spectrum.
Vývoj řady v minulosti populárních druhů spotřebičů si mohou až do začátku dubna prohlédnout lidé dorazivší na letiště Ruzyně. Celé výstavě dominuje socha Šrotozemšťana, která byla v roce 2008 postavena z elektroodpadu na pražském Andělu.
Rozmístìní expozic Muzea spotøebièù

Jednotlivé expozice se zabývají historií gramofonů, magnetofonů, rádií, přenosných přehrávačů, telefonů, televizí, počítačů. Navíc nechybí informace o recyklaci vysloužilých spotřebičů.

Nejdřív soutěž, potom výstava

Jednotlivé exponáty do tohoto specifického muzea dodala firma Asekol, která se zabývá likvidací elektrospotřebičů. Historická zařízení získala prostřednictvím soutěže O nejstarší sebraný elektrospotřebič, kterou vyhlásila na konci roku 2008. Cílem bylo nashromáždit spotřebiče, které se pracovníkům sběrných dvorů zdály zajímavé a historicky hodnotné, a uchránit je tak před následnou recyklací.

unikly zkáze

Historickou techniku nevyhazujte, můžete ji prodat

Všechny exponáty mají stejný původ. Léta ležely na půdách, ve sklepech, nebo se staly součástí pozůstalosti. A navzdory tomu, že to jsou mnohdy krásné, dokonale zachovalé a technicky i historicky cenné kousky, je lidé bezmyšlenkovitě vyhodili do sběrných dvorů. Zde byly, naštěstí, díky dobrému nápadu, zachráněny. V opačném případě by již byly rozebrány, recyklovány, spáleny, navždy zničeny. Při procházce muzeem se to jeví jako velká škoda.

Tip redakce: Historické elektrospotřebiče v zachovalém stavu můžete snadno prodat v internetových bazarech a aukčních portálech.
Můžete tak zachránit unikátní ukázky technického umu, řemesla a fortelu, který naši předkové ovládali a jaký se dnes již vidí jen málokdy. A navíc si můžete snadno přivydělat.

Expozice Muzea spotřebičů (zdroj: Asekol)

Gramofony a magnetofony
Expozice - Gramofony a magnetofony

Panel gramofonů a magnetofonů, který se nachází hned za vstupní bránou, má za cíl představit kořeny komunikačních elektrozařízení včetně předelektronické éry. Návštěvníci zde najdou gramofony, magnetofony a vůbec nejstarší exponát celého Muzea spotřebičů - fonograf T. A. Edisona. Díky němu spotřebiče obsáhnou téměř celé století dějin.

Supraphon GE 08

Mezi další zajímavé přístroje patří například elektronický gramofon Supraphon z roku 1946, stylový kufříkový magnetofon Supraphon GE 080 z období 1960-1965 a magnetofon Tesla Duo ANP 210 vyráběný v letech 1960-1967.

Přenosné přehrávače
Expozice - Pøenosné pøehrávaèe

V této sekci je představena pestrá škála přehrávačů od magnetofonů přes diktafon až po walkmany, discmany a MP3 přehrávače. Ty jsou kvůli většímu efektu umístěny také na figurínách. Časově se exponáty pohybují mezi lety 1967 a 1985. Návštěvníci zde najdou například diktafon Tesla D 8 (ANP 305) z roku 1967, o tři roky mladší magnetofon International nebo kazetový Superscope C 10 z roku 1974

Svět rádia a rozhlasu
Expozice - Svìt rádia a rozhlasu

První interaktivní panel. Lidé si zde mohou poslechnout Přednášku o dětské lživosti z roku 1932, rozcvičku z roku 1933, legendární komentář fotbalového zápasu Sparta - Slavia od Josefa Laufera z roku 1939 nebo vysílání Československého rozhlasu v okamžiku napadení naší země vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 z dobových rozhlasových přijímačů.

Rozhlasový pøijímaè Telefunken Viola

Rozhlasové přijímače přesahují rozsah padesáti let, nejstarší je z roku 1933, nejmladší z období kolem Sametové revoluce. Za vidění zde určitě stojí nejstarší přístroj Philips Philette 96 4 AS z let 1933-1934, o tři roky mladší Telefunken Viola (na snímku) a poválečný Markofon B 452.

Komunikace a telefony
Expozice - Komunikace a telefony

Sekce s největším počtem exponátů od nástěnného telefonu přes telegraf, dálnopis a stolní telefony až po mobily. Časově pokrývá období od 20. let minulého století až po současnost. Výjimečným exponátem je bezesporu telegraf z roku 1925, nástěnný telefon ze stejného období či krásný stolní telefon Siemens Halske z roku 1935.

Součástí sekce bude i výkladový slovník odborných termínů.

Přenos obrazu a zvuku, TV
Expozice -  Pøenos obrazu a zvuku, TV

Další interaktivní panel. Návštěvníci zde uvidí zahájení vysílání Československé televize z roku 1953, černobílý pořad pro děti Rozmarýnek z roku 1960, záběry z okupace v roce 1968 a Spartakiádu na Strahově z roku 1980 na dobových přístrojích. Nejstarší televizor zde představený se vyráběl v letech 1953-1957, nejmladší je LCD z roku 1997.

Televizní pøijímaè  Tesla 4002 A

Zajímavými exponáty jsou Tesla 4002 A (na snímku) z let 1954-1957, Rekord z roku 1955 a Rádio-televizor-magnetofon SHARP 10P-28G, 1980-1990.

Součástí sekce bude i 2D expozice promítaček.

Interakce a počítače
Expozice - Interakce a poèítaèe

Třetí interaktivní panel. Zvláště muže budou pravděpodobně zajímat čtvrtstoletí staré hry Pac-man, Tetris či Arkanoid, které si je možno zahrát na dobových přístrojích. Právě na tomto panelu je dobře vidět, s jakou rychlostí se technologie vyvíjejí.

Poèítaè Commodore 64

Časové rozpětí je díky elektrickému kalkulačnímu stroji Nisa z let 1965-1975 zhruba 25 let. Na místě je k vidění například nejprodávanější počítač všech dob Commodore 64 z roku 1985 (na snímku) nebo Sinclair ZX Spectrum z let 1982-1985.

Součástí sekce bude i 2D expozice záznamových nosičů od děrných štítků přes pásky a CD až po pevný disk.

Svět recyklace

Poslední a největší sekcí Muzea spotřebičů je kruhový středový panel s informacemi o společnosti ASEKOL a recyklaci elektrozařízení. Kolem panelu je na zemi nakreslen koloběh spotřebiče od jeho vyrobení až po recyklaci a následného znovupoužití součástek ve výrobě. Součástí panelu jsou čtyři plazmové televize a různé druhy elektrozařízení včetně prvního českého tranzistorového přehrávače Tesla T 85 2800B, který byl pro svůj jedinečný design zván Brusel z let 1958-1960, mikrofonu Tesla AMD 103 z let 1975-1980 či rozhlasového přijímače Philips 208 U z poválečné doby.

Lidé si mohou přístroje vyzkoušet

Na výběru jednotlivých přístrojů pro výstavu se podílelo Technické muzeum v Brně. Zařízení jsou většinou funkční a návštěvníci si některé z nich mohou i vyzkoušet. Není tak problém si zahrát historické hry nebo si zavolat z polního telefonu. Navíc je možné vyslechnou historické televizní a rozhlasové záznamy.

Údaje o stovce vystavených spotřebičích jsou na speciálních panelech spolu s informacemi o době, v níž vznikly. Podrobnosti o výstavě najde návštěvník na speciální stránce Muzea spotřebičů.