Má strana je Klausovi sympatická, tvrdí po přijetí na Hradě Miloš Zeman

  • 1162
Miloš Zeman se po sedmi letech vrátil na Hrad, odkud utekl po prohrané volbě hlavy státu. Prezident Václav Klaus ho pozval a dal tím najevo, že Zeman, který se snaží vrátit do nejvyšší politiky se svou novou Stranou práv občanů, pro něj není obyčejný důchodce z Vysočiny. "Vyslovil jisté sympatie této nové straně," tvrdí Zeman.

Setkání ale při odjezdu z Hradu komentoval pouze on. Klaus po schůzce mezi novináře nepřišel a že má se Zemanem dobré vztahy, dal najevo jen při jeho příchodu. "Konečně je tady," uvítal ho na Pražském hradě.

Pozval ho prý již před čtyřmi měsíci, když Zeman slavil pětašedesátiny. "Jsem skoro uražen, že mu to trvalo tak dlouho," řekl Klaus. Usmíval se ale a zjevně nešlo o nijak vážně míněnou výtku.

"Došlo k vyprázdnění politiky, dříve proti sobě stály vize, koncepce, programy. Byly v protikladu, ale aspoň byly," řekl Zeman po přijetí na Hradě. S prezidentem se shodl, že je třeba změnit volební systém. "Bez této změny budou nadále generovány velmi slabé vlády," prohlásil bývalý premiér a předseda sociální demokracie.

Od Klause dostal na památku knížku a došlo i na přípitek hruškovicí. Zeman připustil, že by se do voleb ještě mohli s Klausem potkat.

Pozoruhodné je, že byl na Hradě prezidentem přijat na rozdíl od předsedů jiných malých stran, které navíc sedí v parlamentu. Klaus se kromě pravidelných novoročních setkání s premiérem a šéfy obou komor parlamentu potkal už jen s předsedou ODS Mirkem Topolánkem a šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. - čtěte Klaus zve na Hrad jen Topolánka s Paroubkem. Ostatní lídři zuří

"Že jsem nebyl pozván, mi líto není, je to pochopitelné. Jsou to otcové a ochránci opoziční smlouvy, která deformovala prostředí v České republice," komentoval schůzku předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Podle něj Klaus se Zemanem reprezentují časy, které se, jak doufá, nevrátí.

Předsedu zelených Ondřeje Lišku také schůzka Klause se Zemanem nepřekvapila. "Nám to přijde srozumitelné na pozadí toho, jakou politiku Václav Klaus a Miloš Zeman dělají. Jejich věrné přátelství se datuje už od dob opoziční smlouvy," připomněl Liška dohodu, díky níž v letech 1998-2002 fungovala menšinová vláda vedená Milošem Zemanem.

Nejdřív mu šel Zeman "po krku", potom si padli do náruče

Pro Zemana byla schůzka s hlavou státu čtyři měsíce před volbami důležitá, protože dodává váhu i jeho nové straně. Ta zatím podle průzkumů nemá šanci, aby se do parlamentu v květnu probojovala. Důležitou roli ve volbách ale sehraje, pokud Zeman odebere část voličů ČSSD a svému rivalovi Jiřímu Paroubkovi. - čtěte Agentura aktualizovala průzkum a Zeman nemá ani procento

Vztahy Zemana a Klause, dvou dominantních politiků 90. let, prošly zajímavým vývojem. Nejprve Zeman vytáhl svou ČSSD nahoru příslibem, že půjde tehdejší Klausově vládě "po krku". Po volbách 1998, v nichž vyhrál, pak ale s Klausem překvapivě uzavřel opoziční smlouvu, která umožnila sociální demokracii sestavit jednobarevnou vládu.

Prezident Václav Klaus pozval na Hrad bývalého premiéra, šéfa nové Strany práv občanů Miloše Zemana.

I když jeden z hlavních cílů dohody - změnit volební zákon, aby byly potlačeny malé strany - zkrachoval, protože se proti tomu postavil Ústavní soud, vztahy Zemana s Klausem se radikálně zlepšily.

"Sice jsme se lišili v osmdesáti procentech názorů, ale cenil jsem si toho, že když jsme s Klausem uzavřeli nějakou dohodu, oba jsme ji dokázali udržet," napsal třeba Zeman ve své knize Jak jsem se mýlil v politice, kterou vydal v roce 2005.

To už měl za sebou dva roky objímání stromů na Vysočině, kam se uchýlil poté, co naprosto vybouchl při volbě prezidenta republiky. ČSSD byla nejsilnější stranou, ale tehdejší premiér Vladimír Špidla ani další mocný muž ve straně Stanislav Gross si Zemana na Hradě nepřáli. Ze sporů u socialistů vytěžil Klaus a ve volbě prezident zvítězil, i když do ní nevstupoval rozhodně jako favorit.

Teď jsou vztahy obou bývalých rivalů Klause a Zemana evidentně dobré. Potkávají se pravidelně, Klaus už dříve přiznal, že zhruba jednou za rok. Loni v červnu dokonce v rozhovoru pro Český rozhlas prohlásil, že by si Zemana dovedl představit na Hradě jako svého nástupce.

Zemanovi spojenci ze Strany práv občanů - třeba Miroslav Šlouf, bývalý komunistický aparátčík a za Zemanovy vlády šéfporadce na Úřadu vlády - dávají najevo, že ho přemluvili k návratu právě proto, že v roce 2013 se bude znovu volit prezident a Klaus už nemůže kandidovat.

Prezident Václav Klaus pozval na Hrad bývalého premiéra, šéfa nové Strany práv občanů Miloše Zemana.

Zeman zatím tvrdí, že by šel jen do přímé volby hlavy státu, ale dřív říkal i jiné věci, na něž pak změnil názor - třeba to, že je "spokojený důchodce", kterého do politiky nic netáhne. Přitom po prohře při volbě prezidenta, kterou nestrávil, bojoval postupně se všemi předsedy ČSSD - Špidlou, Grossem i Jiřím Paroubkem, s nímž se smířil jen na chvilku.

V parlamentních volbách povede Zeman kandidátku Strany práv občanů v Ústeckém kraji a čeká ho tedy přímý střet právě s Paroubkem.

Souhlasíte s Klausem a Zemanem, že je třeba změnit volební systém, aby vznikaly silné vlády?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 16. února 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 5137
NE
NE 844

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video