Záchranáři na Haiti vyprostili více než 130 živých lidí | foto: AP

Při zemětřesení na Haiti zahynulo nejméně 150 tisíc lidí, oznámily úřady

  • 5
Tragické zemětřesení, které před dvěma týdny zasáhlo Haiti, nepřežilo podle údajů tamní vlády 150 tisíc lidí. Celkový počet obětí ale bude podle televize Sky News nejméně o 50 tisíc vyšší. O pomoci poničenému státu dnes v Bruselu jednali i šéfové diplomacie EU a dohodli se, že do země vyšlou asi 250 policistů.

Od ničivého zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy stupnice uplynou v úterý dva týdny a dosud se záchranářům z trosek rozbořených domů podařilo vyprostit 133 přeživších. Jedním z posledních byl 24letý prodavač, který v sutinách vydržel jedenáct dnů. - čtěte Mladík přežil pod sutinami na Haiti 11 dní. Živil se colou a sušenkami

SVĚTOVÉ KATASTROFY

- Konečný počet mrtvých, ať už bude jakýkoliv, zařadí zemětřesení na Haiti jednoznačně mezi nejhorší přírodní katastrofy poslední doby.

- Na seznamu je například Bangladéš s 300 tisíci oběťmi tajfunu v roce 1970.

- Zemětřesení, které v roce 1974 v severovýchodní Číně zabilo 242 tisíc lidí a v neposlední řadě tsunami v Indickém oceánu, jež si v roce 2004 vyžádalo 226 tisíc mrtvých. Zdroj: ČTK

Pátrání po živých ale vláda oficiálně ukončila v pátek odpoledne. Přesto se stále objevují náznaky, že pod rozbořenými budovami někdo ještě žije. Podle britského listu The Daily Telegraph zachytili francouzští záchranáři na jednom místě pohyb a nyní na místě kopou.

"Zachytili jsme pohyb na radaru. Nevíme, co to je. Může to být člověk nebo zvíře. Kopeme už od půl druhé a ještě to pár hodin potrvá," uvedl velitel francouzské civilní obrany Philippe Chaussinand.

"Nikdo neví, kolik lidí je pohřbeno v troskách," posteskla si nad nejnovější bilancí obětí ministryně spojů Marie-Laurence Jocelyn Lassegueová, podle které by konečný počet mrtvých mohl dosáhnout i 300 tisíc.

Do vládních odhadů se totiž nepočítají oběti, které z trosek vyhrabali příbuzní, ať už vlastními silami nebo s pomocí záchranářů, a sami je i pohřbili.

Kolem dvou set tisíc lidí utrpělo zranění a dva miliony obyvatel zůstaly bez střechy nad hlavou. V nouzi se celkem ocitly asi tři miliony lidí, což je třetina obyvatel karibského státu.

Podle odborníků ale zdevastovanou zemi hlavní problémy teprve čekají. Stovky tisíc Haiťanů nyní čekají roky v dočasných přístřešcích a závislost na zahraniční pomoci.

I proto se v kanadském Montrealu koná donorská konference k Haiti, kde by se měly země pod záštitou OSN dohodnout na dlouhodobé pomoci ostrovnímu státu. Hlavními iniciátory setkání jsou Spojené státy, Francie, Kanada, Brazílie a EU.

Zklamala EU? I to se přetřásalo, uvedl Kohout v Bruselu

V Bruselu dnes jednaly delegace 27 členských států v čele s ministry zahraničí o pomoci pro Haiti. A výsledek? Do země vyšlou přes 250 policistů, kteří budou pracovat v rámci OSN a jejichž hlavním úkolem bude posílit bezpečnost a dohlížet na rozdělování humanitární pomoci. Nakonec jich prý může být i víc, některé země příspěvky oznamují postupně.

Ne všechny státy s vysláním unijní mise souhlasily, a to kupříkladu i Britové, podle kterých "to není ta správná cesta, kterou bychom se měli vydat". Britský státní tajemník pro evropské záležitosti Chris Bryan podotkl, že na Haiti už působí asi 20 tisíc amerických ozbrojených sil, přičemž množství unijních policistů je "proti tomu poměrně zanedbatelné".

Česká republika podle ministra zahraničí Jana Kohouta s největší pravděpodobností ani nikoho nevyšle. Na misi by se totiž měly podílet hlavně země zapojené do evropské policejní síly (European Gendarmarie Force). Tu tvoří Francie, Itálie, Nizozemsko, Portugalsko, Rumunsko a Španělsko.

Rada bezpečnosti OSN ale schválila zvýšení počtu mírových sborů OSN na Haiti o tři a půl tisíce na 12 500.

Šéf české diplomacie také odmítl, že by EU v reakci na zemětřesení zklamala. "Jsem přesvědčen, že Evropská unie udělala maximum, co mohla v danou chvíli. To neznamená, že by nemohla dělat více a lépe a koordinovaněji. To se nakonec dneska i přetřásalo," podotkl.

POMÁHAJÍ i Češi

České organizace vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem úterního ničivého zemětřesení na Haiti.

Jen o víkendu přibylo na účtech českých humanitárních organizací téměř osm milionů korun. Češi už přispěli skoro 53 miliony.

Kam lze peníze posílat:

- Člověk v tísni - konto 40954095/0300 u ČSOB. Posílat lze sms ve formě "DMS SOSHAITI" na číslo 87777.

- Číslo konta Arcidiecézní charita Olomouc u Komerční banky je 35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999.
Dárcovská sms pro charitu má tvar DMS HAITI na číslo 87777.

- ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou lze přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v hodnotě 30 Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777.

- Lékaři bez hranic vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc obětem zemětřesení na Haiti a do oblasti posílají také chirurga z ČR.Číslo sbírkového účtu: 210 10 50 700 / 2700, variabilní symbol 111.

- Český červený kříž vyhlásil sbírku, jejíž výtěžek jde na náklady pomoci Mezinárodního výboru Červeného kříže v oblasti. Pomoc probíhá už nyní. Příspěvky lze zasílat na účet 222 826/5500 (bez variabilního symbolu).

- UNICEF ČR, dětský fond OSN, shromažďuje příspěvky, které využívá přímo na místě zemětřesení, na účtu 11771177 / 0300, variabilní symbol 800. Lze odeslat i dárcovskou SMS ve tvaru: DMS UNICEF na číslo 87777 (cena DMS je 30 Kč).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue