V Národním muzeu lze na vlastní kůži zažít zemětřesení. Ale jen malé

  • 1
Až do 6. července potrvá v Národním muzeu výstava Příběh planety Země, v rámci jejíž expozice si lze na vlastní kůži vyzkoušet zemětřesení. Záchvěvy jsou velmi slabé, aby je návštěvníci pocítili, ale z plošiny nespadli. "Šlo by nastavit víc, ale museli bychom volat techniky," říká kurátor Milan Libertín.

Simulátor zemětřesení je součástí expozice Příběh planety Země, která začala už loni na konci září. Nový akcent mu ale dalo nedávné tragické zemětřesení na Haiti, při kterém zemřely desítky tisíc lidí. - více o vývoji událostí na Haiti čtěte zde

Otřesy jsou sice mnohokrát slabší, přesto je ale návštěvníci pocítí. "Budovy by při tomhle zemětřesení poničené nebyly. Hýbal by se lustr, třásly skleničky," řekl kurátor výstavy Milan Libertín. "Aby byl dojem ze zemětřesení skutečný, běží tam film, záběry z průmyslových kamer z Japonska, to jsou záběry kolem sedmi až osmi stupňů," popsal.

Technicky by sice bylo možné nastavit otřesy na větší magnitudo, ale muzeum by k tomu muselo zavolat techniky ze Slovenska. "Člověk by z toho mohl spadnout a zranit se. A navíc je muzeum stará budova, tak aby nám ještě nějakou chvíli vydržela," dodává s úsměvem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue