Washingtonský útočník Tomáš Fleischmann (vpravo) se raduje z gólu se spoluhráčem Shaonem Morrisonnem. | foto: AP

Fleischmann dal rozdílový gól souboje týmů Ovečkina a Crosbyho

• 14
V prvním střetnutí od play-off hokejisté Washingtonu oplatili Pittsburghu vyřazení z bojů o Stanley Cup vysokou výhrou 6:3. Rozdílovou branku zařídil v úvodu třetího dějství Tomáš Fleischmann, jenž se 17 góly platí za nejlepšího českého střelce NHL společně s Milanem Michálkem. Ten se navrátil na led po prodělaném otřesu mozku a jednou brankou přispěl k výhře Ottawy nad St. Louis.

Už pojedenácté v sezoně hokejový útočník Alexandr Ovečkin, s 68 body druhý nejproduktivnější hráč ligy a 32 góly třetí nejlepší střelec, zaznamenal tři body v jednom zápase, když se ve čtvrtek v ostře sledovaném klání na ledě Pittsburghu blýskl bilancí (2+1).

Kromě vylepšení osobních statistik však ruského kanonýra musel těšit zejména konečný výsledek 6:3 pro Washington nad týmem svého velkého soka Sidney Crosbyho (1+0) a krajana Jevgenije Malkina (0+3).

Penguins sice v posledním play-off NHL během vítězného tažení za Stanley Cupem poslali tým z hlavního města USA po sedmizápasovém dramatu na dovolenou, při součtu dosavadních výsledků za poslední dvě základní části soutěže ovšem padli čtyřikrát z pěti konfrontací.

Naposledy v domácí Mellon Aréně, když neudrželi vedení 1:0 a 3:2. Těsně před druhým odchodem do kabin vsítil důležitou branku pro Capitals na průběžných 3:3 zmiňovaný Ovečkin, jenž ranou od modré čáry využil přesilovou hru.

Rozdílovou trefu zápasu pro hosty pak zařídil v 43. minutě český reprezentant Tomáš Fleischmann, jenž o pouhých 53 vteřin později navíc asistoval u další branky pro změnu z hole Alexandra Sjomina. Poslední slovo utkání si vzal v samotném závěru ještě aktivní Ovečkin, když uzavřel skóre zásahem do prázdné branky.

Další kvalitní výkon Vokouna stačil Floridě pouze na bod

Za předchozích pět startů Tomáš Vokoun ze hry pouze šestkrát inkasoval a pochytal už 167 puků. Z posledních dvou zápasů však v útoku nevýrazná Florida vytěžila jen jediný bod, když po středeční porážce v New Jersey (0:2) nestačila o den později ani na New York Islanders po výsledku 1:2SN.

Vokoun v řádné hrací době a pětiminutovém prodloužení zneškodnil 35 z 36 ran Ostrovanů. Od čistého konta jej dělila pouze trefa Blake Comeaua, který v 32. minutě umazal vedoucí gól Panthers z hole Nathana Hortona.

O vítězi duelu tedy rozhodovaly nájezdy, ve kterých se za hosty proti veteránovi Dwayne Rolosonovi neúspěšně prezentovali čeští útočníci Michael Frolík a Rostislav Olesz. V dresu Islanders naopak proti Vokounovi ze tří exekutorů uspěli Rob Schremp a Matt Moulson.

Staal dal dva góly Pavelcovi a nakonec slavil hattrick

Ve svém prvním zápase za Carolinu v roli kapitána se útočník Eric Staal blýskl nejlepším výkonem sezony, když hattrickem zařídil vítězství nad Atlantou v poměru 5:2. Český gólman domácích Ondřej Pavelec kryl 17 střel a inkasoval čtyři góly.

Hurricanes byli s 35 body na posledním místě NHL, když se vedení klubu ve středu rozhodlo předat kapitánské povinnosti od veterána Rod Brind'Amoura talentovanému Staalovi. Ten pak na ledě Thrashers góly ze 4. a 23. minuty nastartoval Carolinu k ukončení třízápasové série porážek. Hosté vedli v úvodu druhé dvacetiminutovky už 4:0, když třikrát využili přesilovou hru.

Rich Peverley a Colby Armstrong sice v dalším průběhu snížili ztrátu Atlanty, tečku za zápasem ovšem obstaral završením hattricku střelou do prázdné branky zmiňovaný Staal.

Emery vychytal Rangers, Gáborík se porval s Carcillem

Vysoké výhry nad Montrealem (6:2) a Tampou Bay (8:2) naznačily, že se ofenziva Rangers probrala z novoročního spánku. Čtvrteční duel s Philadelphií ale vrátil New York zpátky na zem. Po výsledku 0:2 Blueshirts padli počtvrté z posledních šesti startů, přičemž Flyers naopak slavili pátou domácí výhru v řadě.

Góly vítězů obstarali útočníci James van Riemsdyk a Mike Richards. Více než brankových situací si pak fanoušci užili pěstních soubojů, které byly k vidění hned čtyři. Do prvního z nich se překvapivě zapojil také hvězdný útočník Rangers Marián Gáborík. Ve své druhé bitce kariéry v NHL se nebál vyzvat bijce Daniela Carcilla.

Uzdravený Michálek ozdobil návrat gólem

Po kapitánovi Danielu Alfredssonovi a obránci Filipu Kubovi se do sestavy Ottawy navrátil další rekonvalescent, český střelec Milan Michálek. Produktivní levé křídlo nedávno vyřadil ze hry na sedm utkání otřes mozku.

Ve svém prvním startu pak Michálek hned skóroval, když v 31. minutě během přesilové hry zvyšoval vedení Senators nad St. Louis na 2:0. Prosadil se už po 17. v sezoně a udržel se tak na čele střelecké tabulky Čechů v NHL, do jejíž popředí se prodírají také 17gólový Tomáš Fleischmann z Washingtonu a autor 16 branek Martin Erat z Nashvillu.

Hokejisté St. Louis nicméně dvougólovou ztrátu dokázali umazat poté, co se prosadili Eric Brewer a za přispění Romana Poláka střelec Brad Boyes. V 51. minutě ovšem Senators využili třetí přesilovku utkání, oslavně zvedal ruce nad hlavu bek Chris Phillips. Na stavu 3:2 se již do konce řádné hrací doby nic nezměnilo a tým z hlavního města Kanady zaznamenal svou pátou výhru v řadě.

Boston - Columbus 2:3 (1:1, 1:0, 0:2)
3. Ryder, 27. P. Bergeron - 13. Ch. Clark, 48. Vermette, 59. Umberger. Střely na branku: 34:25. Diváci: 17 565.

Ottawa - St. Louis 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
17. Regin, 31. M. Michálek, 51. Phillips - 39. Brewer, 41. Boyes (Polák). Střely na branku: 30:29. Diváci: 16 063.

NY Islanders - Florida 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
32. Comeau, rozhodující sam. nájezd Schremp - 28. Horton. Střely na branku: 36:34. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, inkasoval jeden gól ze 36 střel a úspěšnost zásahů měl 97,22 procenta. Diváci: 12 138.

Philadelphia - NY Rangers 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
16. Van Riemsdyk, 40. M. Richards. Střely na branku: 27:24. Diváci: 19 631.

Atlanta - Carolina 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
34. Peverley, 52. C. Armstrong - 4., 23. a 60. E. Staal, 7. Samsonov, 21. J. Jokinen. Střely na branku: 34:22. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 59 minut, inkasoval 4 branky z 21 střel a úspěšnost zásahů měl 80,95 procenta. Diváci: 10 472.

Tampa Bay - Toronto 3:2 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
32. Stamkos, 57. Malone, 65. St. Louis - 28. I. White, 50. Stajan. Střely na branku: 32:22. Diváci: 13 691.

Pittsburgh - Washington 3:6 (1:1, 2:2, 0:3)
5. Crosby, 23. N. Johnson, 31. Letang - 37. a 60. Ovečkin, 15. Knuble, 23. Fehr, 43. Fleischmann, 44. Bäckström (Fleischmann). Střely na branku: 38:34. Diváci: 17 132.

Minnesota - Detroit 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 2:2 - 0:0)
33. Earl, 54. Havlát, 55. Brunette - 50. a rozhodující sam. nájezd Miller, 8. Bertuzzi, 43. Eaves. Střely na branku: 30:29. Diváci: 18 330.

Phoenix - Nashville 4:2 (0:0, 1:2, 3:0)
45., 54. a 55. Upshall (na třetí Hanzal), 23. Lombardi - 34. Hornqvist, 35. Erat. Střely na branku: 23:43. Diváci: 9 142.

Calgary - Chicago 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
39. Lundmark - 30. P. Kane, 46. Eager, 60. Keith. Střely na branku: 20:28. Diváci: 19 289.

Vancouver - Dallas 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)
15. Raymond, 39. Burrows, 46. Ehrhoff, 57. Wellwood - 17. Eriksson, 30. Petersen, 60. Daley. Střely na branku: 23:23. Diváci: 18 810.

San Jose - Anaheim 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
23. Vlasic, 37. R. Blake, 60. Marleau - 42. Beleskey. Střely na branku: 25:27. Diváci: 17 562.

Los Angeles - Buffalo 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)
13. Richardson, 40. O'Donnel, 50. Smyth, rozhodující sam. nájezd D. Brown - 21. MacArthur, 30. Vanek, 42. Rivet. Střely na branku: 29:29. Diváci: 16 884.