Na okraji Port-au-Prince vzniklo obrovské stanové městečko. (19. ledna 2010)

Na okraji Port-au-Prince vzniklo obrovské stanové městečko. (19. ledna 2010) | foto: AP

Za peníze pro Haiti jídlo i škola. Češi už poslali třicet milionů

  • 93
Možná si myslíte, že když večer pošlete DMS na pomoc Haiti, které zničilo katastrofální zemětřesení, už zítra za vaše peníze humanitární organizace nakoupí vodu nebo léky. Ve skutečnosti to trvá déle – už proto, že je potřeba nejdříve zjistit, kam pomoc směrovat.

Velké humanitární organizace – Člověk v tísni, Adra a Charita – už mají na kontech pro pomoc Haiti dohromady skoro třicet milionů korun. Většinu peněz poslali lidé přímo na speciální účty, na DMS připadá menší část. Například u Charity dva a půl milionu korun z celkových sedmi.

Musíme zjistit, co je skutečně potřeba

Na Haiti, kde může mít zemětřesení i přes sto tisíc obětí, chybí skoro všechno. Reportér MF DNES Pavel Novotný popsal, že zejména léky, medicínské zařízení, postele a další vybavení nemocnic. Kromě toho je tu velký problém s pitnou vodou, potravinami, hygienickými potřebami.

ČEŠI JSOU PŘEBORNÍCI V DOBROČINNOSTI

Učily nás povodně i okupace, míní sociolog

Zástupci humanitárních organizací se však shodují – nemá smysl rychle nakupovat nějaké věci v Česku, je lepší na místě zjistit, co je skutečně potřeba. "Už jsme na Haiti pomáhali dříve, například po hurikánu v roce 2008, kdy jsme místním obyvatelům nakoupili lopaty a platili jim za to, že odklízeli vrstvu bahna," popsal Martin Zamazal, šéf Charity.

Teď zástupci Charity i dalších organizací na ostrově sondují, co bude nejvíce potřeba při nynější katastrofě. "Pak se chceme zaměřit zejména na podporu dětí. Objevila se spousta nových sirotků, chceme najít místo, kde pro ně vybudujeme přístřeší, školy," upřesnil Zamazal.

Také Adra už vyslala do oblasti tým spolupracovníků a půl milionu korun, za což podle ředitele Jana Bárty distribuuje hygienické potřeby, deky či nádobí, a vymýšlí, jak lidem pomoci s pitnou vodou.

"Výtěžek sbírky chceme v první fázi využít hlavně na nákup a distribuci speciální výživy pro děti, zásobníků na vodu, prostředky na získání a úpravu pitné vody a materiál na stavbu provizorních přístřešků," říká Karel Vrána ze společnosti Člověk v tísni.

Kromě rozdělování jídla, pití a stanů se tato organizace chce zaměřit na výstavbu latrín či pomoc matkám, které kvůli neštěstí přestaly kojit. Právě podobné konkrétní projekty mívají největší efekt.

Nestačí přitom peníze vybrat, je třeba vymyslet, jak je do postižené oblasti dostat. V haitském hlavním městě Port-au-Prince banky nefungují.

"Je potřeba zřídit platební kartu s velkým limitem a jít vybrat peníze do sousedního města či státu, v našem případě je to třeba Santo Domingo v Dominikánské republice," popsal Martin Zamazal, šéf Charity.

Peníze po telefonu přijdou později, ale nevadí to

Na fakturu se tady nic nakupovat nedá, potřeba je hotovost. Tímto způsobem se kupuje jídlo a pití, dopravovat je z větší dálky je zdlouhavé i zbytečně drahé. Výjimkou jsou třeba léky, ty konkrétně Charita kupuje od různých firem v Evropě, které zajistí i jejich dovoz.

Co se děje s penězi pro Haiti.
Co se děje s penězi pro Haiti.

Zatímco peníze poslané na účet mají organizace vzápětí k dispozici, ty z DMS k nim putují déle. Přesto v tom nevidí nejmenší problém. Z každé poslané DMS v hodnotě 30 korun dostane organizace 27 korun.

"Konkrétní finance dostanou organizace až několik týdnů po spuštění sbírky, ale průběžně vidí, kolik už se vybralo," řekla Klára Šplíchalová z Fóra dárců, které DMS zajišťuje. Pak charity dostávají peníze vždy každý měsíc, dokud sbírku samy neukončí.

Pomoc přitom nekončí, když událost zmizí z televizních zpráv. Například na místech, kde řádilo tsunami, pomáhala Adra až do konce loňského roku. Podobné je to u jiných organizací.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video