VIDEO: Jak si poradí sněhové frézy s týden starým uleželým sněhem

  • 7
Levná fréza odvede dobrou práci v případě, že její pomocí průběžně uklízíte čerstvě napadaný sníh. Pro týdenní zanedbanou 30centimetrovou nadílku už je třeba zvolit dražší, dvoustupňovou variantu. Oba typy jsme v těchto podmínkách vyzkoušeli v praxi.

Když napadne taková nadílka jako letos, mnozí začnou uvažovat o koupi sněžné frézy. Rozhodli jsme se vyzkoušet na vlastní kůži, co opravdu dokáže a komu se taková investice vyplatí. Není nad to ohmatat si vlastníma rukama, do jakých podmínek se ten který stroj hodí.

Našli jsme jen částečně uklizené parkoviště a z garáže vytáhli dva stroje: větší dvoustupňovou frézu s vlastním pohonem kol a menší jednostupňovou. Obě jsme je nechali zápolit s "panenskou" 25 až 30 cm vysokou vrstvou sněhu přesně týden poté, co začalo sněžit. Sníh už byl po týdnu ztěžklý. Na povrchu se kvůli trvajícím mrazům, přes den střídaným teplotami kolem nuly, vytvořila poměrně pevná krusta.

Jak vybírat sněžnou frézu

Tyto podmínky mohou být podobné situaci, kdy se po týdnu vypravíte na chalupu zkontrolovat, zda se vám neprolomila pod nánosem sněhu střecha kůlny - čtěte Vrstvy sněhu na střeše narůstají, raději si svoji závěj zvažte.

Dvoustupňová krájí jako dort

Dvoustupňové frézy jsou vybavené ocelovým šnekem, který sněhovou hmotu podává ke komínu, kde ji ventilátor vyfukuje do značné vzdálenosti od stroje. Právě takový model jsme zkoušeli jako první. Na internetu se prodávají už od 10 000 korun (pokud natrefíte na akci), podle značky a modelu, velký vliv na cenu tu má i záběr a síla motoru. Ty nejlevnější mívají výkon přes 5 koní, reálnější cena pro značkové výrobky je o hodně tisícovek vyšší. Počítejte spíše minimálně s dvojnásobkem.

Proto - najdete-li na internetu podobně výhodnou nabídku, pečlivě porovnejte parametry. Sílu motoru, šíři záběru a další parametry. Poddimenzované výrobky by pak v praxi správně nefungovaly, zahlcoval by se motor, fréza by se dusila, dokonce může dojít i ke kroucení ocelového šneku.

Mechanismus dvojstupňové frézy

Mechanismus dvojstupňové frézy

Pro vysokou vrstvu sněhu se tento typ výborně osvědčil, fréza do závěje zajela jako do másla a neměla starosti ani s ledovou krustou na povrchu. "Dvoustupňové modely si opravdu poradí i s těžším sněhem a podle mých zkušeností si je pořizují lidé, kteří bydlí ve vyšších polohách. A to nemusíte ani bydlet v horách, stačí vyjet dvacet kilometrů za Prahu a sněhové podmínky jsou tam úplně jiné než v metropoli," říká Aleš Hrouda, zástupce obchodního ředitele firmy Mountfield.

Cena zkoušeného modelu Ariens se pohybuje kolem 30 000 korun, patří tedy mezi střední třídu. "Je to tím, že nejde o žádný bezejmenný výrobek, mimoto má spoustu vychytávek, třeba vyhřívané rukojeti, předehřev motoru nebo reflektor. Ten se hodí při úklidu v hustém sněžení," vysvětluje Hrouda.

Jednostupňová se hodí pro častý uklid

Hodně jsme byli zvědaví, jak si s podobnou vrstvou sněhu poradí malá jednostupňová fréza. Reklamní letáky, fotografie a videa je totiž zobrazují s efektně dlouhým létajícím "ocasem" odhazovaného sněhu a vytváří se tak dojem, že překonají každé sněžení. A navíc jsou daleko levnější.

Jednostupňové frézy nemají poháněná kola, pohybují se pomocí pryžového šneku

Jednostupňové frézy nemají poháněná kola, pohybují se pomocí pryžového šneku

To vše je pravda, má to ale několik háčků. Mají daleko menší záběr, takže se více naběháte. Nemají pojezd kolečky, pohání je rotace pryžového šneku. Pokud je sníh vyšší než k ose šneku, pojezd přestává postupně fungovat a je třeba fréze hodně pomáhat tlačením, zvláště v těžším sněhu.

Toto vše ale nemusí být nevýhoda v případě, že se počítá s pravidelným úklidem. Pokud například v noci z minulé soboty na neděli napadlo v Praze 8 centimetrů sněhu, jednostupňový model by si s ním hravě poradil. Podobný rytmus úklidu lze předpokládat ve většině lokalit, takže pro běžné městské použití je jednostupňová fréza naprosto dostačující.

Se zlou by se ale potázal ten, kdo by chtěl ušetřit a poslal by ji do obtížných podmínek jako my. Zpočátku se ochotně zakousla do vysoké vrstvy a vypadalo to, že se klidně svojí dvoustupňové družce vyrovná. Jelikož ale sníh dosahoval výšky celého vstupního otvoru, výfuk se brzy zahltil a stroj skončil. Šlo ho používat jen kus po kousku a jen s částečným záběrem.

Podle naší osobní zkušenosti bychom se rozhodli ji koupit tam, kde mají velký dvůr a musí se starat i o kus komunikace, aby se dostali bez problémů do práce autem. Ač se má o cesty starat město, letošní zkušenosti ukázaly, že není v silách městských komunálních služeb postarat se o všechny komunikace. Například operátorka pobočky správy komunikací pro Prahu 10 ještě včera tvrdila, že se s úklidem některých ploch vůbec nepočítá. Lidé, kteří v podobných lokalitách bydlí, tedy mají smůlu.

Ceny podobných fréz se na internetu pohybují od 9 000 korun, nejlevnější modely mívají výkon kolem 4 koní.

Radlice k traktůrku funguje na čerstvý sníh

Posledním účastníkem našeho pokusu se stal zahradní traktor s přídavnou radlicí. Zatímco majitelů sněžných fréz je zatím jako šafránu, travní traktůrek má už hodně lidí.

Travní traktor, který umožňuje jako příslušenství připojit radlici

Travní traktor, který umožňuje jako příslušenství připojit radlici

Přimontovali jsme tedy radlici a vjeli do závěje. Tady se ale plně projevily pochyby Aleše Hroudy: "My s ní uklízíme průběžně čerstvý sníh tam, kde ho nepotřebujeme odhazovat do dálky. A proti fréze má výhodu v tom, že má daleko širší záběr, takže je rychleji čisto," vysvětluje. Radlice stojí zhruba 6 000 korun.

Traktůrek bez sněhových řetězů opravdu ve vysoké vrstvě neměl šanci, prokluzovala mu kola a boj s minimálně 25 cm vysokou zatuhlou závějí nezvládal. Podle Aleše Hroudy je to ale pro lidi, kteří o koupi traktoru zatím uvažují, dobrá alternativa. "Vyberte model, který přimontování příslušenství umožňuje, tak tuto techniku využijete nejen v létě, ale i přes zimu," dodává.

Radlice na víceúčelovém zemědělském stroji

Radlice na víceúčelovém zemědělském stroji

Že může být radlice radlice užitečná, se můžete přesvědčit i ve skromnější variantě - použít se dá jako doplněk k malému zemědělskému kultivátoru anebo ve spojení s motorovým kolečkem - čtěte S čerstvě napadaným sněhem si poradí i motorové kolečko s pluhem.