Topolánek: Protikorupční balíček vlády? Je to spíš snaha strašit a škodit

  • 1466
Protikorupční balíček v podobě, v jaké ho předkládá vláda, je pro ODS nepřijatelný, řekl šéf občanských demokratů Mirek Topolánek po schůzce s premiérem Janem Fischerem. ODS se nelíbí, jak je navržen korunní svědek i agent provokatér. Strana místo toho navrhuje, aby se o státní zakázky mohly účastnit jen firmy s jasnými vlastníky. NKÚ by podle ODS mohl kontrolovat i obce a kraje.

"Pecinův balíček považujeme spíše za represivní," uvedl šéf ODS Mirek Topolánek po setkání s předsedou vlády. V narážce na heslo policie "pomáhat a chránit"  řekl, že balíček působí dojmem "strašit a škodit".

Korunní svědek, jehož zavedení vláda na popud ministra vnitra Martina Peciny navrhla, by mohl získat absolutní beztrestnost za to, že pomůže odhalit organizovaný zločin.

Protikorupční agent by měl možnost předstírat zájem podílet se na trestném činu, aby získal důkazy o chystané korupci. Sám by přitom byl beztrestný. - více o Pecinově balíčku si přečtěte zde

Podle ODS by ale korunní svědek neměl být úplně osvobozen, za spolupráci by mohl doufat pouze ve snížení trestu. Topolánkovi vadí i to, že by policie měla šanci nasadit odposlechy i u trestných činů se sazbou nižší než deset let.

Topolánek představil Fischerovi návrhy své strany. Navrhuje, aby Nejvyšší kontrolní úřad mohl dohlédnout i na hospodaření obcí a krajů. Šetřit peníze státu by podle ODS mohly nákupy majetku pomocí aukcí. "Já bych se tomu nebránil," řekl Fischer k posílení pravomocí NKÚ. Líbí se mu i myšlenka nákupu majetku v aukcích.

Postoj ODS k protikorupčnímu balíčku odsoudili sociální demokraté. "Výroky Mirka Topolánka, že nepodpoří protikorupční opatření ministra Peciny a ČSSD, považuji za projev konzistentního politického názoru. O co hlasitěji ODS o boji s korupcí mluvila, o to méně s ní opravdu bojovala," reagoval na výsledek schůzky šéf socialistů Jiří Paroubek.

Další zadlužení státu je pro oba politiky nepřijatelné

Premiér a šéf ODS se podle očekávání na schůzce shodli, že další zvyšování schodku rozpočtu ze schválených 163 miliard korun je pro ně nepřijatelné.

"Oba považujeme kroky, které by vedly ke zvýšení schodku rozpočtu, za nedobré," řekl po hodinovém jednání s Topolánkem předseda vlády.

I prezident Václav Klaus už dal najevo, že zákony, které by zvýšily zadlužení státu, nepodepíše. - čtěte Klaus po obědě s Fischerem: Budu vracet zákony, které zvýší schodek

Premiér si chce na schůzkách s předsedy stran ujasnit jejich postoje k návrhům, které budou na pořadu lednové schůze Sněmovny. Ještě než přijal Topolánka, sešel se s předsedou KDU-ČSL Cyrilem Svobodou, šéfem zelených Ondřejem Liškou i Karlem Schwarzenbergem z TOP 09.

Svoboda Fischerovi jasně řekl, že lidovci budou hlasovat pro vyšší mateřskou. Zrušení poplatků u lékaře, vyplácení nemocenské v prvních třech dnech a třinácté důchody ale nepodpoří.

Pro návrhy levice nechtějí hlasovat ani zelení a TOP 09. Až s nečekaně ostrým vyjádřením vůči sociální demokracii vystoupil Schwarzenberg.

"Když v situaci ohrožení důchodového systému někdo navrhuje vyplacení třináctého důchodu, měl by být okamžitě zbaven svéprávnosti," řekl šéf TOP 09 po schůzce s Fischerem. - čtěte Schwarzenberg: Kdo navrhuje třinácté důchody, měl by přijít o svéprávnost

V pátek hodlá Fischer schůzky s lídry stran ukončit. Jako poslední jej v pátek navštíví předseda ČSSD Jiří Paroubek, tato schůzka se měla uskutečnit už v úterý. Paroubek ale požádal o její přeložení kvůli sněhové kalamitě, která ho zbrzdila při návratu z dovolené ze Slovenska.

Fischer po schůzce s Filipem: Žádný hlas v parlamentu nemám, proto mluvím se všemi

Premiér Jan Fischer měl dnes na programu ještě jednu schůzku s předsedou parlamentní strany, komunistou Vojtěchem Filipem. "Dialog vedu se všemi parlamentními subjekty, já sám žádnými hlasy v parlamentu nedisponuji," uvedl Fischer po setkání, proč pozval i komunistickou stranu k jednacímu stolu.

Premiéra zajímá postoj jednotlivých politických subjektů k navýšení deficitu státního rozpočtu, protože to budou právě poslanci, kdo ztvární výsledek.

Komunisti trvají na svém postoji k sociálním předlohám, sdělil Filip. "Skepsi jsem vyjádřil u otázky agenta provokatéra, narušuje to právní prostředí, na které je Česká republika 150 let zvyklá," řekl dále Filip.

Na programu měli Filip a Fischer i legislativní proces do doby konání voleb. "Jsme připraveni na volby v kterémkoli květnovém termínu," poznamenal předseda KSČM s tím, že jeho strana je připravená jednat o pozdějším termínu voleb, který by umožnil dotažení legislativního procesu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue