Chudé Haiti zdevastovalo zemětřesení, mrtvých budou tisíce

  • 141
Karibský stát Haiti zasáhlo v úterý nejsilnější zemětřesení za posledních 200 let. Otřesy o síle 7 stupňů Richterovy stupnice zabily nejméně stovky, spíše však tisíce lidí. Metropole Port-au-Prince je z velké části v troskách. Informace jsou ale neúplné a dosah škod se jen odhaduje.

Zemětřesení udeřilo na Haiti v 16:53 místního času (22:53 SEČ) a krátce na to zaznamenali Haiťané podle podle televize BBC 28 následných otřesů, některé až o síle 5,9 a 5,5 stupňů Richterovy škály.

Během několika minut se ocitl v troskách prezidentský palác, sídlo mise OSN, nemocnice, ale i mnoho dalších budov - ušetřeny nezůstaly kostely, ministerstva, parlament či jiné veřejné budovy.

Po otřesech město zakryla obrovská clona prachu a kouře, který stoupal z ruin. Obyvatelé v panice vybíhali do ulic a hledali své příbuzné. V noci pak město zahalila kvůli zpřetrhanému elektrickému vedení tma. Nefungují ani telefonní linky.

Více o Haiti a zemětřesení

Diktátoři, převraty, katastrofy. Portrét Haiti
Češi oběti nehlásí, na Haiti příliš nejezdí

"Celé město je ve tmě. Tisíce lidí sedí na ulicích a nemají kam jít. Další lidé tam pobíhají, pláčou a křičí. Lidé se snaží vyhrabávat oběti z trosek s baterkami," líčil Rachmani Domersant z charitativní organizace Food for the Poor agentuře Reuters s tím, že počet obětí půjde do tisíců. Jen po po zřícení hotelu Montana se pohřešuje na dvě stě lidí.

Podle světových agentur lze očekávat několik tisíc mrtvých. Ulice na severu města jsou prý pokryty těly a mnoho raněných zůstává bez pomoci záchranářů. Přes deset tisíc obyvatel dvoumilionového hlavního města se ocitlo bez střechy nad hlavou.

Na náměstích Port-au-Prince se v noci na středu shromáždily tisíce lidí a společně zpívali náboženské písně. Městem procházely uslzené ženy a držely se za ruce. Vážně zranění lidé prosili o pomoc.

Yvonne Trimbleová působí na Haiti jako misionářka už třicet let, něco tak děsivého jako úterní zemětřesení ještě nezažila. Zemětřesení ji zastihlo v jejím domě, hrůzou se nebyla schopná pohnout ze svého křesla. "Jsem misionářkou od roku 1975 a zažila jsem převraty, revoluci, občanskou válku a nikdy jsem neměla takový strach," popsala televizi CNN.

INFOGRAFIKA

Jak probíhají záchranné práce?

Řádění živlu neunikla ani rezidence prezidenta René Prévala v metropoli Port-au-Prince. Podle haitského velvyslance v USA je ale hlava státu v pořádku. Zemětřesení zničilo také sídlo OSN. Organizace teď pohřešuje značnou část místního personálu, včetně svého hlavního zástupce na Haiti, diplomata Hédiho Annabiho. V budově bylo v době neštěstí až 150 lidí.

Oficiální zprávy o škodách nejsou, s ostrovem není spojení

Vzhledem k tomu, že spojení s ostrovem je minimální, funguje pouze přes satelitní telefony, nejsou oficiální zprávy o škodách, mrtvých nebo zraněných.

Ostrov Haiti zasáhlo zemětřesení o síle  7 stupňů Richterovy stupnice (12. ledna 2010)

Komunikovat s okolním světem lze kromě satelitních telefonů také přes internet a potažmo sociální sítě. "Žádné helikoptéry. Ani zvuk sanitek. Až mi dojde baterie (v laptopu), nebudu moct komunikovat. Vypadá to, že to bude dlouhá noc," napsal na Twitteru hotelový manažer Richard Morse.

Problémy spojit se se svými zaměstnanci má i mezinárodní organizace Lékaři bez hranic. "Traumacentrum Lékařů bez hranic Trinite (jedno z mála bezplatných chirurgických zařízení v Port-au-Prince) bylo zemětřesením těžce poškozeno," uvedla mluvčí české pobočky organizace Lucia Ďuricová s tím, že zemětřesení zranilo nejen pacienty, ale i personál.

Pomoci mohou i Češi

Haitský velvyslanec v USA označil zemětřesení za velkou katastrofu a uvedl, že země bude potřebovat pomoc. Tu už nabídl americký prezident Barack Obama a několik dalších zemí, mezi nimi Francie a Venezuela. Pomoc mobilizuje i OSN. Pomoci mohou i Češi, sbírky na pomoc postiženým už vyhlásily i některé české charity.

Člověk v tísni už na okamžitou pomoc uvolnil 300 000 korun ze svého humanitárního fondu, Charita ČR poskytne půl milionu korun.

Otázka zůstává, jak rychle se Haiťané pomoci dočkají, zemětřesení totiž poničilo i letiště v metropoli. Podle Spojených států je ale v natolik dobrém stavu, aby na něm mohla přistávat letadla a USA pošlou humanitární pomoc už ve středu.

Pomoci mohou i Češi

Organizace Člověk v tísni (ČVT) a Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem úterního ničivého zemětřesení na Haiti.

- Člověk v tísni - konto 40954095/0300 u ČSOB. Od odpoledne začnou fungovat dárcovské sms ve formě "DMS SOSHAITI" odesílané na číslo 87777.

- Číslo konta Arcidiecézní charita Olomouc u Komerční banky je 35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999.
Dárcovská sms pro charitu má tvar DMS HAITI na číslo 87777.

- ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou lze přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v hodnotě 30Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777

- Lékaři bez hranic vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc obětem zemětřesení na Haiti a do oblasti posílají také chirurga z ČR.Číslo sbírkového účtu: 210 10 50 700 / 2700, variabilní symbol 111.

Centrum otřesů bylo identifikováno v haitském vnitrozemí, asi dvacet kilometrů od hlavního města Port-au-Prince, v hloubce asi deset kilometrů. Je to největší zemětřesení zaznamenané v oblasti, řekl analytik americké geologické služby (USGS) Dale Grant. Poslední velké otřesy v roce 1984 dosáhly 6,7 stupně Richterovy škály.

Otřesy byly cítit i v Dominikánské republice, která se rozkládá na východní části ostrova Hispaniola. Někteří obyvatelé v metropoli Santo Domingu vybíhali v panice z otřásajících se domů na ulici. Domy se otřásaly i ve východní části Kuby a otřesy cítili i američtí vojáci na vojenské základně Guantánamo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video