Füle hájil v Bruselu svou minulost v KSČ a budoucnost Turecka v EU

  • 153
Český adept na eurokomisaře Štefan Füle zanechal po tříhodinovém "grilování" v Evropském parlamentu dobrý dojem. Je připraven spolupracovat, shodli se poslanci, kteří se ptali především na jeho postoj k Turecku. Očekávaná otázka na jeho komunistickou minulost padla krátce před koncem slyšení.

Až půl hodiny před koncem "grilování", při kterém evropské zákonodárce zajímal především Füleho postoj k problematice přijetí Turecka do Evropské unie, zazněla otázka na komunistickou minulost pětačtyřicetiletého kariérního diplomata, jenž před rokem 1989 studoval vyhlášenou sovětskou diplomatickou školu MGIMO.

Volba EK

- Europoslance čeká celkem 78 hodin slyšení, při nichž vyzpovídají šestadvacet adeptů. Mají na to zhruba sedm dnů. Pokud nenastanou problémy, mohli by odhlasovat složení nové Komise do 26. ledna. Nové eurokomisaře potom ještě musí schválit jednotlivé členské státy.

- Maraton slyšení s kandidáty na nové evropské komisaře zahájili europoslanci v pondělí. Mezi prvními absolvovala tříhodinový "výslech" i nedávno zvolená ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová. -přečtěte si "Grilování" eurokomisařů začalo, český kandidát Füle je na řadě v úterý

"Všichni mají nějakou svoji osobní historii," řekl někdejší člen KSČ. "Ta moje je součástí doby a místa, kde jsem vyrůstal. Byl jsem dostatečně mladý a zralý, abych si určil volbu. Nabídl jsem ji Československu. Stejně jako nyní nabízím své kapacity i Evropské komisi, pronesl Füle v budově Evropského parlamentu.

Na Füleho odpověď reagovala většina poslanců vstřícně, poslanec za Itálii, který se následně chopil slova, pronesl, že jeho otázky se český adept bát nemusí, protože "mu nehodlá vrazit dýku do zad".

Ostatní poslance ze zahraničního výboru EP zajímal především názor českého kandidáta na eurokomisaře pro rozšíření na přístup Turecka do EU.

"Respektuji úsilí Turecka. Je to důležitá země, důležitý partner v rámci civilizačního procesu. Chceme Turecko zapojit, prostřednictvím přístupových jednání, protože je to pro ně ten nejlepší způsob pro modernizaci," řekl Füle.

Pro vstup do Unie nejsou a neměly by být žádné zkratky

Na otázku, zda se domnívá, že by Turecko bylo plnohodnotným členem Evropské unie, odpověděl, že "jednoznačně ano". Už na začátku slyšení ale bývalý ministr pro evropské záležitosti uvedl, že "pro vstup do Unie nejsou a neměly by být žádné zkratky".

"Být členem EU je náročný úkol, na který je třeba se řádně připravit. A naší povinností je pomoci zemím pracovat na jejich reformních plánech. Přístup by měl být pro země, které Unii budou moci přinést i něco pozitivního," řekl také Füle.

O tom, zda a jak bývalý ministr Füle před europoslanci obstál, se veřejnost dozví až koncem příštího týdne. Stanoviska výborů budou poslanci schvalovat až po "grilování" posledního kandidáta.

Jeho předchůdce Vladimír Špidla zanechal před lety v parlamentu nemastný neslaný dojem. Poslanci tehdy jeho vystoupení hodnotili jako příliš obecné. Štefan Füle má navíc oproti svému předchůdci velikou výhodu, a to jazykovou vybavenost. Na rozdíl od Vladimíra Špidly hovoří několika světovými řečmi. - přečtěte si Špidla nezvládl angličtinu, jak slíbil

PROBLEMATIČTÍ KANDIDÁTI

Zatímco s českým kandidátem na eurokomisaře byli poslanci ze zahraničního výboru většinou spokojeni, Litevec Algirdas Šemeta nezapůsobil. Problémy měla i bulharská kandidátka Rumjana Želevová.

Šemetu v Evropském parlamentu odmítají schválit socialisté, řekl rakouský europoslanec Hannes Swoboda. Šemeta má mít na starosti v nové komisi především daně a boj s podvody, jeho vystoupení před jedním z parlamentních výborů však zklamalo celou řadu zákonodárců.

Algirdas Šemeta při "grilování" v Evropském parlamentu (12. ledna 2010)

"My ho v tuto chvíli nemůžeme schválit," uvedl Swoboda s tím, že jej zklamaly především nedostatečné Šemetovy odpovědi týkající se boje s podvody.

Socialisté podle něj ale možná dají Litevci druhou šanci. Ten by tak musel absolvovat v dohledné době druhé slyšení. Pokud by je nepřesvědčil ani podruhé, budou žádat jeho výměnu.

Evropský parlament totiž schvaluje Evropskou komisi jako celek a bez výměny by tak zablokoval i jmenování všech ostatních komisařů.

Bývalá bulharská ministryně zahraničí Rumjana Želevová bude jen těžko hájit svoji kandidaturu na eurokomisařku pro humanitární pomoc.

Želevová podle některých zákonodárců nedostatečně vysvětlila své majetkové poměry a údajné napojení svého manžela na organizovaný zločin, o němž někteří politici Evropské unie spekulují již delší dobu.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue