Je to politický proces a nezastaví nás, prohlásil u soudu šéf Dělnické strany

  • 1680
První den soudního jednání o rozpuštění Dělnické strany se Senát zajímal o postoje a názory partaje. Vládu zastupuje advokát Tomáš Sokol, který vysvětlil, co vládě na straně vadí. Svou řeč přednesl i předseda Tomáš Vandas. Ten před Nejvyšším správním soudem v Brně prohlásil, že jde o politický proces a i když ho strana prohraje, bude v činnosti pokračovat.

Předseda senátu Vojtěch Šimíček zahájil jednání o zrušení strany přesně hodinu po poledni. Advokát Sokol senátu vysvětlil, o jaké argumenty se bude opírat a co se bude snažit prokázat.

Podle něj je například Dělnická strana spojena s násilnými útoky v severočeském Janově, kde extremisté házeli molotovovy koktejly a "policie jen s vypětím všech sil" zabránila útoku na místní Romy. Subjekt prý také neustále slovně útočí na celé skupiny obyvatel kvůli jejich etnickému původu nebo sexuální orientaci.

"Vláda se poučila a nejen ona, ale všichni tvrdí, že druhý návrh na rozpuštění DS je mnohem důkladnější a propracovanější," řekl ještě před jednáním Sokol. U soudu mu asistuje Karel Bačkovský z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra.

Vandas: V činnosti budeme pokračovat

Předseda strany Tomáš Vandas prohlásil, že proces je politický a současné strany se snaží zlikvidovat svého konkurenta. Vypočítal také, kolik bývalých komunistů sedí ve vládě a vznesl řečnickou otázku, proč se kabinet nezajímá také o činnost levicové KSČM.

"Ať už bude verdikt tohoto soudu jakýkoliv, mohu avizovat, že se na politické činnosti budeme podílet i nadále," řekl v závěru svého úvodního vyjádření.

co a kdy se bude probírat u soudu

Pondělí: Soud nechal citovat z vládního návrhu a k němu se vyjádřila žalovaná strana. Dál se budou mimo jiné probírat stanovy Dělnické strany.

Úterý, : Dokazování propojení s Národním odporem a dalšími extremistickými hnutími. Vláda zřejmě předvolá odborníky na extremismus, i od policie.

Středa: Veřejné akce Dělnické strany, výslech svědka.

Čtvrtek: Pokračují výslechy svědků, může padnout rozsudek, nebo výrok o odročení.

"Jak už jsem řekl při prvním projednávání, značku nám vzít můžete, ale naše názory a myšlenky nikoliv," dodal Vandas. - čtěte také Dělnická strana se rozpuštění nebojí, na stejné adrese už sídlí "příbuzná"

Ohradil se také proti některým argumentům. "Jako hlavní argument je považováno naše propojení s Národním odporem. Ale co to vlastně Národní odpor je," uvedl Vandas. Podle něj je Národní odpor pouze jakýsi virtuální subjekt.

Předseda si také neodpustil poznámku na adresu advokáta Sokola. "Zastupuje ji (vládu) tu člověk, který hájil takové gaunery jako je Krejčíř a podobně," uvedl Vandas.

Podle něj se partaj nesnaží o násilný převrat ani není nebezpečím pro demokracii. - čtěte Dělnická strana si vyrobila alibi k soudu a chystá šampaňské

Objektivy musely ven

Jednací síň museli ihned po prezenci opustit všichni kameramani a fotografové s výjimkou České televize. I její kameraman musel odejít poté, co své stanovisko k žalobě pronesl také Tomáš Vandas.

Hříchy Dělnické strany

Opírá se podle vlády o hitlerovské ideály
S Národním odporem "peče" už rok a půl
Tomáš Sokol: Ukážeme na spojení s neonacisty
Zhář z Vítkova DS finančně podporoval
Rasistická nota na voliče funguje

"Musím důrazně upozornit veřejnost, že pokud se zde objeví náznaky rušení, skandování či rozvíjení transparentů, jak to známe z loňského roku, tak budete bez milosti vykázáni," varoval hned na začátku jednání předseda senátu Šimíček přítomné.

Do soudní síně kromě zhruba desítky dalších příznivců dorazil například i Milan Hroch, aktivní člen Národního odporu a organizátor piety za vojáky Wermachtu, nebo Jiří Petřivalský, předseda rozhodčí komise DS a bývalý člen Národního odporu.

Horáková? Spíše Hitler!

Zástupci vlády se snaží dokázat, že proklamované napojení strany na prvorepublikový národní socialismus či odkaz Milady Horákové je pouhou zástěrkou. "Nejde zde o ideové propojení, DS neumí pilíře ani pojmenovat, je to spíše zástěrka pro směsici xenofobních a rasistických výpadů," tvrdí Sokol. Podle něj se DS spíše hlásí k odkazu hitlerovského národního socialismu.

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas (uprostřed) a jeho příznivci ze strany před budovou soudu. (11. ledna 2010)

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas (uprostřed) a jeho příznivci ze strany před budovou soudu. (11. ledna 2010)

"Deklarovali jsme náš program jako národní a sociální, nikdy jsme se nepřihlásili k myšlenkám Třetí říše a Hitlerova Německa. To je nám neustále předkládáno bez jakýchkoliv důkazů," reagoval na prohlášení Vandas.

Soudce zpravodaj Jan Passer poté odcitoval několik pasáží z různých článků, které vláda navrhla mezi důkazy. "Demokracie je zcela nefunkční při sledování cíle zdravého zachování rasy," přečetl například pasáž z článku uveřejněného na webových stránkách Národního odporu.

Předseda strany ale odmítl, že by měl s Národním odporem cokoli společného. "Nechápu, proč jsou zde citovány pasáže z nějakých webových stránek odpor. org. Jaké je spojení s Dělnickou stranou?" ptal se Vandas. 

Vandas proti gayům a přistěhovalcům 

"Prioritou je svazek mezi mužem a ženou, usilujeme o zrušení registrovaného partnerství, které nemá v českém právní řádu opodstatnění," odpověděl pak na otázku soudce, jak si má vyložit prohlášení strany, že pohlavní deviace by měly být postaveny mimo zákon.

Soud se také ptal na postoj strany k uprchlíkům. "Odmítáme příliv nelegálních imigrantů, chceme, aby stát rázně zasáhl a nepodporoval ty, kteří nemají přínos. Aby zde zůstávali jen ti, kteří znají právní řád České republiky a jsou připraveni jej dodržovat a být přínosní této zemi," reagoval Vandas.

Bačkovský z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra mu poté připomněl projev ze shromáždění DS o tom, že "je třeba zastavit vlnu přílivu tisíců imigrantů, kteří poté smilní s českými děvčaty podobně, jako byly ženy zneužívány po prohrané bitvě." Vandas ale všechna vyhraněná prohlášení u soudu relativizuje a popírá jejich radikálnost.

Soudce také například zaujal článek "Braňme děti před multikulturalismem!" z Dělnických listů, kde se varuje před vztahy mezi členy různých ras.

"To není názor Dělnické strany, DL jsou sice naším časopisem, ale my zde věnujeme prostor pro široké spektrum názorů," distancoval se od materiálu Vandas. Stejně se postavil ke zjevně rasistickému článku místopředsedy strany.

"To jsou články, ne programové prohlášení strany. Ať vláda předloží, kolik členů DS bylo stíháno a odsouzeno za tyto výroky a za porušení zákona," požaduje Vandas.

"Když jsme připravovali tento materiál (návrh na zrušení DS), zjištění nám začala zapadat do širšího celku a na základě toho jsme vše předložili policii, takže nemusí být všem dnům konec," ujistil Vandase Karel Bačkovský z Ministerstva vnitra.

Hlídkujících policistů bylo víc než příznivců strany

K soudu Vandase doprovodilo asi 20 příznivců Dělnické strany a členů Dělnické mládeže. Rozvinuli vlajku se znakem. Novináři a hlídkující policisté byli v přesile.

Příznivci Dělnické strany před budovou soudu v Brně. (11. ledna 2010)

Příznivci Dělnické strany před budovou soudu v Brně. (11. ledna 2010)

Posílená je i justiční stráž uvnitř budovy, kam mohou pouze akreditovaní novináři a omezený počet lidí z řad veřejnosti. Mezi nimi je například Vladimír Hučín a další bojovníci za občanská práva.

Stranu propagovala pražská tramvaj

Ačkoli se jednání soudu koná v Brně, upozorňují na něj i pražští sympatizanti strany. Na zastávku Prašný most přijela ráno tramvaj číslo 2, jejíž řidič měl za oknem transparent s nápisem Dělnická strana. Dopravní podnik s tím nechce mít nic společného.

"Důrazně se od tohoto distancujeme. Jedná se o soukromou aktivitu řidiče tramvaje. V současné době hledáme způsob, jak to právně vyřešit," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Ondřej Pečený.

O zákaz DS se marně pokoušela už vláda Mirka Topolánka s ministrem vnitra Ivanem Langerem. Tehdejší žalobu hodnotili někteří zasvěcení jako špatně odvedenou práci. - čtěte Šlendrián o nebyl, hájí se autor návrhu

Ministr vnitra Martin Pecina řekl v pondělí v Rádiu Česko, že ani případný druhý vládní neúspěch u soudu by nebyl tragédií, protože nedávné zásahy policie proti neonacistům je podle něj citelně oslabily.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue