Poplatky u lékaře skončí u Ústavního soudu podruhé. Řešit je tam chtějí kraje

  • 746
Spor o poplatky u lékaře bude znovu řešit Ústavní soud. Podle jihomoravského hejtmana a šéfa Asociace krajů Michala Haška se na něj obrátí kraje, s nimiž zahájilo správní řízení ministerstvo vnitra kvůli tomu, že je pacientům odpouštějí formou darů. Ústavní soud už jednou poplatky řešil a nejtěsnější většinou je nezrušil.

Ministerstvo vnitro si kvůli poplatkům "došláplo" na Zlínský, Ústecký, Královéhradecký a Jihočeský kraj a ministr vnitra Martina Pecina chce mít jejich vyjádření ke správnímu řízení, které s nimi úřad zahájil, zhruba do února. - čtěte Pecinovo ministerstvo bude kvůli poplatkům popotahovat čtyři kraje

Pokud praxi s odpouštěním poplatků nezmění, obrátí se ministerstvo vnitra na správní soudy, aby kraje donutily k dodržování zákona. Jenže podle hejtmana Michala Haška převezmou iniciativu kraje a samy v takovém případě půjdou k Ústavnímu soudu, aby poplatky opět posoudil.

"Poplatky už nějakou dobu fungují a jasně se ukázalo, že se nesnížil počet návštěv u lékaře. Je jich naopak o pětinu více než v minulosti a za léky se utratilo 73 miliard korun, což nás řadí mezi evropské rekordmany," odmítl v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi Hašek "regulační efekt", které měly podle ministerstva zdravotnictví poplatky zařídit.

Ve zdravotnictví připadá podle hejtmana na rok zhruba 200 miliard korun, což je podle něj dostatek. Sporné spíše je, jak se s těmito penězi hospodaří.

Příští týden se také šéfové krajů podle Haška setkají s ministrem vnitra Pecinou. "Chceme ho přesvědčit, že poskytování darů je v kompetenci krajů," uvedl jihomoravský hejtman.

"Pokud kraje pacientům něco darují, pak ať to dělají v souladu se zákonem," reagoval Pecina. Do křížku s hejtmany za ČSSD se dostal paradoxně přesto, že ho do vlády nominovala právě sociální demokracie a právě proti Pecinovi má největší výhrady ODS, která ho označuje za ministra přímo řízeného z Lidového domu.

Pecina to kategoricky odmítá. Jeho úřadu, který se pustil do sporu s hejtmany, nevadí komplikovaný administrativní systém, který zvolil Plzeňský kraj. Tam pacient musí poplatek u lékaře zaplatit a teprve pak si vyplnit písemnou žádost o vrácení zaplaceného poplatku.

V parlamentu nemá levice sílu, aby poplatky zcela zrušila

Sociální demokraté a komunisté se zároveň ve Sněmovně pokoušejí zrušit poplatky u lékaře zákonem. Stalo se to již skoro evergreenem tohoto volebního období. Levice ovšem nedisponuje 101 hlasy, jimiž by přehlasovala veto Senátu a prezidenta, i kdyby zrušení poplatků ve Sněmovně protlačila. A na tom se stále nic nezměnilo. - čtěte Vyšší mateřskou má Paroubek sílu prosadit, na zrušení poplatků nemá

V parlamentu se nyní spíše rýsuje kompromis mezi levicí a lidovci, že by se pouze upravily poplatky v lékárně. KDU-ČSL vadí poplatky za jednotlivé položky na receptu a šéf ČSSD Jiří Paroubek již iDNES.cz řekl, že pro jeho stranu by mohl být přijatelný kompromis, aby se platil jediný paušální poplatek za celý recept ve výši deset korun.

Hejtman Hašek dnes naznačil, že svým podnětem k Ústavnímu soudu by kraje chtěly vyzkoušet, zda se nezměnil názor některého ze soudců. Když totiž poplatky řešili poprvé, nezrušili je o pouhý jeden hlas. - Poplatky u lékaře platí dál, Ústavní soud těsně odmítl výhrady opozice

Prakticky by ústavní stížnost měla ještě jeden efekt. Dokud by totiž Ústavní soud nerozhodl, nemohl by ani správní soud na popud ministerstva vnitra rozhodnout o tom, že zruší rozhodnutí krajů, které formou darů pacientům v krajských nemocnicích odpouštějí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue