Prezidentské volby v Chorvatsku vyhrál Josipovič, chce dovést zemi do Unie

  • 12
Chorvaté ve druhém kole prezidentských voleb zvolili hlavou státu sociálního demokrata Iva Josipoviče. Ten se tak stal třetím chorvatským prezidentem od vyhlášení nezávislosti země v roce 1991. V předvolebních slibech se Josipovič zavázal bojovat s korupcí a dovést Chorvatsko do Evropské unie v roce 2012.

"Věřím, že všichni chceme lepší a spravedlivější Chorvatsko, které dokáže ocenit práci a potrestat zločiny," prohlásil krátce po zveřejnění volebních výsledků Josipovič, pro kterého hlasovalo 60,3 procenta voličů.

Jeho rival, nezávislý starosta Záhřebu Milan Bandič, získal 39,7 procenta hlasů.

Nového prezidenta vybíralo více než 4,4 milionu voličů, včetně 400 tisíc Chorvatů žijících v zahraničí, zvláště v sousední Bosně. Voleb se podle agentury AFP zúčastnilo 50,3 procent voličů.

Chorvaté žijící v Sarajevu při volbě prezidenta (10. ledna 2010)

Chorvaté žijící v Sarajevu při volbě prezidenta (10. ledna 2010)

Josipovič vyhrál také první kolo a podle předvolebních průzkumů byl jasným favoritem i toho druhého.

Během své kampaně se Josipovič zavázal především podpořit chorvatskou premiérku Jadranku Kosorovou v boji proti korupci a při zavádění reforem, které jsou potřebné pro urychlení rozhovorů o vstupu Chorvatska do EU.

"Očekávám, že prezident a já budeme dobře spolupracovat," prohlásila Kosorová těsně před uzavřením hlasovacích místností, když už podle předběžných výsledků bylo o Josipovičově vítězství téměř rozhodnuto.

Prezidentské volby v Chorvatsku, na snímku volební místnost v Záhřebu (10. ledna 2010)

Prezidentské volby v Chorvatsku, na snímku volební místnost v Záhřebu (10. ledna 2010)

I když kandidát vládního Chorvatského demokratického společenství nepostoupil do druhého kola, je tandem Kosorová-Josipovič některými analytiky považován za jakýsi "tým snů".

"Kosorová ale musí pokračovat ve stejném duchu jako doposud a Josipovič musí dodržet své předvolební sliby," uvedl politický analytik Zeljko Trkanjec.

Současný prezident Stjepan Mesič, který stojí v čele Chorvatska od roku 2000 a který zemi přivedl v roce 2009 do Severoatlantické aliance, nemohl podle ústavy už znovu kandidovat - jeden člověk nesmí funkci prezidenta vykonávat více než dvakrát.

Pravomoci prezidenta v chorvatsku

V Chorvatsku se prezident dělí o moc s vládou. Je vrchním velitelem ozbrojených sil a má pravomoci zejména v oblasti zahraniční politiky a při jmenování šéfů zpravodajských služeb.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue