Půjde Srí Lanka před soud? Její vojáci krutě zabíjeli rebely, naznačuje video

  • 106
Zvláštní zpravodaj OSN pro nezákonné popravy Philip Alston vyzval k zahájení nezávislého vyšetřování hrůzného videa, na němž jsou údajně zachyceni srílanští vojáci při popravách tamilských rebelů. Odůvodnil to tím, že podle dobrozdání trojice právních expertů je video autentické. Srílanská vláda pravost videa odmítá.

Video odvysílala jako první britská televize Channel 4 už loni v srpnu. Je na něm zachyceno, jak vládní jednotky zabíjejí neozbrojené, nahé, spoutané Tamily s rouškami před očima. Podle organizace Novináři pro demokracii pochází video z ledna, kdy probíhala závěrečná fáze operace srílanské armády k obsazení posledních území ovládaných separatistickou organizací Tygři osvobození tamilského Ílamu.

Alston uvedl, že experti zaměření na oblast patologie, práva a zbraní se shodli na tom, že video nevykazuje známky toho, že by bylo jakkoli zfalšováno či sehráno.

"Ve světle těchto zjištění a nekončících nových obvinění z nezákonností na obou stranách vyzývám, aby bylo zahájeno nestranné vyšetřování," uvedl Alston.

Co znamená bílé A na rudé ploše?

Přestože se experti shodli na zřejmé autentičnosti videa, nebyli schopni vysvětlit několik sporných momentů, které obsahuje. Například nelogický přesun některých obětí během nahrávky či fakt, že datum pořízení záznamu (u videa je uveden 17. červenec 2009)  je z doby, kdy už válka dávno skončila. To však může být nesprávně nastavené časování u snímacího přístroje.

Záhadné je pro experty i posledních 17 "okýnek" nahrávky, na níž je bílé písmeno A na rudém pozadí - to by mohlo znamenat, že video bylo dál upravováno, protože nahrávka byla pořízena mobilem.

Srí Lanka opakovaně odmítla, že by se její během závěrečných měsíců 25 let trvající války proti tamilským rebelům její jednotky dopustily nějakých válečných zločinů. Vláda vyhlásila konečné vítězství nad rebelu loni v květnu.

Srílanské úřady označily video zveřejněné na Channel 4 jako podvrh, oznámily však vytvoření takzvaného nezávislého vyšetřování. To se má zabývat řadou obvinění, jež proti srílanské armádě vznesly zejména USA.

OSN zkoumá, kdo se může ujmout vyšetřování

Zvláštní zpravodaj OSN pro nezákonné popravy Alston uvedl, že o vyšetřování srílanských úřadů nemá žádné informace a zapochyboval, zda vůbec může zajistit objektivnost. Podle něj musí činy vlády i rebelů prozkoumat zcela nezávislá instituce, jako je OSN. Ta už několik podobných vyšetřování provedla - naposledy se to týkalo masakrů v západoafrické Guineji.

Mluvčí šéfa OSN Pan Ki-muna Martin Nesirky řekl, že "komplexní a nezávislé vyšetření je velmi důležité", ale naznačil, že zkoumání válečných zločinů spadá do působnosti vysoké komisařky OSN pro lidská práva v Ženevě Navi Pillayové. Ústředí OSN v New Yorku do něj prý nemůže moc mluvit. Nesirky dodal, že Pan Ki-mun informoval Srí Lanku, že chce ustavit komisi, která má celou záležitost posoudit.

KONFLIKT na srí lance

Kořeny etnického konfliktu na Srí Lance sahají do 40. let, kdy zemi opustila koloniální britská správa. Od té doby si tamilská menšina (20 %) žijící zejména na pobřeží severní části Srí Lanky stěžuje na nerovnoprávnost a útlak ze strany sinhálské většiny. V roce 1972 vzniklo militantní hnutí Tygři osvobození tamilského Ílamu, které se časem stalo neoficiální správou tamilského území a zároveň jednou z nejobávanějších světových teroristických organizací.
Roku 1983 konflikt nabyl podoby občanské války. Oficiálně stál od té doby život 70 tisíc lidí. Okolo 800 tisíc jich ze Srí Lanky emigrovalo. Přerušovaně vládlo příměří. To poslední sinhálská vláda kvůli údajnému porušování ze strany Tygrů ukončila v lednu 2008. Od podzimu 2008 začala postupně obsazovat tamilské území. Boje skončily loni v květnu obsazením poslední výspy tamilského území srílanskou armádou.

mapa Srí Lanky

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue