Squateři na lavici obžalovaných | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Squateři z pražského Albertova dostali podmínky a prospěšné práce

  • 91
Obvodní soud pro Prahu 2 vynesl tresty nad squatery, kteří loni v září obsadili bývalé lázně na pražském Albertově. Šest z nich dostalo dvouměsíční podmínku s ročním odkladem. Čtyři sto hodin a další dva osmdesát hodin prospěšných prací. Tři cizinci dostali také podmínku a navíc vyhoštění.

"Po formální stránce naplnili skutkovou podstatu trestného činu a musí za to pykat," řekl po skončení soudu Milan Rossi. Ten prý věří, že obsazením domu chtěli někteří ze squaterů prezentovat své názory, ale forma jakou si vybrali, je nepřípustná. Přesně stejné tresty už dostali mladí lidé loni trestním příkazem. Proti tomu se ale odvolali a muselo se tak konat řádné soudní líčení. 

Rossi při čtení odůvodnění rozsudku vykázal veřejnost z jednací síně. Důvodem byl hlasitý smích, který se ozýval od příznivců squaterů.

Státní zástupkyně se v závěrečné řeči snažila vyvrátit argument obhajoby, že akce squaterů z loňského září byla demonstrací. Podle ní šlo o získání nového objektu jako náhradu za vilu Milada, odkud byli před časem vyhnáni. - čtěte Squateři opustili střechu vily Milada. Kocáb jim zaručil další jednání

"Nešlo o demonstraci, ale o obsazení nového squatu. Kdyby k tomu dal majitel souhlas, tak zde dnes nesedíme," řekla. Majitel ale naopak napsal policii, že s obsazením domu nesouhlasí.

Na soud dorazil i známý anarchista Jakub Polák. Na chodbě diskutoval s obhájcem Pavlem Čižinským

Bránili jsme zločinu

Obhájce pak naopak tvrdil, že mladí lidé bránili majiteli v trestném činu znehodnocení památkově chráněné budovy. Akce squaterů pak podle něj byla vlastně nutnou obranou proti tomuto zločinu. "Výstup na střechu byl pak jakousi vyjednávací taktikou s majitelem domu," uvedl obhájce. Mladí lidé pak prý na budově nezpůsobili žádnou škodu.

To částečně potvrdili také dva policisté a pracovník firmy, která v objektu pracovala po jeho vyklizením policií.  "Byly tam vytrhané okapy, chyběly tašky," popisovali v jak špatném stavu objekt našli. Podle squaterů, ale i památkářů byl dům ve velmi špatném stavu už před obsazením.

Hlavní obrana ale byla politická. Skupina totiž prý pouze demonstrovala své politické názory a přesvědčení. "Je třeba volit razantnější postupy, jak na problém upozornit," čet například obhájce ze své závěrečné řeči.  

Zaplněná chodba před soudní síní

Jednou se o nás budete učit  

Všech patnáct squaterů využilo svého práva a proneslo závěrečnou řeč, která vyzněla jako obhajoba squaterství. "Mé postoje nelze změnit silou," pronesl například jeden z nich.

"Proč nyní stojíme před soudem, když jsme chtěli jen naplnit své sny," ptala se pak další plačící squaterka. 

"Kdo ví, zda se nedostaneme do učebnic dějepisu, stejně jako kdysi proces s omladinu," uvedla dívka. Téměř každé vystoupení bylo sympatizanty squaterů odměněno výkřiky a potleskem.

Soudce se při vynášení rozsudku nezvykle tvrdě opřel do policie, která těsně po obsazení squatu zakročila proti lidem na ulici. "Takový zákrok policie nezná od roku 1989," prohlásil soudce. Podle něj byl zásah zbytečný a přehnaný. "Zákrok proti demonstrantům byl nevyvážený," prohlásil Rossi.

Obhajoba při minulém líčení předvolala Janu Růžičkovou z Národního památkového ústavu, která bývalé sanatorium sleduje už 20 let. Podle ní chtěli původní majitelé objekt zbourat. "Jsem přesvědčena o úmyslném poškození ze strany vlastníka," prohlásila tehdy Růžičková.

Obhájci chtěli předvolat také redaktora iDNES.cz Pavla Eichlera, kterého při zásahu zatkla a držela policie. Soud to ale odmítl.  - čtěte Policie reportéra iDNES.cz stíhat nebude, jeho zadržení prověří

Squateři byli už v září postaveni ve zkráceném řízení před soud, který jim vyměřil podmíněné tresty a veřejně prospěšné práce. Protože s tresty nesouhlasili, nařídil soudce klasické hlavní líčení. - čtěte Soud "zrychleně" trestal squatery, dostali prospěšné práce i podmínku

Obsazení bývalých lázní i následný soud provázely demonstrace příznivců alternativního způsobu života. Shromáždění na Albertově násilně rozehnala policie, další akce už byly poklidné. Přesto před budovou soudu stojí dnes dva ozbrojení policisté.

Před soudem celý den hlídkovali policisté

,

Nejlepší videa na Revue