V Dubaji otevřeli nejvyšší mrakodrap na světě, měří 828 metrů

  • 361
Emirát Dubaj otevřel nejvyšší mrakodrap světa, slavnostnímu ceremoniálu přihlížely tisíce lidí. Budova měří 828 metrů a je čtrnáctkrát vyšší než Petřínská rozhledna. Emirát oznámil, že mrakodrap přejmenoval z Burdž Dubaj (Dubajská věž) na Burdž Chalífa podle prezidenta Spojených arabských emirátů šajcha Chalífy bin Zajda Nahajána.

Vypadá to, jako by se arabských emirátů krize ani netýkala. V době, kdy hned několika vyspělým evropským zemím hrozí bankrot, otevřel emirát Dubaj nejvyšší stavbu světa. Jde však jen o pozlátko, za kterým stojí velmi vážné problémy jedenapůlmilionového státu, který se nyní topí v obřích dluzích.

Emirát Dubaj je finančním centrem regionu a ještě počátkem listopadu byl v očích laiků rájem na zemi - liberální společnost, daňový ráj a uměle vystavěné ostrovy v moři ve tvaru palem. Pak přišlo vystřízlivění, když státní konglomerát Dubai World oznámil, že jeho dluhy nyní dosahují 26 miliard dolarů (zhruba 455 miliard korun). A nemá peníze na splátky.

Bublina splaskla Investoři zpozorněli a agentury hodnotící schopnost firem a zemí splácet své dluhy zhoršily známky šesti podnikům propojeným s emirátem. S finanční injekcí musel přispěchat sousední emirát Abú Zabí.

Zajímavosti


-Věž je 14krát vyšší než Petřínská rozhledna

-Základy stavby se nacházejí v hloubce 50 metrů

-Na stavbě se podílelo v období jejího vrcholu 12 tisíc lidí.

-V mrakodrapu se nachází 57 výtahů a osm eskalátorů. Na stavbě se podílely i české výtahy pardubické firmy Pega Hoist.

-Mrakodrap se stane mimo jiné sídlem šestihvězdičkového Armani Hotelu předního italského módního návrháře Giorgia Armaniho.

-Před krizí se některé apartmány v nejvyšších patrech prodávaly za více než 1 900 amerických dolarů za čtverečnou stopu (necelá desetina m2). Nyní může být cena až poloviční.

Damoklův meč bankrotu nad Dubajem však stále visí. Země nemá mnoho možností, jak své dluhy zaplatit. Sázela totiž na prodej luxusních přímořských rekreačních nemovitostí a kancelářských prostor.

Jejich ceny však v průběhu loňského roku kvůli nezájmu investorů propadly, až skončily na polovině hodnoty z konce roku 2008. A to pro Dubaj představuje téměř smrtelnou ránu.

Nejvyšší budovy světa

Daně Dubaj nezavede ani v krizi

Na rozdíl od ostatních emirátů totiž nemá ropu, z jejíhož prodeje by dluhy platil. Nepomohou ani příjmy z daní, protože v zemi kvůli podpoře obchodu a cestovního ruchu cizinci žádné daně neplatí. A ani letos nebudou.

"Nadále chceme lákat podniky. V roce 2010 daně nezavedeme," uvedl pro agenturu Reuters Hamad Bu Amim, prezident dubajské obchodní komory.

Nejvyšší mrakodrap na světě v Dubaji.

Nejvyšší mrakodrap na světě v Dubaji.

Podle analytiků je jednou z cest, jak zvýšit příjmy státní pokladny, zvýšení poplatků za licence umožňující podnikání v Dubaji či zdražení státních služeb.

Fakta o Burdž chalífa


Výška: více než 828 metrů
Počet pater: 200
Investor: Emaar Properties
Stavitel: Skidmore, Owings and Merrill
Cena: 1,5 mld. dolarů

Budova je vybavena nejrychlejšími výtahy světa, které dokážou jet rychlostí až 40 mil (64 kilometrů za hodinu). Vnější plocha mrakodrapu z oceli a skla by dokázala pokrýt více než 17 fotbalových hřišť. Beton použitý ke stavbě budovy by vydal na chodník dlouhý zhruba 2 065 kilometrů.

Ročně se na vzduchotechnických a chladicích zařízeních zkondenzuje tolik vody, že by naplnila 20 olympijských plaveckých bazénů. Kvůli ocelovo-betonové konstrukci má budova vlastní vnitřní základnové stanice pro příjem mobilních sítí.

Chtěli byste navštívit nejvyšší mrakodrap světa?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 11. ledna 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 6008
NE
NE 1877
,