Boj s korupcí a děti, jen na tom se shodli Topolánek a Paroubek

  • 299
Vůdci nejsilnějších politických stran strávili skoro dvě hodiny v televizním studiu. Většinu času vyvracením tvrzení svého oponenta. Předseda ODS Mirek Topolánek a šéf ČSSD Jiří Paroubek se v úvodu shodli na společném tématu malých dětí, které mají doma. A v závěru na potřebě boje s korupcí. Zbytek témat je rozdělil.

Moderátor Václav Moravec se hned v úvodu zeptal obou politiků známých vzájemnými útoky, jestli mají nějaké společné téma, na kterém by se shodli.

"Určitě nás spojují děti, které jsme si oba pořídili s pokročilém věku," konstatoval šéf ODS a lídr socialistů souhlasil. Postěžovali si také, že když se na něčem shodnou, hned jim veřejnost podsouvá snahu vytvořit velkou koalici, kdežto když se neshodnou, schytají kritiku za malou toleranci.

Málo nového a remíza

Duel lídrů ČSSD a ODS očima komentátora MF DNES

V následujících desítkách minut se oba předsedové hašteřili hlavně o ekonomických tématech.

Vypočítávali, čí bývalá vláda se víc zasloužila o nebývalý schodek rozpočtu v minulém roce, nebo proč by měla či neměla projít další výdajová opatření navrhovaná ČSSD, třeba výplata 13. důchodů. Nové argumenty ale žádná strana nepředstavila. - čtěte také Fischer: Hospodaření státu skončilo schodkem 195 miliard

Co zaznělo

O výzvě prezidenta Klause k dohodě stran

T: Je to tlak na velkou koalici, do ní se natlačit nedáme. Je to nedobrá varianta.
P: Nepodezíral bych ho z toho, že chce někoho tlačit do koalice. ... Byla to výzva k politickému realismu.

O zahraniční politice

T: To, co jsme předvedli loni, hlasování o misích, pád vlády v předsednictví EU, nás znevěrohodňuje. Západ, nebo Východ, o tom ty volby budou.
P: Orientaci už jsme si vybrali. Důkaz: i když až 40 procent našich voličů odmítá Lisabonskou smlouvu, zákonodárci hlasovali jednoznačně pro.

O nestabilitě vlády kvůli schodkům

P: Schodky nejsou dobré, ale je to důsledek Topolánkovy vlády. Fischerova vláda má možná morální odpovědnost, ale kdyby tam byl kdokoli, tak by výdaje ve druhé polovině roku dostatečně neseškrtal.
T: I v případě prosazení dalších výdajů navržených levicí myslím, že demise nehrozí. Fischera budu podporovat do konce jeho mandátu. Ale pokud někdo z členů vlády jde proti jeho misi, tedy hlavně proti úsporám, má od ODS plný mandát ho odvolat.

O volebním systému

Lídři se shodli, že do voleb k dohodě nedojde. Bývalá Topolánkova vláda navrhla systém, který by posílil malé strany a přinesl bonus pro vítěze voleb, ale narazila. Socialisté již dříve přišli s návrhem zvýšit počet volebních krajů ze současných 14 na 18 až 20. "Jsme ale v patové situaci, protože jestliže po volbách půjdeme do koalice s malými stranami, tak ty si samozřejmě nebudou přát změnu volebního systému směrem k většinovému," řekl šéf socialistů.

V závěru debaty dal moderátor oběma politikům "premiérský dotazník" s otázkami, co by dělali v případě svého vítězství v jarních volbách do Sněmovny. Lídři se shodli na jednom z bodů programového prohlášení nové vlády.

"Hlavními body bude boj proti krizi, boj s nezaměstnaností, snaha o udržení životní úrovně, zdravotnictví a boj proti korupci," vypočítal Jiří Paroubek.

"Protože odpovídám až druhý, připojil bych se k tomu poslednímu bodu - boji proti korupci. Z něj pak vyplývají další témata," souhlasil Topolánek.

Na nutnosti boje proti úplatkářství se shodla koncem roku také úřednická vláda Jana Fischera (toho vybrala ODS). Její ministr vnitra Martin Pecina (nominovaný ČSSD) představil celý balíček opatření, například zavedení "protikorupčního agenta", jinak řečeno agenta provokatéra, který by mohl pokoušet potenciální zločince.

Přistoupí tedy nejsilnější strany ve Sněmovně na zrychlené projednání protikorupčního balíčku ještě před volbami? "Neumím dát rychlou odpověď. Agent provokatér je stínování řešení, není to systémové řešení. Problém se dá řešit jen tím, že systém zprůhledníte," řekl Topolánek.

Podle něj by například Nejvyšší kontrolní úřad měl kontrolovat i zakázky v obcích a krajích. "Míra korupce je úměrná množství přerozdělovaných státních peněz a množství razítek na cestě," tvrdí předseda ODS.

Podle Paroubka by ČSSD rychlé jednání o balíčku podpořila, když bude rozumný. Což prý očekává, že od ministra Peciny bude. Termín "protikorupční agent" zní o trochu lépe než agent provokatér, pokud povede ke snížení korupce, soudí Paroubek. "Takže za podmíněné ano zrychlenému jednání," dodal.

Hodně zdraví, méně štěstí a volby k narozeninám

V závěru přišla řeč také na termín voleb, které může prezident vyhlásit na druhý až pátý květnový víkend. I zde panovala shoda v tom, že první možný termín - 8. a 9. května - by kvůli svátkům nebyl vhodný.

"I nám vyhovuje druhý 15. a 16. května, jsou pro to i racionální důvody, protože nová vláda bude potřebovat pracovat třeba na přípravě státního rozpočtu, takže by bylo dobré, kdyby zkraje června už byla," soudí Paroubek.

Pokud by Václav Klaus zvolil opravdu polovinu května, dostane Mirek Topolánek volby k narozeninám. Oba politici chtějí s prezidentem o termínu jednat při separátních obědech v příštím týdnu.

A co by si navzájem přáli do nového roku?

"Hodně zdraví, protože politika na něj útočí, a aby měl čas na výchovu dítěte. A nechci být jízlivý, aby to nevypadalo, že říkám, že po volbách bude mít času dost," řekl Topolánek na Paroubkovu adresu.

"Vám také klid a rodinnou pohodu, to je základ pro dobrý pracovní výkon. Hodně zdraví a toho štěstí trochu méně," rozesmál soka Paroubek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue