Premiér Fischer: Hospodaření státu skončilo schodkem 195 miliard korun

  • 1376
Hospodaření České republiky v loňském roce skončilo podle premiéra Jana Fischera schodkem 195 miliard korun. Jak uvedl v diskusním pořadu televize Prima Nedělní partie, jde o číslo zatím předběžné. Původně byl rozpočet na rok 2009 schválen se schodkem 38,1 miliardy korun.

"Je to údaj, který máme k dispozici ke 30. prosinci loňského roku," uvedl premiér Fischer s odkazem na informace od ministerstva financí.

Expremiér a předseda ODS Mirek Topolánek nepřipouští odpovědnost své bývalé vlády za to, že schodek je výrazně vyšší, než s jakým počítal rozpočet navržený jeho kabinetem.

"My jsme krizi nemohli předpokládat v takovém rozsahu," reagoval Topolánek na Fischerem oznámené číslo schodku v Otázkách Václava Moravce v České televize, kde se utkal s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem.

I ty nejpesimističtější odhady vývoje hospodářské krize byly podle Topolánka optimističtější, než jaká byla nakonec skutečnost. Podle Paroubka nemusí být schodek 195 miliard korun za rok 2009 konečný. "Myslím, že to číslo ještě poroste. Je to odpovědnost Topolánkovy vlády," uvedl předseda sociální demokracie.

Premiér se bojí další "sekyry", chystá jednání se stranami

Pro letošní rok má Česká republika naplánované hospodaření se schodkem 163 miliard korun. Ale ani toto číslo nemusí být konečné. Levici se totiž v parlamentu podařilo při schvalování rozpočtu přesunout dvanáct miliard ve prospěch platů státních zaměstnanců, zemědělců a ústavů sociální péče. - čtěte Rozpočet prošel: vyhrála ČSSD, učitelé, zemědělci...

Podle ministra financí Eduarda Janoty i politiků pravice to povede ke zvýšení schodku, protože poslanci vzali peníze například z jiných povinných výdajů, jako jsou důchody a nemocenská.

Premiér Fischer dnes varoval před tím, že i letošní schodek rozpočtu může být ještě vyšší, když na lednové schůzi projdou všechny návrhy levice a zčásti i lidovců. Jde o zvýšení výše mateřské na loňskou úroveň, zrušení poplatků u lékaře, vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci a třináctých důchodů ve výši 2 400 korun. - čtěte Na parlament se valí smršť návrhů levice. Vláda si od ní drží odstup

"To je už pokus o demontáž rozpočtu, který Sněmovna schválila. Kdyby všechny ty návrhy prošly, znamenalo by to dalších 13 až 14 miliard korun schodku. Budu proto se zástupci všech stran jednat," řekl Fischer.

S výzvou k jednáním, která by měla proběhnout v průběhu ledna, už jednotlivé politické strany oslovil. Paroubek potvrdil, že s ním o tom Fischer mluvil telefonicky na Silvestra.

Šrotovné nebude, vláda zváží stop tendru na sanaci škod

Fischer potvrdil, že jeho vláda až do ukončení svého mandátu nepočítá se spuštěním šrotovného, tedy slevy na nákup nových automobilů při likvidaci starého.

O zavedení šrotovného i v Česku politici loni velmi bojovali. Sociální demokracii se podařilo zákon o šrotovném prosadit v parlamentu za pomoci komunistů a lidovců. Zákon ale zároveň počítal s tím, že to bude vláda, která rozhodne, kdy přesně a zda vůbec bude "šrotovací prémii" vyplácet. - čtěte o tom, jak politici odhlasovali šrotovné

Podle předsedy vlády se nyní dokončují analýzy, zda je možné, aby kabinet zastavil již spuštěný tendr na sanaci ekologických škod. V případě, že to bude možné, vláda to podle Fischera udělá.

Zakázku ostře kritizují sociální demokraté, lidovci i zelení. Podle nich je objem zakázky v rozsahu více než sto miliard korun přemrštěný. Skutečné náklady na sanaci škod budou podle nich výrazně menší. - čtěte Zastavte obří ekologickou zakázku, žádá Sněmovna vládu

Fischer dnes potvrdil, že pokud zakázka zrušena nebude, mohla by o ní vláda rozhodnout na přelomu června a července, tedy až po volbách.