Do polemiky s prezidentovým novoročním projevem se pustili hlavně sociální demokraté a lidovci. Jiří Paroubek Klausovi vytkl přehlížení problémů v ekologické oblasti. | foto: ČTK

ČSSD i zelení polemizují s Klausovým projevem. Kvůli ekologii

  • 825
K novoročnímu projevu prezidenta Václava Klause mají výhrady sociální demokraté, zelení i lidovci. "Není možné přehlížet problémy v ekologické oblasti tím, že se dopady dnešních politických rozhodnutí mohou projevit až za několik generací," uvedl šéf ČSSD Jiří Paroubek. Politiky pravice naopak potěšil.

Klaus ve svém novoročním projevu v souvislosti s čerpáním přírodních zdrojů mluvil o tom, že se musíme chovat šetrně, ale nemůžeme vědět, kolik smíme spotřebovat dnes známých a dostupných přírodních zdrojů.

novoroční projev václava klause

* Uskromnit se teď musí všichni, řekl Klaus. Co bude za sto let, patří sci-fi

* DOKUMENT: Přečtěte si kompletní text projevu

"Co bude za sto let, nechme spisovatelům sci-fi literatury," prohlásil v této souvislosti Klaus. - čtěte Uskromnit se teď musí všichni, řekl Klaus. Co bude za sto let, patří sci-fi

Sociální demokraté s tímto Klausovým pohledem nesouhlasí. "Nerozlišuje dvojí odpovědnost. Jednu v ekonomické oblasti a druhou v otázce životního prostředí," uvedl Paroubek v reakci na projev.

Část Klausova projevu, kde se dotkl ekologie, naštvala i zelené. "Jsou to totálně defektní postoje. Stojíme před naprosto zásadními rozhodnutími, které ovlivní, co tady po nás zůstane budoucím generacím. Prezident hájí představu, že nemusíme v zásadě nějak výrazně změnit vzorce našeho chování," řekl první místopředseda zelených František Pelc.

ČSSD se také nezdá, jak jí Klaus - aniž Paroubka jmenoval - vytkl, že při schvalování rozpočtu na letošní rok podpořila požadavek státních zaměstnanců, aby jim neklesly mzdy. O negativní dopady krize se totiž podle prezidenta musí podělit všechny profesní skupiny.

"Fakt, že učitelé, lékaři či hasiči hájí svůj sociální status, považuji za pochopitelný. Sociální demokracie vnímá jejich požadavky jako oprávněné, stejně jako považuje pan prezident jako oprávněnou žádost podnikatelů na nezvyšování daní," uvedl Paroubek.

Šéf Senátu Sobotka: Konečně řekl něco pravicového

Předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi z ODS se naopak v prezidentově projevu líbilo, když mluvil o tom, že lidé mají více spoléhat sami na sebe - než na zásahy státu. "Konečně zase řekl něco pravicového," prohlásil pro iDNES.cz šéf horní parlamentní komory.

Klausův projev ocenil také první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Mně se ten projev velmi líbil. Naprosto reálně pojmenoval problémy roku 2009 i to, co nás čeká v roce letošním. Zejména bych velmi ocenil to, jak Václav Klaus řekl, že reálné problémy bychom měli řešit nyní, v reálném čase," uvedl Kalousek.

Podle předsedy lidovců Cyrila Svobody šlo o jeden z lepších Klausových projevů, ale přesto měl k němu výhradu. "Volá sice po tom, aby se tu po volbách ustavila silná vláda, ale už neříká, že by to měla být vláda práva, která bude bojovat proti propojení byznysu a politiky, proti korupci a proti hazardu," vytkl prezidentovi Cyril Svoboda.

Šéf komunistů Vojtěch Filip míní, že prezident mohl být ve svém projevu konkrétnější. "Mluvit o tom, že potřebujeme silnou vládu a že bychom měli spoléhat na individuální odpovědnost, to se mi zdá přece jen trochu málo. Ale na to, jak musí být projev krátký, je logické, že byl více obecný," míní předseda KSČM Vojtěch Filip.

Zeman přišel s vlastním novoročním projevem

K pozoruhodnému kroku se odhodlal bývalý premiér Miloš Zeman, který chystá novou Stranu práv občanů, kterou by měl vést. Ještě před Klausem vystoupil se svým vlastním novoročním projevem, který nechal zveřejnit na serveru prvnizpravy.cz.

"Je podle mého názoru nutné změnit volební zákon, a to takovým způsobem, aby pořadí na kandidátce mohli měnit také občané - voliči," uvedl v projevu Zeman, který usiluje o návrat do vrcholné politiky. Občané podle něj také musí dostat šanci vybírat poslance z více kandidátek najednou.

"Chtěl bych vám tedy popřát, abyste k volbám šli jako aktivní a sebevědomí občané. Nikoli jako ovce, které se nechají zmanipulovat jakýmkoli stranickým sekretariátem," řekl ve svém novoročním projevu bývalý předseda vlády Miloš Zeman.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue