Do letadla bez mobilu a zavazadel. Nové zákazy v letecké dopravě

  • 374
Nezdařený útok teroristy, který pronesl do letadla plastickou trhavinu, od základu změní bezpečnostní opatření. Vlády chtějí zavést "svlékací" skenery a vážně se uvažuje o zákazu nošení prakticky čehokoli na palubu, mobily a kosmetiku nevyjímaje.

O tom, že páteční pokus Nigerijce Abdula Mutallaba o teroristický útok na letoun mířící do Detroitu změní bezpečnost v letecké dopravě, nepochybuje téměř nikdo. Cíl je zřejmý – znemožnit případným teroristům pronést do letadla cokoliv, z čeho by mohli přímo na palubě vyrobit zbraň či bombu.

Klíčová otázka však zní: jakým směrem přísnější bezpečnostní opatření povedou? K důkladnějším kontrolám všech pasažérů včetně jejich tělesných otvorů? K zákazům přinášet cokoliv na palubu letounu? K větší podpoře tajných služeb s cílem odhalit útočníky dřív, než se přiblíží k letišti? Nebo ke všemu dohromady? Odpovědi na tyto otázky nyní hledá celý svět. Tohle jsou návrhy, které zaznívají.

1. Elektronické svlékání

Nejčastěji se mluví o tom, že je potřeba začít používat na letištích technologie, které dokážou odhalit u cestujícího nejen kov, ale i plastické výbušniny, plastové a keramické předměty a nebezpečné chemikálie. A to i když má tyto látky schované ve střevech či konečníku.

Evropa i USA proto připravují zavedení takzvaných "svlékacích rámů". Vlny těchto zařízení procházejí šaty a na obrazovce ukazují nahé tělo v trojrozměrné podobě. Odhalí i připevněný prášek či chemikálie. "Tyto skenery jsou budoucností," říká ředitel bezpečnosti ruzyňského letiště Martin Hlava.

Pro jejich zavedení je americká administrativa, Evropská komise i unijní vlády. Americká agentura pro dopravní bezpečnost chce aspoň 150 takovýchto zařízení. V Evropě je nyní skener Rapiscan ve zkušebním provozu v Manchesteru a britská vláda je chce zavést na všech letištích.

Použití skenerů je však problematické kvůli možnému zneužití. Jejich obsluha vidí nejintimnější detaily těla – třeba velikost poprsí žen. A proto dosud narážely na odpor. I někteří europoslanci zdůrazňují, že používání takových zařízení by v praxi znamenalo vážný průlom do práva na ochranu soukromí.

Firma Rapiscan vyrábějící tělový skener sice prohlašuje, že snímky se už po několika minutách mažou, ovšem zneužití nedokáže stoprocentně vyloučit. Ukázal to případ z Kanady, kde úřady začaly záběry kontrolovaných osob kopírovat.

2. Vše do zavazadla

Slyšet jsou i návrhy, aby si cestující směli brát na palubu jen nejnutnější věci – například léky. Žádná příruční zavazadla. Vše ostatní včetně mobilních telefonů, elektroniky a kosmetiky by museli odložit do zavazadlového prostoru.

Toto opatření dočasně zavedla Velká Británie v roce 2006 poté, co tajné služby odhalily přípravu atentátů proti letadlům. "Zatím jsme přijali jen taková opatření, že cestující během poslední hodiny ve vzduchu nebudou smět pro nic sahat do svých příručních zavazadel," říká zástupce letecké společnosti Air Canada. Půjdou aerolinky ještě dál? Uvažuje se například o omezení pohybu cestujících po palubě.

Zesílené bezpečnostní kontroly na letišti v Los Angeles

Zesílené bezpečnostní kontroly na letišti v Los Angeles

3. Zákaz veškeré elektroniky

Elektronická zařízení jakomobilní telefony, notebooky a fotoaparáty představují nebezpečí, protože by mohla být použita k odpálení náloží," varoval v roce 2006 britský ministr vnitra John Reid.

Letos v srpnu se jeho slova potvrdila. Terorista pronesl do letadla plastickou výbušninu v konečníku a odpálil ji mobilním telefonem. Zabil jen sám sebe, úřady však začaly uvažovat o tom, že telefony na palubě zakážou.

Následovat by pak mohla další elektronická zařízení – notebooky, přehrávače hudby a fotoaparáty. Cestující by se v takovém případě mohli dostat do nepříjemností – v zavazadlovém prostoru by jim aerolinky mohly drahé přístroje ztratit.

4. Konec kosmetiky na palubě

Když v roce 2006 odhalili Britové přípravu atentátů proti letadlům pomocí tekutých bomb, zavedl svět nová pravidla pro vnášení tekutin na palubu. Cestující si mohou vzít nejvýše 100 mililitrů.

Potíž je v tom, že nikdo nezkoumá, zda například v lahvičce od šamponu je opravdu šampon. Už se proto objevil návrh na absolutní zákaz vnášení tekutin na palubu.

5. Větší pravomoci agentů

Aerolinky i piloti se obávají, že přísná bezpečnostní opatření odradí lidi od cestování letadlem. Navrhují spíše větší investice do tajných služeb a zvýšení jejich pravomocí, aby odhalily teroristy dříve, než se k letišti vůbec přiblíží.

Bezpečnostní kontroly na letišti ve Fort Worth v Texasu

Bezpečnostní kontroly na letišti ve Fort Worth v Texasu

Zapomeňte na soukromí

Stane se zakrátko cestování letadlem kvůli osobním prohlídkám či skenování těl cestujících (při němž ochránci vidí i ty nejintimnější detaily) ponižující procedurou?

Exministr vnitra František Bublan se domnívá, že ochrana lidských životů je přednější než prohlídka, při níž bezpečnostní služba pasažéra důkladně "prohmatá" anebo ho na obrazovce skeneru uvidí na nezbytnou dobu nahého.

"Nemám s tím nejmenší problém. A jestli se někdo ohání lidskými právy či nepřípustným zásahem do osobní integrity, tak ať navrhne lepší řešení, které ochrání životy," říká šéf bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Bublan.

Například firma Rapiscan, která vyrábí "svlékací" skenery, tvrdí, že 19 z 20 pasažérů dává této prohlídce přednost před osobní prohlídkou ochránců.

Evropská letiště se podle Bublana přiblížila po pátečním teroristickém útoku na americké dopravní letadlo zásadám, jimiž se už delší dobu řídí například letecká doprava v Izraeli. Tamní zvláštní agenti tipují možné teroristy už na parkovišti před letištěm a pak i v terminálu. Jde o důkladný systém předávání informací, kdy cestující ani netuší, že jsou sledováni a posuzováni.

Kam až tedy v posilování bezpečnosti letecké přepravy zajít? Ředitel mezinárodního letiště Vodochody Martin Kačur říká, že vše je v rukou politiků. Oni musí podle něj stanovit přijatelné mantinely.

Jaká je cena bezpečnosti?

Nové "svlékací" či do útrob lidí nahlížející technologie jsou již vyvinuty, včetně přístrojů detekujících výbušné směsi. Existují dokonce detektory, které zaznamenají, že se cestující nervozitou více potí.

Tyto poslední výkřiky bezpečnostní módy však něco stojí. Jeden skener vyjde na milion dolarů (asi 18 milionů korun), zatímco klasický rentgenový asi na 50 tisíc dolarů (necelý milion Kč).

Nezdraží se tedy kvůli důkladnějším prohlídkám i ceny letenek, takže létání bude luxusem? Růst cen experti v každém případě předpokládají už proto, že je dlouhodobě ekonomicky neúnosné, aby letenka byla lacinější než jízdenka na vlak. Nemělo by však jít o strmé zdražení.

Ostatně již teroristické útoky na USA 11. září 2001 odstartovaly v letectví významné změny. Jedna z nejpodstatnějších? Prudce se začala rozvíjet privátní letecká přeprava.

Vysokou cenu letenek kompenzuje vysoký standard cestování i bezpečnosti. Boeing pro dvě stovky cestujících přestavěly některé aerolinky na letoun se 40 lidmi, kdy je téměř vyloučeno, že se mezi ně vloudí terorista. Let se obejde bez zdlouhavého odbavování a cena letenky se příliš neliší od první třídy. "Tahle cestovní díra na trhu se teď podle nás podstatně rozšíří," předpovídá Milan Mikulecký, ředitel britské investiční společnosti Sky Invest Technology (vlastní desítky letišť) pro východní Evropu.

bezpečí v letadlech

První omezení

* Relativně přísná bezpečnostní opatření v letecké dopravě byla zavedena až v 60. letech. Už tehdy bylo zakázáno vnášet na palubu nože či střelné zbraně.

* První zlom nastal po odpálení semtexové nálože v boeingu na konci 80. let. Personál letišť začal s pečlivějšími kontrolami pasažérů i jejich příručních zavazadel. Postupně se zaváděly detektory kovů.

Po 11. září 2001
* Zásadní bezpečnostní opatření byla přijata až po teroristickém útoku v USA v září 2001.

* Vznikl takzvaný bezpečnostní příplatek. Jde o pojištění letecké společnosti proti terorismu. Příplatek je již zahrnut v ceně letenky a činí po Evropě 100 Kč na jeden let a osobu.

* Na většině leteckých linek se začaly používat plastové příbory místo kovových. Nyní se však do luxusnější třídy "business class" kovové příbory vracejí.

* V rámci bezpečnostních kontrol na letišti byla zavedena povinnost odložit i kabát, pásek, obuv či přenosný počítač.

* V případě, že jde pilot letadla při letu na WC, musí být zatažená záclonka do prostoru cestujících, aby nikdo neviděl, že je otevřena kabina, a je tedy možno do ní vniknout.

Zákaz většího množství tekutin

* Po odhalení přípravy atentátů tekutými bombami byl zaveden zákaz většího množství tekutin v příručním zavazadle. Cestující mohou mít tekutiny v nádobách o objemu do 100 mililitrů.

* Počínaje 15. červnem 2007 začala v rámci boje proti terorismu platit kontrola převozu větší hotovosti peněz do EU a z ní. Cestující, kteří vstupují do Unie s více než 10 tisíci eur, musí podat hlášení u celní správy.

* Státy začaly vydávat pasy s biometrickými údaji, tedy například s otisky prstů.

,