Mirek Topolánek uhájil funkci šéfa ODS. Zároveň řekl, že by se jí po volbách vzdal, když v nich strana neuspěje. | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Nejhorší rok, míní Topolánek. ODS ztratila vládu i sílu ve Sněmovně

  • 973
Šéf ODS Mirek Topolánek se v novoroční zdravici na své internetové stránce k roku 2009 vyjádřil jasně: "Pokládám ho za nejhorší za dvacet let od revoluce." Tak by ho mohla vnímat i jeho ODS. Přišla nejdřív o vládu a ve Sněmovně musí sledovat, jak její hlavní soupeř Jiří Paroubek často prosadí, co ho napadne.

Přitom pro ODS začal rok nadějně. Na Topolánkovi bylo vidět, že v roli premiéra země, která předsedala Evropské unii, ožil. Jen skalní odpůrce by mu nepřiznal, že si při jednáních s Rusy a Ukrajinci o obnovení dodávek plynu počínal, jak měl.

Vše se ale z pohledu občanských demokratů sesypalo v druhé polovině března. K Paroubkově ČSSD a komunistům se přidaly dvě poslankyně zvolené za zelené, Olga Zubová a Věra Jakubková. A když proti vlastní vládě hlasovali i dva občanští demokraté z antitopolánkovského křídla Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel, vláda padla. - čtěte Vláda padla. Pohřbili ji Tlustý, Schwippel, Jakubková a Zubová

seriál Strany v roce 2009

I když pak ODS vyhrála evropské volby a obhájila devět mandátů, dá se říci, že od pádu Topolánkovy vlády spíše ztrácí. Její popularita se na konci roku propadla podle STEM na 22,5 procenta, podle CVVM na 24 procent. Což značí druhé místo, ale s několikaprocentním odstupem za sociální demokracií.

Občanští demokraté se sice spolu s ČSSD a zelenými podíleli na sestavení úřednické vlády Jana Fischera, ale v parlamentu pak nedokázali zabránit, aby Paroubek s komunisty předělal vládě rozpočet na příští rok a naboural úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty, o němž se před tím tvrdě vyjednávalo. - čtěte Rozpočet prošel: vyhrála ČSSD, učitelé, zemědělci a sociální ústavy

ODS teď sice chce, aby Fischerova vláda jasně odmítla další návrhy ČSSD, které by balíček zbořily úplně (třinácté důchody, zrušení poplatků u lékaře, vyšší mateřská), ale v parlamentu je v defenzívě, což se už do voleb nejspíš nezmění, i kdyby se ODS rozhodla stáhnout podporu vládě i ministry, které do ní navrhla.

Ustál atak soupeřů, i když složil poslanecký mandát

Poměrně lehce naopak Topolánek odrazil útok vnitrostranických soupeřů, kterým se nepodařilo vyvolat volební kongres ODS. "Noví lidé musejí nahradit starou gardu. Ale musejí si to vybojovat v otevřeném souboji. A já tu teď žádného takového bojovníka v lesklé zbroji s otevřeným hledím nevidím," řekl Topolánek na kongresu. - čtěte Topolánek uhájil funkci

Zároveň slíbil, že když ODS nevyhraje příští parlamentní volby, sám odejde z funkce předsedy. Už před tím veřejně řekl, že by jeho role v politice skončila, pokud by po volbách byly jedinými alternativami velká koalice s ČSSD či Paroubkova vláda tolerovaná komunisty.

Místopředseda ODS Petr Gandalovič, jediný politik, který se přihlásil k ambicím Topolánka nahradit, kdyby strana předsedovi nepotvrdila mandát, pohořel hned na několika věcech.

Mirek Topolánek na kongresu ODS. (21. listopadu 2009)Petr Gandalovič na kongresu ODS (21. 11. 2009)

Mluvil hlasitě o tom, že vláda s lidovci a zelenými založená na podpoře přeběhlíků byla chyba a že měla být přibrána ČSSD. To při averzi občanských demokratů vůči Paroubkovi nemohlo na straníky zabrat.

Gandalovič také proti Topolánkovi nevystoupil jako rozhodný lídr, který straně ukazuje, kam ji chce vést. A konečně mu Topolánek vpálil "černé duše", jejichž nabíráním si soupeři uvnitř ODS v Ústeckém kraji pomáhali, aby měli na stranických konferencích potřebnou sílu.

Zatímco tlak stranických soupeřů ustál, když ČSSD ustoupila od vyjednané dohody o předčasných volbách, Topolánek to nevydržel a složil poslanecký mandát. "Pro obyčejné lidi udělám daleko víc mimo tuto budovu," prohlásil. - čtěte Topolánek se vzdal poslaneckého mandátu, odsoudil blokování voleb

Později za to čelil kritice i ve vlastní straně a odbýval ji bonmoty podobnými tomuto: "Na to, abych jako ostatní dostal svých deset vteřin ve večerních zprávách, nemusím několik hodin poslouchat ve Sněmovně Paroubka."

ODS uškodila dovolená předsedy v Toskánsku

Občanským demokratům nesporně u části voličů uškodila aféra kolem dovolené jejího předsedy ve vile v Toskánsku s nejasným vlastníkem. V bulváru a pak i v dalších médiích se objevily fotografie, na nichž byl zachycen Topolánek i další politici (včetně místopředsedy ČSSD Milana Urbana) s předními podnikateli i lobbisty.

Strana pak nedokázala odvrátit podezření, že vila, kde se Topolánek rekreaoval, nepatří neprůhledné lichtenštejnské firmě Raben Anstalt, od níž si ji údajně pronajal jeho přítel Marek Dalík.

Mirek Topolánek na dovolené v Itálii.

Zvláště když vyšlo najevo, že nákup vily zprostředkoval jeden z bankéřů vlivné česko-slovenské finanční skupiny J&T. Ta úzce spolupracuje například s energetickým gigantem ČEZ, jehož šéf Martin Roman také v Toskánsku v době Topolánkovy letní dovolené pobýval. - čtěte Vilu, kde trávil Topolánek dovolenou, kupoval bankéř z vlivné J&T

Pozornost připoutala také další letní aféra, při níž čtveřice mužů na Topolánka zaútočila na koupališti v Hustopečích na Břeclavsku. Topolánek přitom dostal zásah do hlavy, když vzduchem létaly jak vejce, tak drobné kamínky. Dodnes policie nezjistila, zda si útok v předvolební kampani někdo objednal - jak tvrdí útočníci, které už policie navrhla obžalovat - nebo šlo jen o vymyšlenou historku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue