Los Angeles - Minnesota: hostující Martin Havlát (vlevo) a domácí Rob Scuder. | foto: AP

Havlát s Průchou slavili gól, obránce Šmíd poměřil síly v souboji s Iginlou

• 11
V pondělních osmi zápasech hokejové NHL se z Čechů střelecky prosadili útočníci Martin Havlát z Minnesoty a Petr Průcha z Phoenixu. Produktivní Patrik Eliáš pro změnu asistoval u vítězné branky New Jersey. Obránce Edmontonu Ladislav Šmíd si nevylepšil statistiky ovšem zviditelnil se v pěstním souboji s kapitánem Calgary Jaromem Iginlou.

Souboje Edmontonu a Calgary jsou v zámoří nazývány "bitvou o Albertu".

V dosavadních čtyřech letošních konfrontacích se radovali vždy hokejisté Calgary, kteří svou nadvládu naposledy potvrdili pondělní výhrou 4:1 z ledu hostující Rexall Place arény.

Oilers, nastupující bez zraněného českého technika Aleše Hemského (22z. - 22 bodů, 7+15), padli už v sedmém utkání v řadě. Hrdinou duelu byl útočník Flames Rene Bourque, jenž nasázel svůj druhý hattrick kariéry v NHL. Čtvrtý gól Calgary, které ukončilo třízápasové čekání na dvoubodový zisk, obstaral Mark Giordano.

Kapitán vítězů a jeden z nejlepších pravých křídelních útočníků současné National Hockey League, Jarome Iginla, vyšel ze zápasu bodově naprázdno, což se mu v soubojích s Edmontonem stalo už pošesté v řadě a podesáté v aréně Rexall Place.

Když to ovšem nešlo produktivitou, tak své spoluhráče Iginla povzbudil pěstním soubojem. Zdatným soupeřem mu byl český bek Edmontonu Ladislav Šmíd (37z. - 9 bodů, 1+8), pro kterého to byla druhá bitka letošní sezony. V té první vyzval 24. října pro změnu jiného hráče Flames, Marka Giordana.

Havlát dal 7. gól, Židlický asistoval u vítězné trefy

Útočník Martin Havlát (33z. - 21 bodů, 7+14) překonal příznaky chřipky a nastoupil do pondělního zápasu na ledě Los Angeles. Svým výkonem pak Minnesotě pomohl k výhře 4:3, když v 25. minutě docílil své 7. trefy sezony a otevřel gólový výčet střetnutí.

Kromě Havláta se za hostující Wild střelecky prosadili bek Kim Johnsson a zkušený forvard Eric Belanger, jenž brankáře Jonathana Quicka překonal dokonce ve dvou případech. Na jeho druhém zásahu, který v čase 57:35 rozhodl o vítězi, se asistencí podílel také český obránce Marek Židlický (38z. - 22 bodů, 3+19).

Průcha se prosadil na ledě silného San Jose

Hokejisté San Jose díky úspěšně zvládnutému penaltovému rozstřelu vybojovali v domácím duelu s Phoenixem už pátou výhru v řadě. Sharks se v řádné hrací době ujali dvoubrankového vedení poté, co zvedali ruce nad hlavu Devin Setoguchi a Joe Pavelski.

Hosté ovšem nesložili zbraně a zásluhou zásahů z 30. a 39. minuty v podání Petra Průchy (39z. - 10 bodů, 7+3) a kapitána Shane Doana vyrovnali na 2:2. Prvně jmenovaný pardubický odchovanec zaznamenal svůj 10. bod a v pořadí 7. branku sezony, u které mu asistoval Martin Hanzal (39z. - 18 bodů, 5+13).

Po bezgólové třetí třetině a prodloužení přišly na řadu nájezdy, v nichž si zopakoval gólovou radost z řádné hrací doby domácí Joe Pavelski. Brankář San Jose Jevgenij Nabokov si naopak poradil s pokusy Petera Muellera, Radima Vrbaty (40z. - 22 bodů, 12+10) a Roberta Langa (40z. - 20 bodů, 8+12).

Eliáš se podílel na rozdílové brance New Jersey

Americký reprezentant v dresu New Jersey Zach Parise čekal na vstřelenou branku dlouhých 12 utkání. Svou odmlku ukončil až proti Atlantě, které v pondělí nasázel dva góly.

Parise překonal brankáře Johana Hedberga v 11. a 41. minutě. Svým druhým zásahem na průběžných 3:1, u kterého mu v přesilové hře asistovali Patrik Eliáš (23z. - 21 bodů, 8+13) a Jamie Langenbrunner, nakonec zajistil Devils výhru. Gólovou tečku utkání totiž obstaral hostující Marty Reasoner, jemuž v 48. minutě přihrával Pavel Kubina (37z. - 21 bodů, 4+17).

New Jersey tak po výsledku 3:2 urvalo už 27. výhru z 37. představení v sezoně a s celkovým ziskem 55 bodů vévodí Východní konferenci. Stejný počet bodů mají na kontě také západní lídři z Chicaga a San Jose.

New Jersey - Atlanta 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)
11. a 41. Parise (na druhou Eliáš), 17. C. White - 10. Kovalčuk, 48. Reasoner (Kubina). Střely na branku: 26:26. Diváci: 17 024.

Washington - Carolina 3:6 (0:3, 2:1, 1:2)
22. M. Green (Fleischmann), 33. Fehr, 42. Ovečkin - 11. a 59. E. Staal, 8. T. Ruutu, 15. J. Jokinen, 24. Sutter, 50. Samsonov. Střely na branku: 31:26. Diváci: 18 277.

Columbus - Detroit 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branka:
64. Modin. Střely na branku: 40:34. Diváci: 18 421.

Ottawa - Montreal 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)
13. Regin, 36. Shannon, 47. Neil, 60. Campoli - 5. Cammalleri, 10. Pouliot. Střely na branku: 28:31. Diváci: 20 369.

Tampa Bay - Boston 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
19. Tanguay, 40. St. Louis - 53. Sturm. Střely na branku: 39:32. Diváci: 16 926.

Edmonton - Calgary 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)
3. Potulny - 19., 30. a 46. Bourque, 48. Giordano. Střely na branku: 35:23. Diváci: 16 839.

Los Angeles - Minnesota 3:4 (0:0, 1:3, 2:1)
32. Doughty, 43. J. Johnson, 58. Parse - 39. a 58. Belanger (na
druhou Židlický)
, 25. Havlát, 35. Johnsson. Střely na branku: 32:23. Diváci: 18 118.

San Jose - Phoenix 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0)
26. a rozh. nájezd Pavelski, 3. Setoguchi - 30. Průcha (Hanzal), 39. Doan. Střely na branku: 38:33. Diváci: 17 562.