Gólman Chicaga Huet úspěšně zasahuje proti nájezdu Erata z Nashvillu. Jednou ho ale český útočník v utkání hraném 26. prosince 2009 překonal. | foto: AP

Neuvirth předčil Brodeura a třetí výhrou v řadě vychytal Capitals 1. místo v NHL

• 6
Talentovaný gólman Michal Neuvirth pomohl 29 zákroky hokejistům Washingtonu k výhře nad New Jersey v poměru 4:1, díky čemuž se celek ruského střelce Alexandra Ovečkina (v zápase 1+2) vyhoupl před svého soupeře do čela NHL. V třinácti sobotních zápasech se gólově prosadili čtyři Češi: Tomáš Plekanec, Martin Erat, Milan Hejduk a Martin Hanzal.

Potíže s třísly ruského gólmana Semjona Varlamova posunuly 9. prosince českou naději Michala Neuvirtha z farmy v nižší AHL do prvního týmu Washingtonu.

Jednadvacetiletý brankář následně od svého povýšení dostal důvěru ve čtyřech duelech National Hockey League, z nichž poslední tři skončily pro Capitals vítězně. Rodák z Ústí nad Labem se blýskl v zápasech s Edmontonem, Buffalem a naposledy New Jersey se slavným gólmanem Martinem Brodeurem.

Kanadský rekordman ze 40 střel inkasoval 4 góly, kdežto český mladík si poradil s 29 z celkových 30 ran Devils. Washington tak v přímém souboji o čelo NHL porazil New Jersey 4:1 a s 54 body kraluje nejslavnější hokejové lize světa.

Klíčem k úspěchu Capitals byly výkony útočníků elitní formace. Centr Nicklas Bäckström a kanonýr Alexandr Ovečkin si připsali shodně tři body za gól a dvě přihrávky. Ruský útočník s číslem 8 na zádech docílil již své 25. trefy sezony a společně s Patrickem Marleauem ze San Jose tak ztrácí na vedoucí postavení v tabulce střelců obsazené Mariánem Gáboríkem z Rangers pouze jediný zásah.

Plekanec slavil gól, Halák podal další famózní výkon

Hokejisté Montrealu zvítězili v sobotu na ledě Toronta 3:2 po prodloužení a mohli slavit už čtvrtý dvoubodový zisk v řadě. Na daných triumfech Canadiens se výraznou měrou podepsal gólman Jaroslav Halák, jenž opět dostal přednost před Carey Pricem.

Slovenský reprezentant postupně čelil 40 ranám Islanders, 50 ranám Atlanty, 47 ranám Caroliny a naposledy jeho pozornost vyzkoušeli v 49 případech hokejisté Toronta. Čtyřiadvacetiletý rodák z Bratislavy ve všech případech uspěl.

Na ledě Maple Leafs se Montreal ujal vedení 2:0, když se v zahajovací třetině trefili centři Scott Gomez a Tomáš Plekanec (40z. - 44 bodů, 8+36). Druhý jmenovaný nejproduktivnější Čech dosavadního průběhu sezony tak po sobotních duelech figuruje na celkové osmé příčce kanadského bodování NHL.

Torontu se podařilo srovnat krok díky brankám obránce Iana Whitea a Jasona Blakea, jenž domácím trefil prodloužení v 43. minutě. V nastaveném čase však stav 2:2 vydržel pouze 34 vteřin, když se o jeho ukončení přičinil montrealský Andrej Kosticyn.

Hejduk dal 15. gól sezony, Budaj se blýskl 39 zákroky

Po sobotních zápasech se ve střelecké tabulce českých hokejistů v NHL nezměnil její lídr, když s 16 trefami stále vévodí ottawský Milan Michálek (38z. - 22 bodů, 16+6). K posunu však došlo v řadách jeho pronásledovatelů poté, co Milan Hejduk (33z. - 25 bodů, 15+10) z Colorada zaznamenal 15. gól a odskočil od 14brankového Tomáše Fleischmanna (27z. - 23 bodů, 14+9) z Washingtonu.

Hejduk v 35. minutě po pasu mladíka Matta Duchenea zpoza branky zařídil rozdílový gól Colorada v domácím duelu s Dallasem, který opouštěl Denver s porážkou 1:4. Stars odjížděli s prázdnou, přestože své soupeře přestříleli v poměru 40:32. Parádní výkon totiž podal slovenský brankář Avalanche Peter Budaj, který byl za 39 zákroků vyhlášen první hvězdou zápasu.

Lang s Hanzalem byli hvězdami zápasu

Čeští útočníci ve službách Phoenixu, Robert Lang (0+1) a Martin Hanzal (1+0), byli vyhlášeni prvními dvěma hvězdami utkání s Los Angeles. Veterán Lang (39z. - 20 bodů, 8+12) asistoval u úvodní trefy Coyotes v zápase z hole beka Adriana Aucoina a urostlý centr Hanzal (38z. - 17 bodů, 5+12) slavil svou pátou branku sezony, když v 14. minutě upravil průběžný stav na 2:1 pro domácí.

Phoenix nakonec zvítězil v poměru 3:2 a vyrovnal tak klubový rekord v počtu navazujících výher z domácího ledu. Tým kanadského kapitána Shane Doana, jenž nedávno oslavil 1000. start v NHL, nenašel přemožitele v Jobing.com Aréně už devětkrát za sebou.

Rozsíval asistoval u dvou branek Rangers

Ve čtvrtém newyorském derby letošní sezony potřetí zvítězili hokejisté Islanders. V sobotu na ledě hostující Madison Square Garden uspěli 3:2 po prodloužení, které rozhodl aktivní Kyle Okposo (v utkání 1+2).

Ostrované mohli ukončit čtyřzápasovou vítěznou šňůru Rangers už v rámci řádné hrací doby. Nadějné vedení 2:0 ovšem v třetí třetině neudrželi poté, co se za Blueshirts dvakrát prosadil za asistencí českého beka Michala Rozsívala (38z. - 12 bodů, 1+11) útočník Brandon Dubinsky. Své druhé trefy docílil v čase 59:13.

Ostrovan Bruno Gervais se porval s provokatérem domácích Rangers Seanem Averym:

Erat byl jediným střelcem Nashvillu

Teprve podruhé z posledních devíti zápasů narazili hokejisté Nashvillu na přemožitele. Naposledy byl nad jejich síly divizní rival z Chicaga, který získal dva body po výhře 4:1.

Na úvodní zásah utkání hostujícího Dustina Byfugliena ještě Predators našli odpověď, když se potřinácté v sezoně prosadil Martin Erat (35z. - 25 bodů, 13+12). Forvardi Blackhawks Patrick Kane, Andrew Ladd a Patrick Sharp však góly z 33., 34. a 39. minuty otočili skóre zpět ve prospěch hostí.

Buffalo - Ottawa 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:2, 0:0 - 0:0)
38. Vanek, 40. Pominville - 26. Shannon, 27. Neil, rozh. nájezd Kovaljov. Střely na branku: 22:40. Diváci: 18.690.

Toronto - Montreal 2:3 v prodl. (0:2, 1:0, 1:0 - 0:1)
36. I. White, 43. J. Blake - 4. Gomez, 5. Plekanec, 61. A. Kosticyn. Střely na branku: 49:23. Diváci: 19.250.

NY Rangers - NY Islanders 2:3 v prodl. (0:1, 0:1, 2:0 - 0:1)
47. a 60. Dubinsky (na obě Rozsíval) - 8. Nielsen, 35. Comeau, 65. Okposo. Střely na branku: 38:22. Diváci: 18.200.

Washington - New Jersey 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
5. Ovečkin, 14. Bradley, 30. Bäckström, 41. M. Green - 18. Pelley. Střely na branku: 40:30. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, inkasoval jeden gól ze 30 střel a úspěšnost zákroků měl 96,67 procenta. Diváci: 18.277.

Carolina - Philadelphia 3:4 po sam. nájezdech (0:2, 0:0, 3:1 - 0:0)
50. a 57. J. Jokinen, 56. Sutter - 49. a rozh. nájezd Briere, 10. M. Richards, 14. J. Carter. Střely na branku: 40:36. Diváci: 16.288.

Detroit - Columbus 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
27. a 43. Bertuzzi - 13. Vermette (Voráček). Střely na branku: 27:29. Diváci: 20.066.

Tampa Bay - Atlanta 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)
14. Downie, 25. Lundin, 46. Tanguay, 47. Malone - 12. Antropov, 37. Reasoner, 57. Kovalčuk. Střely na branku: 34:27. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 59 minut, inkasoval čtyři branky ze 34 střel a úspěšnost zákroků měl 88,23 procenta. Diváci: 15.437.

Nashville - Chicago 1:4 (0:1, 1:3, 0:0)
28. Erat - 10. Byfuglien, 33. P. Kane, 34. Ladd, 39. Sharp. Střely na branku: 26:40. Diváci: 17.113.

Minnesota - St. Louis 4:3 (1:0, 0:1, 3:2)
15. a 57. Latendresse (na obě Židlický), 43. Hnidy, 49. Johnsson - 33. A. McDonald, 54. Perron, 59. Berglund. Střely na branku: 20:18. Diváci: 18.554.

Phoenix - Los Angeles 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)
9. Aucoin (Lang), 14. Hanzal, 50. Yandle - 6. D. Brown, 44. Handzuš. Střely na branku: 36:25. Diváci: 16.131.

Colorado - Dallas 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
54. a 60. Stewart, 7. Durno, 35. Hejduk - 48. Ott. Střely na branku: 33:40. Diváci: 18.007.

Vancouver - Edmonton 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
27. D. Sedin, 28. Kesler, 44. Ehrhoff, 60. H. Sedin - 29. Potulny. Střely na branku: 28:25. Diváci: 18.810.

San Jose - Anaheim 5:2 (2:0, 3:1, 0:1)
3. a 16. Marleau, 28. Heatley, 33. Clowe, 34. McGinn - 39. Chipchura, 45. Ryan. Střely na branku: 25:32. Diváci: 17.562.