Íránská policie potlačila demonstranty slzotvornými granáty i obušky

  • 50
Íránská policie tvrdě zasáhla proti několika demonstracím nepřátelským vůči prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi, které byly organizovány na okraj významného šíitského svátku ášúrá. Těžké srážky mezi pořádkovými silami a demonstranty propukly u mešity na severu Teheránu, kde měl vystoupit s projevem bývalý prezident Mohammad Chátamí.

Demonstranti křičeli hesla nepřátelská vládě: "Smrt diktatuře", "Chomejní, kde jsi?" nebo "Kdyby žil Chomejní, byl by s námi". Pořádkové síly je nejprve vyzvaly, aby se rozešli, potom proti nim použily slzotvorné granáty. Podle agentury AFP bylo zadrženo několik lidí.

Mohammad Chátamí, jedna z hlavních postav reformátorské opozice vůči současnému prezidentovi Ahmadínežádovi, měl pronést projev v mešitě u příležitosti svátku ášúrá, kdy si šíitští muslimové při velkých shromážděních připomínají mučednickou smrt jednoho z vnuků proroka Mohameda, imáma Husajna, který zahynul v bitvě u Karbaly v roce 680. Svátek vyvrcholí v neděli.

Podle webových stránek opozice bezpečnostní síly Chátamího projev zrušily.

Policie vtrhla mezi novináře, demonstranti u nich hledali útočiště

Ke srážkám mezi policií a demonstranty došlo také u další mešity na severu Teheránu, kde nacházejí útočiště náboženští reformátoři, uvádí agentura AFP, která se odvolává na svědky.

Podle opozičních zdrojů pořádková policie vpadla do sídla tiskové agentury ISNA, v němž stoupenci opozice hledali během střetů útočiště.

"Stoupenci opozice hledali úkryt v budově studentské tiskové agentury ISNA ve snaze ochránit se před pořádkovou policií, která k rozptýlení davu použila obušky. Policisté zaútočili na budovu ISNA," sdělila na své internetové stránce agentura Džaras. Uvedla rovněž, že policie ve snaze varovat a rozehnat dav střílela do vzduchu a použila rovněž slzný plyn.

Sporadické incidenty a méně násilné střety mezi pořádkovými silami a stoupenci opozice se konaly dopoledne i na několika dalších místech v centru Teheránu. I při nich policie zatýkala. Večer byl podle řady zdrojů v centru Teheránu relativní klid.

Neklid trvá již měsíce, vystupňovat se může během ášúry

Opozice kritizující prezidenta Ahmadínežáda demonstruje již několik měsíců proti jeho opětnému zvolení v červnu, které bylo podle opozičních předáků provázeno rozsáhlými podvody. Při povolebních demonstracích, které si vyžádaly taky několik desítek mrtvých, bylo několik tisíc členů opozice zadrženo.

Několik opozičních skupin vyzvalo k demonstracím během nynějších dvou svátečních dnů, kdy do ulic vycházejí statisíce Íránců, aby se účastnili mnoha procesí a dalších akcí. Úřady varovaly, že pořádkové síly budou postupovat přísně proti všem nelegálním shromážděním.

Svátek ášúrá se letos koná ve vypjatém politickém ovzduší krátce po smrti ajatoláha Hosejna Alího Montazerího, velkého kritika režimu. Jeho pohřeb, kterého se zúčastnily desetitisíce věrných, se změnil v opoziční demonstraci. Úřady zakázaly tradiční ceremoniály na památku zesnulého, což vyvolalo srážky v několika městech mezi stoupenci bývalého disidentského duchovního a policií.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video