Martina Sáblíková přebírá korunu pro nejlepšího sportovce České republiky. | foto: Michal Šula, MF DNES

Nejlepším evropským sportovcem je Federer, bodovala i Sáblíková

• 13
Švýcarský tenista Roger Federer byl popáté zvolen nejlepším sportovcem Evropy. Druhý v anketě skončil mistr světa formule 1 Brit Jenson Button. Na dělené 33. pozici se umístila se šesti body česká rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Třetí místo obsadil norský biatlonista Ole Einar Björndalen, jenž letos rozšířil svou mimořádnou sbírku o další čtyři tituly světového šampiona.

Na děleném 33. místě skončila rychlobruslařka Martina Sáblíková. Čerstvá vítězka české ankety Sportovec roku získala šest bodů stejně jako ruská tenistka Dinara Safinová, německá rychlobruslařka Jenny Wolfová a litevská cyklistka Simona Krupeckaiteová.

Federer, který v tomto roce vyhrál poprvé v kariéře Roland Garros a ve Wimbledonu získal rekordní patnáctý grandslamový titul, obdržel v tradiční anketě polské tiskové agentury PAP 135 bodů.

V hlasování 18 agentur včetně České tiskové kanceláře zvítězil s převahou, neboť druhého Buttona porazil o 54 bodů. Třetí Björndalen dostal 73 bodů.

Roger Federer, vítěz Roland Garros 2009

Osmadvacetiletý Švýcar vyhrál anketu poprvé v roce 2004, kdy ukončil tříleté kralování německé legendy formule 1 Michaela Schumachera.

V roce 2005 se Federer podělil o prvenství s ruskou tyčkařkou Jelenou Isinbajevovou a jeho vítěznou šňůru přetrhl až loni Španěl Rafael Nadal, který ho tehdy sesadil i z čela tenisového žebříčku.

Mezi 52 vítězi v historii ankety figuruje i běžkyně Jarmila Kratochvílová, která vyhrála v roce 1983.