GÓL. Český brankář ve floridském dresu Tomáš Vokoun teď už zareagovat nestihne. Překonává ho další český hokejista Václav Prospal z Rangers. | foto: AP

Prospal dvakrát překonal Vokouna, Plekanec už je 6. v bodování NHL

• 28
Ve dvanácti zápasech hokejové NHL před dvoudenní vánoční pauzou byli Češi hodně vidět. Statistiky si vylepšilo celkově deset našich zástupců, včetně elitního tria ve složení Václav Prospal (2+0), Tomáš Kaberle (0+1) a Tomáš Plekanec (0+3). V akci se představili také tři čeští gólmani, vítězství však slavil pouze mladíček Michal Neuvirth z Washingtonu.

Hokejisté Rangers pokračují ve zlepšených výkonech. Po sérii pěti porážek z úvodu prosince vybojovali ve středu na ledě domácí arény Madison Square Garden už čtvrtý dvoubodový zisk za sebou.

Na venkovní výhry nad Islanders (5:2), Philadelphií (2:1) a Carolinou (3:1) navázali svěřenci kouče Johna Tortorelly domácím triumfem 4:1 nad Floridou.

Dvěma góly se pod úspěch Blueshirts podepsal český útočník Václav Prospal. Se součtem 32 bodů (8+24) z 37 zápasů třetí nejproduktivnější Čech dosavadního průběhu sezony NHL se trefil po čtrnáctizápasové střelecké odmlce.

Rangers: Václav Prospal (vlevo) a Marian Gáborík

RADOST V TÝMU RANGERS. Václavu Prospalovi (vlevo) ke gólu gratuluje Marian Gáborík.

Kromě Prospala českého reprezentačního gólmana Panthers Tomáše Vokouna, jenž si připsal 28 zákroků, překonali také Chris Drury a nejlepší střelec soutěže Marián Gáborík. Slovenský útočník v 52. minutě při hře v oslabení dosáhl již své 26. branky sezony.

Plekanec zaznamenal 9. bod z posledních tří startů

Postavení v elitní desítce bodování NHL si ve středu upevnil centr Montrealu Tomáš Plekanec poté, co třemi asistencemi režíroval výhru 5:1 nad Carolinou. Kladenský odchovanec si tak připsal už devátý bod z posledních tří startů, když v předchozích soubojích proti Atlantě zazářil bilancí (1+3) a v duelu s Islanders přihrál na dvě branky.

Celkově má na kontě už 43 zápisů (7+36) z 39 utkání, díky čemuž s náskokem devíti bodů před druhým Tomášem Kaberlem (38z. - 34 bodů, 3+31) z Toronta vévodí produktivitě Čechů v NHL.

S 36 přihrávkami na gól je navíc Plekanec druhým nejlepším tvůrcem hry celé soutěže po vedoucím muži bodování Joe Thorntonovi (37z. - 51 bodů, 10+41) ze San Jose. V kanadském bodování pak český reprezentant vánoční přestávku přečká na celkové šesté příčce s minimální ztrátou za hvězdnými hráči Alexandrem Ovečkinem (29z. - 44 bodů, 24+20) a Sidney Crosbym (37z. - 46 bodů, 22+24).

V zápase na ledě Caroliny Plekanec vyprodukoval tři asistence už během úvodních deseti minut hry. Ve 2. minutě totiž figuroval u přesilovkové trefy beka Andreje Markova a následně ve 4. a 10. minutě přispěl ke gólovým oslavám běloruských bratrů Andreje a Sergeje Kosticynových. Na třetí výhře Montrealu za sebou se jednou přihrávkou podílel i bek Jaroslav Špaček, jenž v posledních zápasech v obranné dvojici nastupuje bez zraněného krajana Romana Hamrlíka.

Neuvirth s Fleischmannem přispěli k výhře Capitals

Když dá Alexandr Ovečkin gól, Washington ve většině případů zvítězí. To se potvrdilo také ve středu na ledě arény Verizon Center v hlavním městě USA, kde hostovali hokejisté Buffala.

Ruský kanonýr dosáhl své 24. trefy sezony, ke které přidal ještě dvě přihrávky, a Capitals slavili vítězství v poměru 5:2. Ovečkin se letos trefil už v patnáctém utkání, z nichž dvanáct skončilo pro Washington vítězně.

Podruhé za sebou a potřetí z posledních pěti duelů se v brance Caps představil český mladík Michal Neuvirth, jenž po sobotním triumfu v Edmontonu vychytal druhou výhru v řadě. Proti Buffalu předvedl 32 úspěšných zásahů, přičemž překonat jej dokázali pouze Paul Gaustad a Tim Connolly.

Na rozdílové třetí brance domácích z hole Brendana Morrisona se v 31. minutě asistencí podílel útočník Tomáš Fleischmann. Kopřivnický rodák zaznamenal v 26. zápase sezony svůj 23. bod (14+9).

Sobotka vyhnal Pavelce na střídačku

Tři góly domácího Bostonu v rozmezí 68 vteřin vyhnaly českého gólmana Atlanty Ondřeje Pavelce už v 11. minutě utkání na střídačku. Kladenského odchovance z úvodních osmi střel překonali Marc Savard, Daniel Paille a jeho krajan Vladimír Sobotka, po jehož čtvrtém zásahu sezony se do branky hostí postavil Johan Hedberg.

Střídající švédský gólman Thrashers však v dalším průběhu inkasoval pro změnu dva góly, přičemž aktivní Bruins v samotném závěru pojistili své vítězství ještě trefou do prázdné branky na konečných 6:4. Skvělé výkony podložené ziskem tří bodů podali zejména centr Marc Savard (1+2) a obránce Zdeno Chára (1+2).

Chicago: Antti Niemi (vlevo) a Cristobal Huet

Gólmani Chicaga: Antti Niemi (vlevo) vychytal nulu, Cristobal Huet mu gratuluje.

Dallas - Columbus: Brian Sutherby a Michael Blunden se perou, přihlíží rozhodčí Mike Cvik a Gord Dwyer

Dallas - Columbus: Brian Sutherby a Michael Blunden se perou.

Malkin nadělil hattrick Ottawě, Alfredsson se zranil

Ruský útočník Jevgenij Malkin se v domácím zápase Pittsburghu s Ottawou blýskl svým čtvrtým hattrickem zámořské kariéry, jímž přispěl k vysoké výhře obhájců Stanley Cupu v poměru 8:2.

Penguins svého soupeře deklasovali přestože byli přestříleni v poměru 47:36. Pozorný gólman Marc-Andre Fleury však pochytal 45 puků. Kromě Malkina (3+0) si v produktivitě výrazně polepšili také Sidney Crosby (0+3), Chris Kunitz (1+3) a veterán Bill Guerin (2+2).

Ottawa v zápase kromě debaklu utrpěla také velkou ztrátu v podobě zranění kapitána Daniela Alfredssona. Švédský útočník si v průběhu první třetiny poranil levé rameno a bude svému týmu v nejbližších týdnech chybět.

Boston - Atlanta 6:4 (3:2, 1:0, 2:2)
10. Savard, 11. Paille, 11. Sobotka, 23. Chára, 50. Ryder, 60. Bergeron - 15. Little, 18. Afinogenov, 54. Kane, 56. Kovalčuk. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 11 minut, z osmi střel inkasoval tři góly a úspěšnost zásahů měl 62,5 procenta. Střely na branku: 31:29. Diváci: 17.565.

Carolina - Montreal 1:5 (1:4, 0:1, 0:0)
8. Sutter - 18. a 39. Metropolit (na druhou Špaček), 2. Markov (Plekanec), 4. A. Kosticyn (Plekanec), 10. S. Kosticyn (Plekanec). Střely na branku: 47:25. Diváci: 14.820.

NY Islanders - Toronto 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
31. Hunter, 33. Tavares, 60. Comeau - 42. Hagman (T. Kaberle). Střely na branku: 22:27. Diváci: 10.865.

NY Rangers - Florida 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
25. a 41. Prospal, 7. Drury, 52. Gáborík - 5. Oreskovich. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 32 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Střely na branku: 32:34. Diváci: 18.200.

Pittsburgh - Ottawa 8:2 (1:1, 5:0, 2:1)
5., 39. a 47. Malkin, 22. a 34. Guerin, 28. Fedotěnko, 32. Kunitz, 42. Gončar - 14. Volčenkov, 59. Kelly. Střely na branku: 36:47. Diváci: 17.132.

Calgary - St. Louis 1:2N (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
53. Giordano - 27. Berglund, rozh. nájezd Boyes. Střely na branku: 24:27. Diváci: 19.289.

Minnesota - Edmonton 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
14. Bunette (Židlický), 39. Nolan, 60. Latendresse - 16. Nilsson. Střely na branku: 27:31. Diváci: 18.250.

Detroit - Chicago 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
21. Kane, 44. Sharp, 59. Toews. Střely na branku: 33:31. Diváci: 20.066.

Tampa Bay - Philadelphia 2:5 (0:2, 2:0, 0:3)
26. Konopka, 33. Hedman - 4. a 51. Betts, 10. a 58. M. Richards, 60. Gagne. Střely na branku: 33:36. Diváci: 16.177.

Dallas - Columbus 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
27.a 51. Neal, 18. Benn - 12. Nash. Střely na branku: 28:34. Diváci: 16.532.

Phoenix - Anaheim 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
9. Upshall, 17. Hanzal (Vrbata), 31. Pyatt, 57. Lang. Střely na branku: 32:21. Diváci: 10.030.

Washington - Buffalo 5:2 (2:0, 1:2, 2:0)
2. a 51. Backström, 7. Green, 31. Morrison (Fleischmann), 53.Ovečkin - 26. Gaustad, 33. Connolly. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 34 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 94,1 procenta. Střely na branku: 38:34. Diváci: 18.277.