Nápis Arbeit macht frei v koncentračním táboru Osvětim

Nápis Arbeit macht frei v koncentračním táboru Osvětim | foto: AP

Za krádeží nápisu z osvětimské brány může být švédský sběratel

  • 31
Vyšetřování krádeže nápisu "Arbeit macht frei" (Práce osvobozuje) přivedlo polské policisty na zahraniční stopu. Média tvrdí, že si krádež objednal švédský sběratel. Policisté jsou opatrnější. Krádež prý zosnoval Evropan, který žije mimo Polsko.

Pětici podezřelých zatkli policisté včera na severu Polska. Podle některých místních deníků chtěli nápis, který v pátek ukradli v Osvětimi, naložit na trajekt a zamířit s ním přes moře do Švédska. Tady už si ho měl nápis neznámý švédský sběratel.

Policie ale zatím kolem případu mlží a včera jen vyloučila, že by pět podezřelých patřilo k neonacistům. Stále tak zůstávají ve hře dva motivy krádeže. Lup pro peníze a také tajemný sběratel, který chtěl mít symbol nacistického běsnění doma. - více o dopadení lupičů čtěte zde 

Krádež vymyslel cizinec

Druhá možnost je přitom stále pravděpodobnější. "Krádež zosnoval někdo, kdo žije mimo Polsko a nemá polské občanství," uvedl po dnešní rekonstrukci případu státní zástupce Artur Wrona.

Spekulace o tajemném švédském sběrateli ale odmítl komentovat stejně jako policejní mluvčí Dariusz Nowak. "Samozřejmě nekradli, aby nápis měli ve sbírce. Takže to stále více vypadá, že za tím byl někdo jiný," naznačil policejní mluvčí.

Ke krádeži se zatím přiznali tři z pětice zadržených. Zbylí dva zatčení vinu odmítli a popřeli, že by v Osvětimi vůbec byli.

Zloději si zopakovali krádež před policisty

Policie tak trojici převezla k rekonstrukci krádeže zpět do někdejšího koncentračního tábora. Vyšetřovatelé chtějí objasnit, jakým způsobem 30 kilogramů vážící a pět metrů dlouhý nápis sundali a rozřezali.

Brána koncentračního tábora bez nápisu "Arbeit macht frei", který někdo ukradl. Snímek zveřejnila polská policie. (18. prosince 2009)

Brána koncentračního tábora bez nápisu "Arbeit macht frei", který někdo ukradl. Snímek zveřejnila polská policie. (18. prosince 2009)

Polská policie zatýká zloděje, kteří ukradli nápis z Osvětimi (21. listopadu 2009)

Polská policie zatýká zloděje, kteří ukradli nápis z Osvětimi (21. listopadu 2009)

Krakovská policie také dnes poprvé ukázala poškozený nápis, který zloději rozřezali na tři díly podle jednotlivých slov. Některé části kovového lemování byly ohnuté a písmeno i ze slova frei chybělo. Zloději ho zanechali po krádeži na místě, kde ho policie objevila.

Odměna 115 tisíc zlotých (723 300 korun), kterou úřady vypsaly za nalezení nápisu, může být podle Nowaka vyplacena několika lidem.

PŘÍBĚH NÁPISU "ARBEIT MACHT FREI"

- Nápis "Arbeit macht frei" vznikl v zámečnické dílně v koncentračním táboře. Písmena vytvořil vězeň Jan Liwacz. Na tabuli je obrácené písmeno "b" ve slově Arbeit, což mnozí vykládají jako skrytý výraz odporu vězňů proti nacistům.

- Nápis chtěli po osvobození Osvětimi v lednu 1945 odvézt sovětští vojáci, ale za láhev podomácku vyrobené kořalky jej hlídač dal jednomu z bývalých vězňů. Ten jej poté věnoval muzeu. Podle odborníků má nevyčíslitelnou hodnotu.

- Heslo "Arbeit macht frei" bylo umístěno i na vstupních bránách jiných koncentračních táborů, včetně Terezína.       autor: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue