Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Kvůli Opencard začaly padat hlavy, lidovci žádají i Bémovu

  • 657
Kvůli prodělečnému projektu pražské karty Opencard rezignoval šéf odboru informatiky pražského magistrátu Václav Kraus. Lidovcům to nestačí. Žádají, aby z magistrátu odešlo celé vedení v čele s primátorem Pavlem Bémem, které má podle nich Opencard na svědomí. Pražští lídři to ovšem odmítají.

Vedoucí odboru informatiky Kraus podal rezignaci na jednání rady pražského magistrátu.

"Obdržel jsem od pana ředitele Krause dopis, kterým se vzdává funkce ředitele odboru informatiky k 15. lednu a ke stejnému datu ukončí pracovní poměr s magistrátem," uvedl ředitel magistrátu Martin Trnka.

"Z funkce ředitele informatiky neodcházím proto, že bych se cítil jakkoliv vinen," řekl Kraus ČTK. Dodal, že dostal dvě nabídky ze soukromé sféry, jednu z nich plánuje využít.

změny kolem Opencard

Od 1. ledna vznikne pro Opencard samostatné oddělení. Spadat bude pod ředitelství magistrátu a pracovat tam budou kromě informatiků také ekonom a právník. Ředitel Martin Trnka zadal interní audit, který prošetřuje odbor informatiky a smluvní vztahy. Ředitele nového oddělení chce hledat mimo magistrát. Za funkčnost karty bude v každém resortu odpovídat jeden člověk. Každý měsíc má odbornou veřejnost a novináře o průběhu projektu informovat seminář.

"Pokud by Kraus nerezignoval, řešili bychom to jiným, pravděpodobně tvrdším postupem," řekl primátor Pavel Bém (ODS). Dodal, že na odboru informatiky budou následovat další personální změny, nechtěl je ale zatím přiblížit.

Od začátku února Krause nahradí náměstek primátora Milan Richter (ODS), který tak bude mít projekt Opencard i odbor informatiky na starosti. Do konce ledna zůstane Opencard v péči Rudolfa Blažka.

Lidovci chtějí odvolat vedení

Ne všichni kritici Opencard se ale spokojí s jediným odvolaným úředníkem. Lidovci dnes vyzvali k odchodu vedení magistrátu - primátora Pavla Béma, radního Martina Langmajera a již zmíněného Milana Richtera (všichni z ODS). Podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody neselhali jen projektem Opencard, do kterého už město investovalo 888 milionů korun, ale také ve sporu se společností Incheba o areál Výstaviště.

"V logice korupčního prostředí magistrátu byli donuceni odstoupit ti, kteří chtěli aféru před veřejností rozkrýt. (Narážka na odchod radních Markéty Reedové ze SNK ED a Petra Štěpánka ze SZ, kteří rezignovali na nátlak ODS, pozn. red.) Naopak ti, kteří za celou věc nesou odpovědnost, objednávají další a další audity a stavějí se do čela vyšetřovacích komisí, aby vyšetřovali sami sebe," píší lidovci v tiskové zprávě.

Oba audity k Opencard jsou podle lidovců zbytečné. "Nepotřebujeme audit. Peníze skončily ve společnosti, jejíž vlastníci mají akcie na majitele, což může vést i k domněnce, že soutěž vyhráli ti, kdo ji zadávali," uvedl Cyril Svoboda.

"Za vlády Pavla Béma se korupce stala normou, a to za tichého souhlasu opozice ČSSD," dodal. Podle lidovců vedení magistrátu svým odchodem prospěje Praze i Pražanům.

Bém Svobodovi vzkázal, aby se uklidnil a nabídl mu, aby vstoupil do projektového týmu k Opencard.

Je to projev zoufalství, reaguje Richter

"Není důvod k pálení čarodějnic a odstupování celé rady. Poprosil bych Cyrila Svobodu, ať zkrotí své vášně a vrátí se do přístavu zdravého rozumu," vzkázal primátor. Podle něj jsou to jen předvánoční výkřiky do tmy.

Podobně zareagoval i radní Milan Richter, vzkázal Svobodovi, že by si měl nejdřív zjistit, zda u schvalování projektu v roce 2006 vůbec byl. Nový náměstek primátora tehdy nebyl ani v Radě hlavního města ani v jeho zastupitelstvu.

"U politického soupeře bych okamžitě uvažoval o podání trestního oznámení, ale u předsedy KDU-ČSL z jeho slov cítím projev zoufalství ze ztráty volebních preferencí," sdělil Richter iDNES.cz.

Druhý audit ukázal závislost na Haguess

Radní dnes dostali od ředitele magistrátu Martina Trnky první výsledky druhého auditu. Celý audit bude zveřejněn 10. ledna, dále se na něm pracuje.

První audit už kromě jiného prokázal, že odbor informatiky nezákonně rozděloval zakázky na několik menších, aby se vyhnul výběrovému řízení.

I druhá kontrola, tentokrát od firmy e-Fractal, potvrdila v projektu několik pochybení. Podle ředitele Trnky prozatím poukázala na nedostatky v oblasti plánování a koordinace projektu a také při zadávání služeb.

Opencard chybí například bankovní licence pro využití mikroplateb, magistrát je také podle auditorů závislý na firmě Haguess jako na jediném dodavateli. Skuteční majitelé společnosti přitom nejsou známi.

Slova lidovců pobouřila i mluvčího radnice Jiřího Wolfa. "Je neuvěřitelné, že právě KDU-ČSL, strana, která se potýkala s mnoha korupčními skandály má dnes odvahu, či možná spíše drzost, kritizovat snahu pražské radnice chovat se transparentně a napravovat pochybení, která sama odhalila."

Problémy Opencard podle auditu

Karta neumí to, co měla. Funguje pouze asi pětina slibovaných funkcí. Karta nevydělala ani korunu.
Neprůhledné zakázky. Některé zakázky byly rozděleny až na sedm menších tendrů. V některých případech výběrové řízení chybělo zcela.
Na projekt nikdo nedohlížel. Od začátku neexistoval manažer, který by projekt hlídal a nesl za něj zodpovědnost.
Reklama nesouvisející s kartou. Část peněz na marketing a propagaci karty byla zaplacena zbytečně a neefektivně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video